Fokustema
Frankrike
Läs senare

Power jagar P d’A-biljett

Två biljetter till Prix d'Amérique står på spel på söndag när Criterium Continental (€200.000) och Prix Tenor de Baune (€100.000) avgörs på Vincennes och med flera svenska intressen i fyra- respektive femåringsloppet.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Robert Bergh-tränade Power med skötaren My Hedberg och Eric Raffin efter segern i Prix de Croix förra vintermeetinget. Foto Gerard Forni
Robert Bergh-tränade Power med skötaren My Hedberg och Eric Raffin efter segern i Prix de Croix förra vintermeetinget. Foto Gerard Forni
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

Imorgon sker den första strykningen – klockan 10.00 – och på torsdag – klockan 12.00 – blir startlistorna klara till de penningstinna loppen. I Criterium Continental är det bara en svensktränad travare – Fredrik Wallins Sayonara – anmäld, medan intresset för Prix Tenor de Baune är desto större.

Robert Bergh har anmält sin stjärna Power, Tomas Malmqvist sin danskfödda duo Eric the Eeel och Empire, medan Björn Goops bidrag heter Tabasco C. D.

Anmälningslistor:

Criterium Continental (€200.000)
Fyraåringslopp.
2.100 meter, autostart.

Namn – Tränare

  • Hermine Girl – Stéphane Provoost
  • Bubble Effe – Alessandro Gocciadoro
  • Harvest de Buliere – Estelle Dessartre
  • Hokkaido Jiel –Jean-Luc Dersoir
  • Heliade du Goutier – Sébastien Guarato
  • Sayonara – Fredrik Wallin
  • Bengurion Jet – Alessandro Gocciadoro
  • Hussard du Landret – Benoit Robin
  • Havanaise – Francois-Pierre Bossuet
  • Bepi Bi – Alessandro Gocciadoro
  • Helgafell – Philippe Allaire
  • Bleff Dipa – Holger Ehlert
  • Hooker Berry – Jean-Michel Bazire
  • Blackflash Bar – Fausto Barelli
  • Hohneck – Philippe Allaire
  • Hirondelle Sibey – Jean-Michel Baudouin

Reserver:

  • Hakim Griff – Sébastien Guarato
  • Haiti Island – Matthieu Abrivard
  • Boston Wise L – Fabrice Souloy
  • Berenice Bi – Vitale Ciotola
  • Fascination – Julien Dubois

Prix Tenor de Baune (€100.000)
Femåringslopp.
2.700 meter.

Namn – Tränare

  • Tabasco C.D. – Björn Goop
  • Aura Sl – Jean-Michel Bazire
  • Armour As – Jean-Michel Bazire
  • Gaudeo – Michel Dabouis
  • Gamay de l’Iton – Hughes Levesque
  • Eric the Eel – Tomas Malmqvist
  • Empire – Tomas Malmqvist
  • Goldy Mary – Matthieu Abrivard
  • Grand Art – Erik Bondo
  • Giant Chief – Fabrice Souloy
  • Galius – Séverine Raimond
  • Gout Baroque – Thierry Raffegeau
  • Gospel Pat – Laurent-Claude Abrivard
  • Ampia Mede Sm – Fabrice Souloy
  • Ganay de Banville – Jean-Michel Bazire
  • Amon You Sm – Matthieu Abrivard
  • Power – Robert Bergh