Fokustema
Vincennes
Läs senare

Lottat till Prix de France

Lottningen till Prix de France (€350.000) är klar och Readly Express startar från spår fem bakom bilen och som vanligt sköter Björn Goop tömmarna bakom Timo Nurmos travare.
Av
Claes Freidenvall
Readly Express ska försvara de svenska färgerna i Grand Criterium de Vitesse på söndag. Foto Mia Törnberg
Readly Express ska försvara de svenska färgerna i Grand Criterium de Vitesse på söndag. Foto Mia Törnberg

Elva hästar ställer upp i årets upplaga av Prix de France och distansen är 2.100 meter, autostart. Belina Josselyn är titelförsvarare och Jean-Michel Bazires sto kommer ju närmast från seger i Prix d’Amérique. Från Bazire-stallet startar också Looking Superb och Davidson du Pont, som slutade tvåa respektive fyra i Prix d’Amérique.

Från svenskt håll får också Ola Åsebös Hard Times sitt verkliga elddop och den norske Kriterievinnaren från 2017 får Magnus Teien Gundersen i sulkyn. Det kan också nämnas i sammanhanget att Hard Times finalvann Solvalla Grand Prix ifjol.

Belina Josselyn kan bli det tredje stoet som tar dubbeln Prix d’Amérique-Prix de France ett och samma år. Gelinotte gjorde det både 1956 och 1957 och hon har följts av Moni Maker 1999.

Tolv hästar har vunnit dubbeln Prix d’Amérique-Prix de France och förutom nämnda Gelinotte och Moni Maker handlar det om Jamin (två gånger), Bellino II, Eleazar, Hymour, Lurabo, Ourasi (tre gånger), Coktail Jet, Meaulnes du Corta, Ready Cash och Bold Eagle (två gånger).

Fakta

Alla vinnare i Prix de France 1956-2018

År – Vinnare/far – Körsven – Tid/distans

1956 – Gelinotte sto 6 e. Kairos – Charlie Mills – 1.19,2/2.275 meter
1957 – Gelinotte sto 7 e. Kairos – Charlie Mills – 1.18,5/2.275 meter
1958 – Jamin hingst 5 e. Abner – Jean Riaud – 1.18,1/2.275 meter
1959 – Jamin hingst 6 e. Abner – Jean Riaud – 1.19,3/2.275 meter
1960 – Jamin hingst 7 e. Abner – Jean Riaud – 1.19,8/2.275 meter
1961 – Iskander F hingst 9 e. Urzy – Walter Heitman – 1.20,4/2.250 meter
1962 – Masina sto 6 e. Quinio – Francois Brohier – 1.19,8/2.250 meter
1963 – Great Lullwater hingst 8 e. Rodney – Roger Vercruysse – 1.18,0/2.250 meter
1964 – Elaine Rodney sto 7 e. Rodney – Gerhard Krüger – 1.18,8/2.250 meter
1965 – Elaine Rodney sto 8 e. Rodney – Gerhard Krüger – 1.18,4/2.250 meter
1966 – Elma sto 6 e. Hickory Smoke – Johannes Frömming – 1.18,1/2.250 meter
1967 – Querido II hingst 7 e. Fandango – Roger Baudron – 1.18,7/2.250 meter
1968 – Querido II hingst 8 e. Fandango – Roger Baudron – 1.18,3/2.250 meter
1969 – Tidalium Pelo hingst 6 e. Jidalium – Jean Mary – 1.17,8/2.250 meter
1970 – Tidalium Pelo hingst 7 e. Jidalium – Jean Mary – 1.18,2/2.250 meter
1971 – Vanina B sto 6 e. Carioca II – Jean Riaud – 1.17,6/2.250 meter
1972 – Une de Mai sto 8 e. Kerjacques – Jean-René Gougeon – 1.17,6/2.250 meter
1973 – Tony M hingst 10 e. Horus L – Leopold Verroken – 1.20,0/2.250 meter
1974 – Axius hingst 8 e. Le Postillon – Gerard Mascle – 1.18,4/2.250 meter
1975 – Axius hingst 9 e. Le Postillon – Gerard Mascle – 1.18,1/2.250 meter
1976 – Bellino II – hingst 9 e. Boum III – Jean-René Gougeon – 1.15,9/2.275 meter
1977 – Eleazar hingst 7 e. Kerjacques – Leopold Verroken – 1.16,8/2.250 meter
1978 – Eleazar hingst 8 e. Kerjacques – Leopold Verroken – 1.16,9/2.250 meter
1979 – Hadol du Vivier hingst 6 e. Mitsouko – Jean-René Gougeon – 1.17,3a/2.100 meter
1980 – Eleazar hingst 10 e. Kerjacques – Leopold Verroken – 1.16,3a/2.100 meter
1981 – Classical Way sto 5 e. Speedy Scot – John Simpson Jr. – 1.14,2a/2.100 meter
1982 – Hymour hingst 9 e . Nonant le Pin – Jean-Pierre Dubois – 1.15,3a/2.100 meter
1983 – Mon Tourbillon hingst 5 e. Amyot – Jean-Pierre Viel – 1.17,0a/2.100 meter
1984 – Lurabo hingst 7 e. Ura – Michel-Marcel Gougeon – 1.13,7a/2.100 meter
1985 – Mon Tourbillon hingst 7 e. Amyot – Jean-Pierre Viel – 1.14,7a/2.100 meter
1986 – Ourasi hingst 6 e. Greyhound – Jean-René Gougeon – 1.15,9a/2.100 meter
1987 – Ourasi hingst 7 e. Greyhound – Jean-René Gougeon – 1.14,0a/2.100 meter
1988 – Ourasi hingst 8 e. Greyhound – Jean-René Gougeon – 1.13,9a/2.100 meter
1989 – Poroto hingst 8 e. Esquirol – Louis Boulard – 1.14,3a/2.100 meter
1990 – Pussy Cat sto 9 e. Firstly – Jean Raffin – 1.14,3a/2.100 meter
1991 – Ultra Ducal hingst 5 e. Buffet II – Paul Viel – 1.14,2a/2.100 meter
1992 – Atas Fighter L. hingst 7 e. Quick Pay – Torbjörn Jansson – 1.14,3a/2.100 meter
1993 – Sea Cove hingst 7 e. Bonefish – Jos Verbeeck – 1.13,4a/2.100 meter
1994 – Vourasie sto 7 e. Fakir du Vivier – Bernard Oger – 1.12,5a/2.100 meter
1995 – Queen L. sto 9 e. Crowntron – Stig H Johansson – 1.13,4a/2.100 meter
1996 – Coktail Jet hingst 6 e. Quouky Williams – Jean-Etienne Dubois – 1.13,5a/2.100 meter
1997 – Lovely Godiva sto 7 e. Ideal du Gazeau – Per-Olof Pettersson – 1.13,1a/2.100 meter
1998 – Balou Boy hingst 9 e. Moscantido – Yves Dreux – 1.13,6a/2.100 meter
1999 – Moni Maker sto 6 e. Speedy Crown – Jean-Michel Bazire – 1.13,0a/2.100 meter
2000 – Giant Cat hingst 6 e. Quito de Talonay – Nicolas Roussel – 1.13,1a/2.100 meter
2001 – Gobernador hingst 7 e. Buvetier d’Aunou – Dominik Locqueneux – 1.12,2a/2.100 meter
2002 – Fan Idole sto 9 e. Le Ham – Richard-W Denechere – 1.13,0a/2.100 meter
2003 – Hilda Zonett sto 6 e. Spotlite Lobell – Dominik Locqueneux – 1.12,0a/2.100 meter
2004 – Naglo hingst 5 e. Coktail Jet – Örjan Kihlström – 1.10,7a/2.100 meter
2005 – Naglo hingst 6 e. Coktail Jet – Örjan Kihlström – 1.12,2a/2.100 meter
2006 – Jag de Bellouet hingst 9 e. Viking’s Way – Christophe Gallier – 1.11,6a/2.100 meter
2007 – Kool du Caux hingst 9 e. Bijou du Bignon – Franck Nivard – 1.09,8/2.100 meter
2008 – Exploit Caf hingst 7 e. Toss Out – Jean-Michel Bazire – 1.10,7a/2.100 meter
2009 – Meaulnes du Corta hingst 9 e. Voici du Niel – Pierre Vercruysse – 1.11,6a/2.100 meter
2010 – Meaulnes du Corta hingst 10 e. Voici du Niel – Pierre Vercruysse – 1.11,7a/2.100 meter
2011 – Ready Cash hingst 6 e. Indy de Vive – Franck Nivard – 1.10,3a/2.100 meter
2012 – Royal Dream hingst 7 e. Love You – Jean-Philippe Dubois – 1.11,6a/2.100 meter
2013 – Ready Cash hingst 8 e. Indy de Vive – Franck Nivard – 1.11,4a/2.100 meter
2014 – Noras Bean hingst 9 e. Super Arnie – Björn Goop – 1.12,1a/2.100 meter
2015 – Timoko hingst 8 e. Imoko – Björn Goop – 1.11,4a/2.100 meter
2016 – Bold Eagle hingst 5 e. Ready Cash – Franck Nivard – 1.10,7a/2.100 meter
2017 – Bold Eagle hingst 6 e. Imoko – Franck Nivard – 1.10,9a/2.100 meter
2018 – Belina Josselyn sto 7 år e. Love You – Jean-Michel Bazire – 1.10,2a/2.100 meter

Expandera

Årets upplaga innehåller blott elva hästar, men det är inget bottenrekord på något sätt…1973 kom bara fem hästar till start – Tony M vann – och som mest har 19 travare deltagit och året var 1956.

Snabbaste vinnaren i Prix de France är Kool du Caux. Han vann på 1.09,8a/2.100 meter 2007 och han innehåller fortfarande banrekordet på Vincennes stora bana.

Startlista:

Prix de France (€350.000)
2.100 meter, autostart.

Häst–Kusk (tränare)

  1. Belina Josselyn-Jean-Michel Bazire (Jean-Michel Bazire)
  2. Uza Josselyn-Gabriele Gelormini (René Aebischer)
  3. Traders-Yoann Lebourgeois (Philippe Allaire)
  4. Valko Jenilat-Francois Lagadeuc (Sébastien Guarato)
  5. Readly Express-Björn Goop (Timo Nurmos)
  6. Bold Eagle-Franck Nivard (Sébastien Guarato)
  7. Dijon-Romain Derieux (Romain Derieux)
  8. Billie de Montfort-Eric Raffin (Sébastien Guarato)
  9. Davidson du Pont-Franck Ouvrie (Jean-Michel Bazire)
  10. Looking Superb-Alexandre Abrivard (Jean-Michel Bazire)
  11. Hard Times-Magnus Tein Gundersen (Ola Åsebö)

 

Fokustema
Trieste
Läs senare

Tioåriga ston duellerade

Två tioåriga ston gjorde upp om segern i Gran Premio Giorgio Jegher (€40.040) på Triestes 800-metersbana idag. Pantera del Pino höll undan för Alessandro Gocciadoros Peace of Mind i spurten.
Av
Claes Freidenvall

Segertiden för Pantera del Pino (e. Turbo Sund-Desire’ del Pino) och Rene’ Legati skrevs till 1.13,4a/1.660 meter och Peace of Mind (e. Uronometro) noterade tiondelen långsammare.

Tredjeplatsen gick till Venanzo Jet (e. Gruccione Jet) på 1.13,6, medan svenskfödde Attack Diablo (e. Blue York Yankee) slutade femma på 1.15,3.

Pantera del Pino.

Pantera del Pino tog tidigt hand om kommandot, pressades i omgångar av Peace of Mind, men hade kraft att rycka åt sig några längder i sista sväng och hålla undan till vinst.

Första storloppssegern

För Holger Ehlert-tränade Pantera del Pino var det första storloppssegern i karriären och Turbo Sund-dottern har hunnit bli tio år. Drygt 250.000 euro har hon tjänat under sin karriär, vilken innehåller 163 starter (!) och 33 vinster. Snabbaste vinnartiden 1.11,1 är från Bolognas 800-metersbana ifjol.

Även om Pantera del Pino inte vunnit storlopp tidigare har hon varit tvåa i Gran Premio-löpningarna Citta de Treviso, Federnat, Ivone Grassetto, Royal Mares och i ett heat av Campionato Europeo.

Modern Desire’ del Pino (e. Sugarcane Hanover), 1.13,7*/€133.955, är halvsyster med Lady del Pino (e. Credit Winner), 1.11,3/€184.854.

Fokustema
Frankrike
Läs senare

Marie Norberg vann i Amiens

För första gången fick Marie Norberg chansen bakom Fintumia och det slutade med seger i Prix Paul Claudel (€13.000) i Amiens idag. Det är hennes sambo Didier Brohier som tränar.
Av
Claes Freidenvall

Marie Norberg satt sig lugn i dödens med Fintumia (e. Sereno-Rosee d’Hermaeraie) och på sista bortre långsidan övertog duon kommandot och höll sedan säkert undan i spurten för Frivole d’Arbaz över distansen 2.400 meter.

Invändiga Fintumia håller undan till seger.

Segern var värd 5.850 euro och det var det fyraåriga stoets första triumf under 2019. För Marie Norberg var det andra årssegern – bakom Feux Verts vann hon i Le Croisé-Laroche den 25 februari.

Fotnot: någon segertid finns ännu inte registrerad i den franska databasen.

Fokustema
Galor
Läs senare

Snabbloppsstjärnor prisade

Hans R Strömbergs outslitlige On Track Piraten prenumererar på Årets Häst-titeln på Dalatravets gemensamma gala. 2018 tog han sin åttonde Årets Häst-titel där!
Av
Lars G Dahlgren
On Track Piraten och Hans rR Strömberg. Foto: Jeannie Karlsson, Sulkysport.
On Track Piraten och Hans rR Strömberg. Foto: Jeannie Karlsson, Sulkysport.

Det betyder att On Track Piraten (e. Kool du Caux – Monrovia) utsetts till Årets häst varje år sedan treåringssäsongen! Ännu är det kanske heller inte slut, On Track Piraten har inlett 2019 med två gulddivisionssegrar till…förra året blev det fyra av den varan plus två V75-segrar i andra typer av lopp.

Även på Gävletravets gala var det en stor V75-stjärna som prisades mest, Antonio Tabac (e. Crazed – Grace Tabac) tack vare dennes fantastiska segerrad sedan han kom till Oskar Kylin Blom.

Galasäsongen är alltså inte slut ännu och här är de som prisades på Romme/Rättviks och Gävles galor i helgen.

Romme/Rättvik

Årets häst och Årets äldre varmblod:: On Track Piraten (e. Cool du Caux – Monrovia) – tränare: Hans R Strömberg
Årets tvååriga varmblod: I’m a Keeper (e. Explosive Matter – Exciting Keeper) – Leif Witasp
Årets treåriga varmblod: Zeus Bi (e. Donato Hanover – La Brisas Bi)
Årets fyraåriga varmblod: Leka (e. Sergei Hanover – Global Kilkea) – Katrin K Frick
Årets yngre kallblod: Diadem Viking (e. Järvsöviking – Olivia Eder) – Joakim Elfving
Årets äldre varmblodiga sto: Unique Juni (e. Uptown Yankee – Staro Unique) – Hans R Strömberg/Jörgen Westholm
Årets äldre kallblod: Sippson (e. Eldfaksen – Mosippa) – Lars Rosén (a)
Årets äldre kallblodiga sto: H.E.C.Balderina (e. H.G. Balder – Bodbäcksdalia) – Joakim Elfving
Årets montéhäst: Balzac du Chatelet (e. Gazouillis – Idumee du Châtelet) – Jörgen Westholm
Årets proffstränare: Jörgen Westholm
Årets körsven och Årets lärling: Oskar J Andersson
Årets komet: Katrin K Frick
Årets bragd: Fredrik Linder
Årets amatörtränare: Susanne Richter
Årets amatörkörsven; Ante Lisell
Årets ungdom: Lina Björk
Årets montéryttare: Nathalie Blom
Årets hästskötare: Martina Jonsson
Årets uppfödarbragd: Maria Eriksson och Lars-Ove Blomkvist
Vinnare av ponnyelitveckan Romme: Michelle Johansson och Casandra Hermann
Vinnare av ponnyelitveckan Rättvik: Sofie Unger
Årets ponnytravare: Nordanåkers Ferlin
Specialpris: Travskolorna på Dalatravet (Åsa Holmberg, Karolina Jakobsson och Anette Jansson) samt Rommes anläggningspersonal (Henry Haka-Risku, Erik Hermann, Ulf Månsson, Markus Nyberg och Fredrik Ånestrand).

Gävle

Årets häst, Årets äldre varmblod och Årets bragd: Antonio Tabac (e. Crazed – Grace Tabac) – Oskar Kylin Blom

Årets Häst Antonio Tabac. Foto:Christer Norin/ALN

Årets tvååriga varmblod: Criterion (e. Jocose – Nina) – Fredrik Wallin
Årets treåriga varmblod: Activated (e. Jocose – Marelle) – Fredrik Wallin
Årets treåriga kallblod: Nordby Elde (e. Norheim Faksen – Trons Embla) – Olle Alsén
Årets fyraåriga varmblod: Hot Chocolate (e. Chocolatier – Talk Talk) – Fredrik Wallin
Årets fyraåriga kallblod: Basar Tabac (e. Titan Tabac – Lillerudsblondinen) – Johan Carlsson (a)
Årets äldre kallblod och Årets sto: Mofaksan (e. Fakse – Toga) – Mikael Olsson (a)
Årets montéhäst: Kattens Chamsin (e. Enjoy Lavec – Charlotta Hits) – Tomas Rosén
Årets överraskning: Raja Ribb (e. Raja Mirchi – Joyous Sound) – Kristofer Jansson
Årets tränare: Fredrik Wallin
Årets körsven: Oskar Kylin Blom
Årets amatör: Mikael Olsson
Sven-Erik Landins lärlingspris och Årets montéryttare: Emilia Leo
Årets hästskötare: Jenny A Björk och Madelene Johansson
Årets hästägare: Kennet Hansson
Årets uppfödarbragd: Mikael Olsson
Årets funktionär: Johan Bergman
Årets ponny kategori A: Duchesse
Årets ponny kategori B: Ekslätts Purelove
Årets ponnykörsven kategori A: Linnea Alsén
Årets ponnykörsven kategori B: Ida Strömbäck