Fokustema
E3-final Örebro
Läs senare

E3: Så här blev spårlottningen

1.11,1 av Beat It i stoklassen. 1.11,2 av Drake Kronos i hingstklassen.
Hur långt räcker det i finalerna?
Här är startlistorna till korta E3!
Av
Mathias Hedlund
Timo Nurmos tränar kvällens snabbaste kvalvinnare till E3. Foto Mia Törnberg/Sulkysport
Timo Nurmos tränar kvällens snabbaste kvalvinnare till E3. Foto Mia Törnberg/Sulkysport

Den 20 augusti i Örebro väntar finalerna av korta E3 med en miljon kronor till vinnarna i de två klasserna. Efter kvällens uttagningslopp i Gävle lottades startspåren till finalerna och att det blir spännande finaler råder inga tvivel om.

Tätduon i långa E3 för hingstar/valacker,  Corazon Combo (e. Express Duo) och Bedazzled Sox (e. Brillantissime), vann varsitt försök på 1.11,6a/1.640 meter, medan Drake Kronos (e. Muscle Hill) var ännu vassare på 1.11,2a i det tredje försöket.

På stosidan bjöd två av försöksvinnarna på 1.11-tider och Timo Nurmos-tränade Beat It (e. Broadway Hall) var snabbast av alla i Gävle ikväll när hon vann på 1.11,1a/1.640 meter. Jerry Riordans sto Dea Grif (e. Varenne) vann sitt försök på 1.11,3a.

Startspåren lottades ikväll och så här ser startlistorna ut i finalerna.

Startlista E3 ston

Häst (far) – Tränare – Lottning*

  1. Lollo Trot (e. Southwind Frank) – Raoul Engblom – 1
  2. Jewilla (e. Propulsion) – Stefan Melander – 2
  3. Dea Grif (e. Varenne) – Jerry Riordan – 3
  4. Beat It (e. Broadway Hall) – Timo Nurmos – 4
  5. O’Mara Zon (e. Maharajah) – Daniel Wäjersten – 5
  6. Decision Maker (e. Nuncio) – Stefan Melander – 7
  7. Caradja (e. Maharajah) – Stefan Arvidsson – 9
  8. Independence Day (e. Chelsea Boko) – Oskar Kylin Blom – 10
  9. Crazy Life (e. Nuncio) – Stefan Melander – 6
  10. Brilliant Minds (e. Muscle Mass) – Jerry Riordan – 8

*anger i vilken ordning tränaren valde spår.

Startlista E3 hingstar/valacker

Häst (far) – Tränare – Lottning*

  1. Corazon Combo (e. Express Duo) – Pekka Korpi – 1
  2. Drake Kronos (e. Muscle Hill) – Svante Båth – 2
  3. Bedazzled Sox (e. Brillantissime) – Roger Walmann – 3
  4. Ante La Roque (e. Uncle Lasse) – Daniel Redén – 4
  5. Beenthereseenthat (e. Broadway Hall) – Mattias Djuse – 6
  6. Following (e. Nuncio) – Stefan Melander – 7
  7. Jax Journey (e. Nuncio) – Marko Korpi – 9
  8. Waterford Wine (e. Propulsion) – Svante Båth – 10
  9. Jack J.E. (e. Nuncio) – Joakim Elfving – 5
  10. Joe Dalton (e. Father Patrick – Stefan P Pettersson – 8

*anger i vilken ordning tränaren valde spår.

E3: Toppduo kvalvinnare på samma tid