Fokustema
Morgonsvepet
Läs senare

Mest synd om Westholm

Hårdaste pinndiskningarna. Goop mot ny storseger? Bodentravet värd för G75. Montédrottning tillbaka. Det är några av Sulkysports ”sju nyheter med sju”.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

1 Den ena blev trängd, den andra blåste av banan, den tredje tog en pinne på fel sida och den fjärde körde invändigt om fyra pinnar. Super Light, Resolve, Racing Mange och Ringostarr Treb är fyra hästar som under senare år fråndömts segrar i storlopp när de tävlat på fel sida om bangränsen. Men det finns också hästar som klarat sig undan diskning och då – förstås! – i Sverige…

Super Light och Jörgen Westholm.

Här hemma är många domare alldeles för flata när hästar körs utanför bangränsen, medan rättskipare utanför Sverige är betydligt strängare – oavsett hur ekipaget hamnat på fel sidan om banans markering.

Jörgen Westholm klarade sig nyligen på Solvalla, men på Vincennes blev Jörgen – som han då uttryckte saken – bestulen på segern och 100.000 euro i Prix d’Ete 2006 sedan Jean-Michel Bazire (Jardy) tryckt Super Light utanför tre pinnar.

Åke Svanstedt var på felsida om tre pinnar när Resolve diskades i Elitloppet Playoff på Meadowlands 2016. ”Jag märkte det inte att jag hamnade innanför pinnarna. Det blåste väldigt mycket motvind och möjligt att det var orsaken att hästen krängde neråt”. Hela 75.000 dollar kostade den diskningen och istället dömdes Bee A Magician som vinnare.

Resolve.

Joakim Lövgren och Racing Mange var på fel sida om en pinne (!) i Prix Boissy Saint-Leger på Vincennes 2018 och det kostade ekipaget segern och 42.750 euro.

Några fler banmarkeringspinnar (fyra) på fel sida passerade Wim Paal och Ringostarr Treb i Grote Prijs der Giganten 2017 och fråntogs segern och 30.000 euro, vilket betydde att B.B.S. Sugarlight flyttades upp som etta i resultatlistan.

Racing Mange.

Även om Solvalla var snälla mot Westholm förra lördagen, så är det ingenting som slår Simb Zipper när han och Robert Bergh tog hem Svenskt Travkriterium trots galopp. Här – se bilden nedan! – kan vi verkligen tala om att vara på fel sida om pinnarna…

***

Simb Zipper

2 Bodentravet – med första start 13.45 – är ensamma på banan i Trav-Sverige under söndagen med Grand Slam 75-tävlingar. Skellefteåtränaren Christian Månsson tog en dubbel vid tävlingarna i slutet av januari och är ensam tillsammans med finländaren Mika Jauhola ensam om att ha tagit två segrar på landets nordligaste banan hittills i år. Tre egentränade hästar sitter han upp bakom idag, däribland Celeste Brodda som vann vid senaste framträdandet i Boden. Här är startlistorna till söndagens tävlingar.

***

3 Italienska storloppssäsongen rullar igång så smått och idag körs Gran Premio E.N.C.A.T. (€55.000) i Milano och det anrika storloppet avgjordes första gången 1930. Egentligen skulle världsmästaren Zacon Gio årsdebuterat här, men han tvingades lämna återbud på grund av en infektion i kroppen. Istället får vi hålla tillgodo med Erik Bondo-tränade och svenskfödde Deimos Racing.

***

4 Auktionerna ”down under” har sitt högsäte under februari på Nya Zeeland och National Yearling Sale inleds idag i Karaka och pågår i två dagar.

Därefter tar Christchurch över ruljangsen 18-19 februari. Här kan ni ladda ner auktionskatalogerna till Karaka och Christchurch.

 

***

5 Criterium des Jeunes (€170.000), eller Vårkriteriet, avgörs på Vincennes idag och Björn Goop är som vanligt anlitad när det handlar om storloppet på Vincennes. I Criterium des Jeunes kör han Luc Roelens Heartbreaker One, som han besegrade kulltoppen Helgafell med i Prix Paul Viel (€100.000).

Det bjuds inte bara på Goop på Vincennes utan en rad svenskfödda travare…Mindyourvalue W.F, Havefunwithme, Amalia Cash, Hope and Dreams, White Lightning, Catch My Love, Mellby Drake och Caresse. Startlistorna till Vincennes tävlingar idag hittar ni här.

***

6 Bergen Travpark i Norge saknar ekonomiska muskler för att klara driften för 2020. För att banan ska kunna hålla tävlingar under 2020 så behövs det tillföras medel. Pressmeddelande från Bergen Travpark kan läsas här!

Och här kommenterar Trav-og Galopp-Nytts chefredaktör Truls G Pedersen vad som sker på Bergen Travpark under rubriken ”Historien om pissregn og annen dritt”.

***

7 Hela 36 starter utan seger, men igår var Sofia Adolfsson tillbaka som en vinnare när hon red Marcus Lindgren-tränade Den of Warlock till seger på Mantorp. Innan gårdagens vinst vann Sofia på Assault den 28 september ifjol och det var alltså hennes första triumf efter den ridolycka som hon var med om i början av oktober och som höll henne borta från tävlingsbanan i 1,5 månader.

Fokustema
Morgonsvepet
Läs senare

Obesegrat löfte i elddop

Att Europas snabbaste treåring prövar lyckan på Vincennes, om ett kallblodigt löfte som gör årsdebut och en Derbystofinalist som bytt regi går bland annat att läsa i dagens morgonsvep.
Av
Emil Persson
Upplåst för dig som är prenumerant
Den efter sex starter obesegrade Executive Ek ska göra sin första start utanför Italiens gränser under fredagkvällen. Foto: Enzo de Nardin.
Den efter sex starter obesegrade Executive Ek ska göra sin första start utanför Italiens gränser under fredagkvällen. Foto: Enzo de Nardin.
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

1 Det råder inget snack om att dagens mest intressanta häst kommer till start på den franska nationalarenan Vincennes (första start 16.03).
Dit beger sig Alessandro Gocciadoro för att starta den efter sex starter obesegrade Face Time Bourbon-sonen Executiv Ek i Grupp III-klassade Prix Penthesila (€70.000) som därtill är Europas snabbaste treåring detta år.

Vid seger på Capannelle-banan i Rom en 1 februari kutade hästen 1.12,0a/1.640 meter tillsynes åkande och står såhär långt med 24.664 euro i intjänade prispengar.

Till Vincennes beger sig även Björn Goop för att köra Eric the Eel (e. Muscle Hill) åt Tomas Malmqvist i Quinté-loppet Prix Amalthea (€68.000) och Malmqvist prövar även lyckan med Kitty Call (e. Ready Cash) i Prix Fama (€53.000) vilken körs av Adrien Lamy.

Johan Untersteiner prövar i sin tur lyckan med tyskfödda Lady Larissa (e. Prodigious) som rids av Damien Bonne i Prix de Salagnac (€46.000) och så syns det även svenskintressen i de två inledande loppen.

Svenskfödde Howdy Quick (e. Up and Quick) vilken tränas av Laurent Claude Abrivard jagar årets första seger i Prix Eos (€53.000) och så har Jarmo Niskanen Jockstrap (e. Prince Gede) till start i Prix Adrastea (€40.000).

Här kan du ta del av dagens startlistor till tävlingarna på Vincennes.

***

2 När han tävlingsdebuterade i oktober förra året som treåring gjorde han det med besked och vann med över 100 meter! Toppstammade Eld Prinsen (e. Tekno Odin) följde upp med en andra start – och seger förstås trots galopp – innan det gjordes bokslut för treåringssäsong som blev blott två starter lång.

Idag i Gävle (första start 12.20) är Jan-Olov Persson-tränade Eld Prinsen tillbaka på tävlingsbanan och uppgiften han ställs inför i årsdebuten är bakspår på tillägg mot äldre hästar. Det ger ett besked vilken väg den orutinerade talangen kan tänkas ta. Fartmässigt räckte hans segertid i debuten, 1.28,9/2.140 meter till en plats topp tio bland de svenskfödda kallbloden i voltstart och Eld Prinsen är anmäld till sommarens Derbyn.

Hästens mamma Eldsiri (e. Järvsöfaks), 1.24,6ak/1.826.250 kr, vann 17 av 32 starter i regi Jan-Olov Persson. I avelsboxen har succén blivit än större och Eld Prinsen är lillebror till hästar som avelshingstarna Tekno Eld och Eld Rask, som tillsammans vann tre Kriterier och ett Derby.

***

3 Axevallaamatören Viktoria Edvinsson har en häst på träningslistan och har gjort en start 2023. Det slutade med seger i en avdelning av STL Champions på Åby i februari värd 150.000 kronor! Hästen det handlar om är Imola Boko (e. Yield Boko), som ordnade Viktorias första seger som tränare.

Oxidizer och David Persson. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport

Efter drygt 1,5 månaders uppehåll är hästen tillbaka på banan ikväll i Örebro (första start 18.20) med Juhani Partanen i sulkyn, men det är en tuff uppgift med spår tolv bakom bilen och meriterade motståndare som exempelvis David Perssons duo Georgia Am (e. Timoko) och Oxidizer (e. Dream Vacation).

Här är startlistorna till fredagens tävlingar.

***

4 Efter att vunnit ett uttagningslopp till Derbystoet i augusti blev det galopp för Jump In (e. Ready Cash) 1.12,2am/363.500 kr i finalen och samma olater ägnade hon sig åt i säsongens två avslutande starter.
Nu har stoet bytt regi och finns numera hos Björn Goop efter att inlett hos Johan Untersteiner och sedan gått vidare till Robert Bergh för vilken hon tog sig till just Derbystoet.

***

5 Ultrastammade Kitty Mearas (e. Face Time Bourbon–Khao Manee) hade inga problem att vinna gårdagens tävlingsdebut på Sundbyholm.
Jasmine Ising tränar det treåriga stoet som löste uppgiften från dödspositionen med lätthet på 1.18,9/2.140 meter i lag med Örjan Kihlström vilket gav 25.000 kronor i belöning.

Jasmine Ising. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport

Kitty Mearas är halvsyster till Honey Mearas (e. Readly Express) 1.10,6am/9.261.973 kr, Darling Mearas (e. Cantab Hall) 1.08,2ak/7.337.561 kr samt Milady Grace (e. Ready Cash) 1.12,2am/3.468.000 kr och har med andra ord lite att brås på…

***

6 Norska trav- och galoppsporten sliter med ekonomin i tuffa tider, men igår kom ett positivt besked. När spelbolaget Norsk Rikstoto presenterade resultatet för 2022 visade det sig att vinsten blev 50 miljoner kronor högre än väntat, skriver spelbolaget i ett pressmeddelande.
Totalt omsattes drygt 3,26 miljarder hos spelbolaget förra året och hela överskottet på 519 miljoner kronor går till hästsport och hästhållning, vilket är tio miljoner mer än 2021 enligt Rikstotos styrelseordförande Silvija Seres.

Den stora ökningen kom via spel från utlandet på norska lopp som omsatte rekordhöga 978 miljoner, eller 7,5 procent mer än tidigare rekordet. Det gav ett förbättrat resultat på 50 miljoner kronor, som nu läggs till den stora potten.
– Jag ville från början inte använda någon av pengarna utan säkra nästa år. Men 50 miljoner norska kronor, det är långt mer än väntat. Nu kan det bli så att vi kan göra justeringar i budgeten och då är ”mönstringsloppen” det jag tänker på, säger det norska travsällskapets ordförande Erik Skjervagen till Trav- og Galopp-Nytt.

”Mönstringslopp” motsvarar svenska premielopp och dessa plockades bort av travförbundet i budgeten inför 2023 med motiveringen att tävla om pengarna istället. DNT presenterade dessutom en budget för 2023 med 25 miljoner i underskott.

***

7 Jägersroproffset Björn Lindblom bedriver idag en mindre verksamhet med fyra hästar på träningslistan.
I tisdags kom årets första tränarseger då Pato-sonen Malto övertygade vid seger på Jägersro och nu tycks Lindblom förstärkt stallet med en annan talangfull fyraåring.

Från Italien har Daiquiri Grif (e. Robert Bi) 1.13,9ak/86.726 kr anslutit vilken har inlett karriären med fyra segrar på tio starter i Fausto Barellis regi varav tre plockats hem under vintern.

Fokustema
Morgonsvepet
Läs senare

I topp utan bästa snittet

Överårig euromiljonär till Sverige? Supermammans treåriga sto debuterar på lunchtrav. Eskilstuna tar över Rommes tävlingar på lunchen. Finalvinnare i USA. Auktion i Deauville idag. Ny löpningsserie på Meadowlands.
Det är några av Sulkysports ”sju nyheter vid sju.”
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Self Explosive är en stor bidragande anledning att Sansiro AB har bäst snitt av uppfödarna, vars hästar tjänat en miljon eller mer under 2023. Foto: Scoop Dyga
Self Explosive är en stor bidragande anledning att Sansiro AB har bäst snitt av uppfödarna, vars hästar tjänat en miljon eller mer under 2023. Foto: Scoop Dyga
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

1 Menhammar Stuteri har varit ledande uppfödare i Sverige sedan 2007 och har kopplat greppet 2023. Tio uppfödare i landet har per den 28 mars passerat en miljon kronor och framgångsrikast är Menhammar Stuteri med 4.567.391 kronor, följd av Stefan T.Z. Melander och Boko Stables.

Margareta Wallenius-Kleberg, Menhammar Stuteri. Foto: Adam Ström/stalltz.se

När det gäller snittinkomst/start bland de uppfödare som tjänat över en miljon kronor under 2023 är Menhammar Stuteri bara nia med 13.613 kronor. Toppar i överlägsen stil gör Sansiro AB, Skanör, med 41.506 kronor intjänat per start.

Sansiro AB:s främsta fanbärare under 2023 är Self Explosive (e. Explosive Matter), vilken dragit in 852.769 kronor på fransk mark via tre segrar och en andraplats på fem starter.

Christoffer Eriksson-tränade Self Explosive har vunnit Prix d’Alencon (€57.000) och Prix de Sartilly (€57.000) på Vincennes, medan segern i Prix Yves et Jean Moyon (€22.000) togs i Pontchateau.

Uppfödarligan 2023

Namn – Starter – Segrar – Snitt/start – Totalt

  1. Menhammar Stuteri – 347 – 39 – 13.163 kr – 4.567.391 kr
  2. Stefan T.Z. Melander – 349 – 40 – 10.835 kr – 3.781.610 kr
  3. Boko Stables – 186 – 27 – 15.495 kr – 2.882.064 kr
  4. Global Farm – 165 – 30 – 17.138 kr – 2.827.919 kr
  5. Kolgjini & Svensson – 127 – 20 – 15.278 kr – 1.940.313 kr
  6. Sisyfos Breeders – 108 – 13 – 16.346 kr – 1.765.359 kr
  7. Am Bloodstock – 98 – 15 – 15.788 kr – 1.547.273 kr
  8. Brodda Stuteri – 68 – 12 – 20.543 kr – 1.396.933 kr
  9. Prestera International – 78 – 15 – 15.661 kr – 1.221.604 kr
  10. Sansiro – 26 – 5 – 41.506 kr – 1.079.169 kr

Fotnot: siffrorna gäller per den 28 mars i Sverige och utomlands.

***

2 Elvaåringar är förbjudna att tävla och träna på fransk mark efter den 31 mars, vilket betyder att en del hästar söker lyckan utomlands. En av dem är valacken Ce Bello Romain (e. Jam Pridem-Miss Echo Bella), 1.09,9ak*/€1.031.279, vilken flyttats inom kort från Sylvain Gérard Dupont i Frankrike till Jules Van Den Putte i Belgien.

Ce Bello Romain vid en tidigare vinst. Foto: Terhi Piispa-Helisten

Sista starten på fransk mark skedde den 16 mars i Prix de Cauvicourt (€35.000) i Caen och där slutade han trea bakom Elitloppsvinnaren Etonnant och Capital Mail.

– Snart kommer Ce Bello Romain att ansluta till Jules Van Den Putte i Belgien. Där finns det ett lopp den 18 april och sedan i början av maj. Om allt går bra går han till Copenhagen Cup den 14 maj och kanske deltar han också under Elitloppshelgen. Vi funderar också på Kymi Grand Prix som en möjlighet, säger ägaren Sylvain Gérard Dupont till Paris-Turf.

Bland euromiljonären Ce Bello Romains meriter kan segrar i Criterium de Vitesse de Basse-Normandie, Prix du Bois de Vincennes, Prix du Plateau de Gravelle och Kymi Grand Prix nämnas. Totalt har Ce Bello Romain gjort 90 starter och vunnit vid 25 tillfällen.

***

Honey Mearas och Örjan Kihlström. Foto Adam Ström/stalltz.se

3Vad sägs om storasystrar som Honey Mearas (e. Readly Express), 1.10,6am*/9.261.973 kr, Darling Mearas (e. Cantab Hall), 1.08,ak*/7.337.561 kr, och Milady Grace (e. Ready Cash), 1.12,2am*/3.468.000 kr?
Vid dagens lunchtävlingar på Eskilstuna (första start 12.20) är treåriga debutanten Kitty Mearas (e. Face Time Bourbon) en häst att hålla ögonen lite extra på. 
Mamma Khao Manee (e. Muscles Yankee) är – förstås – utsedd till Elitsto och hennes avkommor har sprungit in över 20 miljoner kronor så här långt.

Jasmine Ising både äger och tränar Kitty Mearas, som kvalade på 1.22,2 på Romme i september och nu är redo för tävling tillsammans med Örjan Kihlström.
Kitty Mearas köptes som föl av Philip Konsulting HB, Vänersborg, men när ägaren lade ned travverksamheten och sålde ut alla hästar förra sommaren handlade tränare Ising själv stoet.
Totalt har Ising tolv hästar i träning, varav ytterligare två treåringar i danskfödde Inferno Shadow (e. Orlando Vici) och Normandie (e. Orlando Vici). 

***

4Torsdagens huvudbana är Boden (första start 18.20) och Skellefteåtränaren Jerker Bjurman reser bland annat norrut med fyraårige segermaskinen M.P.Domino (e. Tekno Odin), som vunnit åtta av 13 starter hittills i karriären.
I vintras tog han tre raka segrar på isbana, men nu är det ”vanlig” bana som gäller för fyraåringen.

Ann-Catrin Frisk och Ove A Lindqvist firade fina framgångar förra året med två toppstammade fyraåringar från Stuteri Håleryd, nämligen Olly Håleryd (e. Trixton) och Olea Håleryd (e. Muscle Hill). Duon avslutade med säsongen med seger respektive andraplats i Umåkers V75-omgång på juldagen och ikväll i Boden är det dags för årsdebut när de kommer ut i varsitt flerklasslopp.

Kvällens utbud kompletteras med Åby (start 17.45) och här är startlistorna till torsdagens tävlingar.

***

5 Finalerna i Delaware Standardbred Breeders Fund ($50.950) för treåringar har avgjorts denna vecka på Dover Downs. Tim Tetrick och Perfect Twenty (e. Yankee Royalty-Jetta Spring) finalvann hingstarnas/valackernas uppgörelse med fyra längder från spets på 1.13,1/1609 meter.

Perfect Twenty. Foto: Photowon

Förra året tog Perfect Twenty hem två finaler i Delaware Standardbred Breeders Fund ($100.000) och tjänade 149.375 dollar. Modern Jetta Spring (e. Lear Jetta), 1.13,0/$25.390, har också lämnat Blue Green Machine (e. Anders Bluestone), 1.12,8/$12.238.

I stonas final krävdes det en ännu snabbare tid. Tim Tetrick och She Is Strong (e. Anders Bluestone-Nidaros) utklassade sina motståndare med 9,5 längder på 1.12,6. Ifjol tog She Is Strong hem en final av Delaware Standardbred Breeders Fund ($100.000) och tjänade 72.600 dollar.

Modern Nidaros (e. Muscles Yankee), 1.11,3/$115.314, är undan Drottning Silvias Pokal-vinnaren Birminghim (e. Striking Sahbra), 1.09,5/$791.084, vilken har sin främsta avkomma i Torkil (e. Valley Speed), 1.10,6/$273.877.

***

6 Klockan 13.30 idag är första utrop på Arqana Trot och det handlar om vårauktionen Vente de Printemps i Deauville. Katalogen innehåller 105 nummer och därutöver tillkommer en supplementdel.

Auktionshästarna hittar ni här.

***

7 Meadowlands drar igång en ny löpningsserie fredag-lördag för treåringar. På fredag hålls ett försök i Standardbred Retirement Foundation ($20.000) för ston. Både Per Engblom och Nancy Takter har hästar till start. Engblom startar Sheer Faith (e. Better Caviar), vilken har inlett säsongen med två raka segrar, medan Takter årsdebuterar Bella Macchiato (e. Bar Hopping).

På lördag har Per Engblom dubbla hästar till start i Standardbred Retirement Foundation ($20.000) för hingstar och valacker; Crazyland (e. Crazy Wow) och Flaming Roads (e. Tactical Landing).

Totalt ska tre försök hållas innan finalerna avgörs den 21 och 22 april på Meadowlands med 20.000 dollar till vinnarna.

Fokustema
Morgonsvepet
Läs senare

Admiral hedrar Bergengren?

Om kvällens penningstinna finaler av Solvallaserien, Alessandro Gocciadoros planerade påskbesök i Sverige samt om dagens Grupp III-lopp i Frankrike går bland annat att läsa i dagens morgonsvep.
Av
Emil Persson
Upplåst för dig som är prenumerant
Admiral As ska starta i Gösta Bergengrens Minne på Bergsåker. Foto: Adam Ström/stalltz.se
Admiral As ska starta i Gösta Bergengrens Minne på Bergsåker. Foto: Adam Ström/stalltz.se
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

1 Gösta Bergengren var med och bildade Svenska Travsportens Centralförbund på 1920-talet och var initiativtagare till att Bergsåker byggdes och hade premiär 1932 som Sveriges tredje permanenta bana.

Sedan 1965 har han hedrats med ett eget snabblopp och segerlistan bjuder på många fina, gamla märken som Scott Protector, Grande Frances, Piper Cub, Zoogin, Dream Of Goal, Triton Sund, Super Light och många fler.

Ikväll är det dags för årets upplaga av det anrika loppet och kanske sällar sig Reijo Liljendahls stjärna Admiral As (e. Ready Cash) till det fina sällskapet? Solvallatränaren är nöjd med träningsvintern för fjolårets Elitloppsdeltagare, som travat 1.17,5 som snabbast i jobb på Solvalla inför årsdebuten.

Det bjuds fler godbitar på Bergsåker. Som Jörgen Westholm-tränade Guli Fantom (e. Bork Odin) som startar i dubbelcupförsöket med sex raka segrar i bagaget, Lannem Siljes treåriga dotter Lannem Selma (e. Tekno Odin) på revanschjakt efter galopp i tävlingsdebuten, och delade världsrekordhållaren från förra året, Drake Kronos (e. Muscle Hill), i ett litet men spännande försök i fyraåringsserien Norrlands Grand Prix.

Här kan du ta del av kvällens startlistor till tävlingarna på Bergsåker och Solvalla.

***

2 Över 6,7 miljoner kronor extra ligger i åttarättspotten på V86 i omgången som Bergsåker (första start 18.27) delar med Solvalla (första start 18.15).

På huvudstadsbanan ligger stora pengar i potten när det för andra tävlingsdagen i rad är finaldags. I lördags handlade det ju om STL-finaler, medan kvällens höjdpunkter är de tre finalerna i Solvallaseriens andra meeting. 150.000 kronor väntar vinnarna i vardera final.

Här är försöksvinnarna i Solvallaseriens meeting två som startar i finalerna:

  • Högst 150.000 kr: Needle’em, Catch Me, Even Younger, Buzzed Driving (Mellby Imperial startar ej)
  • Högst 350.000 kr: Denco’s Galliano, Joyeux du Cygne, Michigan Bro, Balotelli Face (Vincent C.D. startar ej)
  • Högst 650.000 kr: Corazon de B, Dallas, Kron Vici Star (So Far Away Ås och E.L.Jetpack startar ej)

Sexsiffrig prischeck är det även i flerklassloppet Spelarnas Pokal där vinnaren därtill erhåller en direktplats till Harper Hanovers lopp. Här gör Golden Guard (e. Brad de Veluwe) andra starten i Sofia Aronssons regi efter att inlett året med seger på Färjestad för tre veckor sedan.

Läs vad Sofia säger om hästen här!

***

3 De allra mest kända namnen saknas när den andra etappen av Grand National du Trot (€90.000) avgörs på Marseille Borely (första start 13.50) i södra Frankrike denna eftermiddag.
Som vanligt står 40.500 euro på spel till vinnaren och det kan mycket väl visa sig bli en strid mellan den av Jean Michel Baudoin-tränade duon Gaspar d’Angis (e. Quaro) och Epsom d’Herfraie (e. Rieussec).

Invändge Epsom d’Herfraie vid seger före Milliondollarrhyme i Prix Bar Le Duc år 2021. Foto: Gerard Forni

Det blågula intresset i Marseille dyker upp i montéloppet Prix des Caves de Saint-Marc de Caromb (€30.000).
David Cinier låter Spartak Face (e. Viking Kronos) göra debut under sadel och det sker med Lolita Balayn som ryttare.

Det travas även i Reims (första 16.27) och där är svenskhoppen två till antalet. Myllkärrs Medusa (e. The Bank) exporterades för sex veckor sedan till Frankrike och gör nu sin första start hos sin nya tränare Alexandre Wissocq i sadelloppet Prix des Joueurs du Stade de Reims (€21.000) tillsammans med Aurélie Gervais.
Därtill startar Ron Kuiper Julius Caesar (e. Goetmals Wood) i Prix de la Maison de Quartier Chatillons (€18.000) vilken körs av Damien Bonne.

Här kan du ta del av dagens startlistor till tävlingarna i Marseille.

***

4 Idag gör svenskfödde Global Withdrawl (e. S.J.’s Caviar) årsdebut på finsk mark. Hästen som tränas av Matias Salo hade ett starkt fjolår med åtta segrar på 13 starter och 112.506 euro i intjänade prispengar.
Redan för två veckor sedan blev hästen inbjuden till Finlandia Ajo som avgörs på Vermo den 7 maj med ett förstapris på 110.000 euro och det är på samma bana som dagens årsdebut äger rum.

Startlista
2.120 meter autostart, förstapris: 5.000 euro

  1. J.H.Mannerheim – Olli Koivunen
  2. American Hero – Pekka Korpi
  3. Hazelhen Hermes – Tino Paldan
  4. Bag’s Simoni – Henna Halme
  5. Global Withdrawl – Santtu Raitala
  6. Sahara Sandstorm – Ville Tonttila
  7. Lexus Dream – Jukka Torvinen
  8. Furies Rain – Henry M Bollström
  9. Payet – Juha Utala
  10. M.S.Triple J. – Ari Moilanen
  11. Jason’s Camden – Hannu Torvinen
  12. Always Ready – Tommi Kylliäinen

***

5 När våren är kommen brukar Alessandro Gocciadoro börja starta hästar på svensk mark och så blir också fallet i nästa vecka.
Italienaren tar nämligen sikte mot Färjestads två mest penningstinna lopp under långfredagen.

Till Prins Carl Philips Jubileumspokal anmäler Gocciadoro Jimmy Ferro Br (e. Love You) 1.12,0/€101.787 som vunnit tre av fyra starter i hans regi varav den senaste togs i Grupp III-loppet Gran Premio Padovanelle (€35.200) i Padova den 12 mars på 1.12,5a/1.640 meter.

Clarissa och Alessandro Gocciadoro.

Därtill får Clarissa (e. Exploit Caf) 1.11,5/€252.745 slå följe för att starta i Folke Hjalmarssons Minneslopp för femåriga ston.
Hon galopperade bort sig i Fyraåringseliten för ston på Solvalla under fjolåret, men räknade hem tre Grupp II-lopp under hösten och var därtill trea i Prix Oscar Collard (€80.000) på Vincennes i december bakom Bilo Jepson och Toto Barosso.

***

6Sofia Aronsson hade en trivsam måndag med comebackseger för stjärnan Unico Broline (e. Cantab Hall) på Färjestad samtidigt som Mr Mah Can (e. Maharajah) spurtade in som trea i sitt första framträdande för Axevallatränaren.

På hennes träningslista går det att därtill att skönja ett noterbart nyförvärv. Den treåriga, okvalade Maharajah-dottern Staro Raili köptes av Hjelte Restaurang AB i Karlstad för 620.000 kronor på Travera-auktionen den 25 februari och är nu satt i träning hos Aronsson.

***

7 Det är inte bara nivåhöjning vad det gäller prispengar som gäller denna kväll utan även V86-spelet får sig ett lyft.
Inget system hade markerat samtliga åtta vinnare föregående onsdag varpå det är jackpot som stundar denna kväll.
Prognosen säger att det ska finnas 15 miljoner kronor i åttarättspotten vilket givetvis förhöjer spelintresset flera snäpp.

Vill du spela V86 tillsammans med Sulkysport kan du välja mellan följande alternativ:

Sulkysport Lilla V86 – 15 andelar á 75 kr/styck

Sulkysport Stora V86 – 15 andelar á 250 kr/styck