Fokustema
Utblick USA
Läs senare

Lorentzons sto i stöten

Rygg ledaren var segermelodin när Anette Lorentzons Ultimate Shopper besegrade Stuteri ACL:s uppfödning Merci Monsieur Ås på Miami Valley igår.
Av
Claes Freidenvall
Ultimate Shopper vid en tidigare seger. Foto: JJ Zamaiko
Ultimate Shopper vid en tidigare seger. Foto: JJ Zamaiko

Elliott Deaton satt bakom det sexåriga stoet och Ultimate Shopper (e. Yankee Glide-Adelaide Hall) avgjorde med 0,75 längd på 1.12,5/1.609 meter.

Anette Lorentzon äger Ultimate Shopper tillsammans med ACL Stuteri och Kjell Johansson. Triumfen var värd 8.000 dollar och det var tredje årssegern på sex starter.

Fokustema
Earl Beal Memorial
Läs senare

Ett och två för Melanders stjärnor

Finalfältet till Earl Beal Memorial (500.000 dollar) blev klart i lördags. Nu är också spåren klara och Markus Melanders två topphästar, svenskfödde Green Manalishi och Greenshoe drog de innersta spåren på 1000-metersbanan Pocono Downs.
Av
Ola Lernå
Svenskfödde Green Manalishi startar från innerspår i Earl Beal Memorial. Foto Jeannie Karlsson
Svenskfödde Green Manalishi startar från innerspår i Earl Beal Memorial. Foto Jeannie Karlsson

Loppet avgörs på lördag och distansen är 1.609 meter med bilstart.

  1. Green Manalishi – Tim Tetrick
  2. Greenshoe – Brian Sears
  3. Summit In Sight – Andy Miller
  4. Wittyville – Matt Kakaley
  5. Osterc – Yannick Gingras
  6. Goes Down Smooth – Dexter Dunn
  7. Marseille – Åke Svanstedt
  8. Swandre the GIant – Kusk ej klar
Fokustema
Ulf Thoresen Grand International
Läs senare

Makethemark reser västerut

Makethemarks nästa resa går till Norge. Ulf Thoresen Grand International närmare bestämt.
Av
Lars G Dahlgren
Makethemark. Foto: Simon Hagen/Sulkysport
Makethemark. Foto: Simon Hagen/Sulkysport

Det rapporterar tgn.no.

Petri Salmela-tränade Makethemark kommer från tredjeplats i Elitloppet och andraplats i Norrbottens Stora Pris. Storloppet på Jarlsberg körs söndag 7 juli.

Klara för loppet sedan tidigare är Alessandro Goicciadoros Oslo Grand Prix-vinnare Vitruvio (om inte den hästen nu backas ur att åka till Norge igen eftersom Gocciadoro nästa söndag är avstängd för den hårda drivningen av Arazi Boko i Gran Premio Costa Azzurra), Ringostarr Treb och Gretzky B.R.

Distansen i Ulf Thoresen Grand International är 2.100 meter autostart och förstapriset 750.000 norska kronor.

Fokustema
Suur-Hollola Ajo
Läs senare

Nurmos i Lahtis med tre hästar

Suur-Hollola Ajo körs med semifinaler lördag och final söndag. Timo Nurmos och Veijo Heiskanen har hästar med.
Av
Lars G Dahlgren
Timo Nurmos matchar tre hästar i det finska miljonloppet Suur-Hollola Ajo. Foto: Jeannie Karlsson/Sulkysport
Timo Nurmos matchar tre hästar i det finska miljonloppet Suur-Hollola Ajo. Foto: Jeannie Karlsson/Sulkysport

Timo Nurmos startar trion Hachiko de Veluwe (e. Timoko – Amazing Ride), Gloria Web (e. Donerail – Amazing Annie) och El Fitzgerald (e. E L Mikko – El Miss Courtney) medan Veijo Heiskanen har med Benjamin Evo (e. Kadabra – China Tea Party).

I de tre semifinalerna på lördag är förstapriserna 10.000 euro medan det i finalen på söndag körs om hela 258.000 euro varav 120.000 till vinnaren.

De fyra främsta i varje semifinal går till final.

Startlistor

Suur-Hollola Ajo, semifinaler, Lahtis lördag. 2.140 meter autostart. Förstapris 10.000 euro:

Semifinal I:

  1. Atupem – Santtu Raitala
  2. Run For Royalty – Hannu Torvinen
  3. Golda Paris – Antti Teivainen
  4. Callela Lisbeth – Ari Moilanen
  5. Callela Leonard – Petteri Joki
  6. Jugador – Olli Koivunen
  7. Gloria Web – Jorma Kontio (tränare: Timo Nurmos)
  8. Club Nord Elit – Ilkka Nurmonen
  9. Seabiscuit – Jukka Torvinen
  10. William Birdland – Mika Forss

Semifinal II

  1. Willow Pride – Mika Forss
  2. Hachiko de Veluwe – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  3. Top Of The World – Hannu Torvinen
  4. Hotshot Luca – Antti Teivainen
  5. Space Ace Frido – Ari Moilanen
  6. Edward Ale – Esa Holopainen
  7. Cameron Evo – Olli Koivunen
  8. Stoneisle Ocean – Tomi Haapio
  9. Elliot Web – Tuomas Pakkanen
  10. Sahara B Boy – Ilvari Nurminen

Semifinal III

  1. Benjamin Evo – Mika Forss (Veijo Heiskanen)
  2. Express Duo – Pekka Korpi
  3. Sue´s Photo – Santtu Raitala
  4. Por Nie Rock – Antti Teivainen
  5. Lexus Dream – Ari Moilanen
  6. Jack Vader – Samuli Innanen
  7. Ranch Kelly – Hannu Torvinen
  8. North Lexus – Olli Koivunen
  9. El Fitzgerald – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  10. Shadow of Brisbane – Harri Koivunen