Den 10 januari gick Fédération Nationale des Courses Hippiques (FNHC) ut med ett pressmeddelande och berättade att pågående undersökningar verkar tyda på att det finns cessubstanser i den alkohol som ibland används för att torka hästar efter dusch på vintern. Samtidigt gick det franska travförbundet (SETF) ut och varnade tränare för att använda produkter som innehåller glykopyrrolat och beklometason.
Nu har ytterligare analyser genomförts och resultatet av undersökningen avslöjar att det fanns återvunna lösningsmedel från proverna och att dessa delvis kommer från läkemedelsindustrin.
Restsubstanser
Berörda distributörer har bekräftat denna tillverkningsprocess och dess eventuella konsekvenser i form av förekomst av restsubstanser i produkten.
Samtidigt har de garanterat att den överensstämmer med gällande normer för tillverkning av regenererade alkoholer som inte är avsedda för sådan användning.
Vissa av hästarna som testade positivt uppvisade hudsymtom på kroppen. Enligt FNHC kan det inte uteslutas att dessa symtom är kopplade till förekomsten i produkten av rester från återvunna lösningsmedel inklusive glykopyrrolat.