Fokustema
V75 Umåker
Läs senare

Stjärnor luftas i Umeå

Fjolårets Elitloppsvinnare Don Fanucci Zet och Månlykke A.M. där har ni de två största stjärnorna som luftas under Umåkers V75-omgång, men det finns också några andra godbitar...
Av
Claes Freidenvall
Månlykke A.M. och Gunnar Melander startar på Umåker på lördag. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Månlykke A.M. och Gunnar Melander startar på Umåker på lördag. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport

Kallblodens största stjärna – Månlykke A.M. – är dock flyttad utanför V75-kupongen och på förhand har Gunnar Melanders segermaskin en på papperet överkomlig uppgift även om motstånd inte saknas.

Don Fanucci Zet drog innerspår i Guldbjörken och det underlättar förstås för Örjan Kihlström att leda loppet från start till mål.

En högklassig utgåva bjuds också i Berth Johanssons Memorial för femåringar där Mister Hercules står med bakspår efter ha inlett året med två raka triumfer.

Startlistor:

Guldbjörken
2.140 meter, autostart.
Förstapris: 200.000 kronor.

  1. Don Fanucci Zet – Örjan Kihlström
  2. Antonio Trot – Magnus A Djuse
  3. Diamanten – Björn Goop
  4. Nappa Scar – Per Lennartsson
  5. Selmer I.H. – Samu Sundqvist
  6. Esprit Sisu – Daniel Wäjersten
  7. Hard Times – Rikard N Skoglund
  8. Noble Superb – Mats E Djuse
  9. Makethemark – Ulf Ohlsson
  10. Antonio Tabac – Petter Lundberg

Berth Johansson Memorial
Femåringslopp.
2.140 meter, autostart.
Förstapris: 200.000 kronor.

  1. Hector Sisu – Mika Forss
  2. Dollar Doc – Jörgen S Eriksson
  3. Philomenia – Stefan Johansson
  4. Rome Pays Off – Daniel Wäjersten
  5. Nikita Sunrise – Ulf Ohlsson
  6. Maesteraemon – Mats E Djuse
  7. Axel Ruda – Magnus A Djuse
  8. G.K. Justus – Per Lennartsson
  9. Kurri Jari Boko – Björn Goop
  10. Mister Hercules – Örjan Kihlström

Vårbjörken
1.640 meter, autostart.
Förstapris: 110.000 kronor.

  1. Philip Ess – Ulf Ohlsson
  2. Nyland – Antti Ala-Rantala
  3. Smedheim Solan – Björn Goop
  4. B.W. Sture – Örjan Kihlström
  5. Tangen Haap – Björn Karlsson
  6. Månlykke A.M. – Gunnar Melander
  7. Hulte Magnus – Magnus A Djuse
  8. B.W. Rune – Mats E Djuse
  9. Bellfaks – Jan-Olov Persson
  10. Guli Storm – Rikard N Skoglund
  11. Tangen Piril – Krister Söderholm