1 Yoann Lebourgeois vann det största montéloppet Prix de Cornulier på Traders (e. Ready Cash) 2018 och de var tvåa bakom Bilibili (e. Niky) förra året. Lebourgeois har varit Traders ordinarie jockey sedan hästens debut i disciplinen 2017 och de har fem grupploppssegrar tillsammans i montélopp. Efter att Traders inte fungerat bra i vinter bytte hästen hastigt tränare från Philippe Allaire till uppfödaren Alain Roussel efter galoppen i Prix du Calvados för en dryg vecka sedan, och i den ”radikala förändringen” ingår även byte av ryttare i Cornulier på söndag. Guillaume Martin ska då för första gången rida Traders.

Yoann Lebourgeois kan dock se fram eemot att få rida en annan högintressant häst: femåriga stoet Fleche Bourbon (e. Saxo de Vandel), vilken har fyra segrar på sex starter i monté och imponerat stort i den disciplinen. Fleche Bourbon har vid segrarna ridits av Alexandre Abrivard, som också är jockey på pappa Laurent Claude Abrivards Cornulier-titelförsvarare Bilibili! Eftersom Abrivard ska rida Bilibii tog tränaren Sébastien Guarato raskt chansen att anlita Yoann Lebourgeois till Fleche Bourbon när Yoann efter Traders tränar- och jockeybyte blev ledig.
2 I år tilldelas en bonus på 100.000 euro till den häst som tar hem segern i Prix du Calvados, Grand Prix de Cornulier och Prix de I’le-de-France. Bilibili tog hem den första etappen i Prix du Calvados på 1.13,0/2.850 meter den 5 januari. Detta var för övrigt hans första seger sedan viktorian i Prix de Cornulier förra året.
3 Jägersro (18.20) spelar förstafiolen denna tisdagkväll när det gäller de svenska banorna, medan Romme (12.20) har lunchävlingarna. Sedan årsskiftet är det tillåtet för ”överåriga” varmblod att tävla och Harpos Rockland gör som 13-åring årsdebut ikväll i jakt på att bli miljonär. Just nu står 970.054 kronor på priskontot. Här är startlistorna till tisdagens tävlingar!

4Fyraåriga Queen of Trixs (e. Trixton) 1.09,8/$107.325 var sexa i Hambletonian Oaks förra året och hon anlände till Robert Berghs stall vid årsskiftet. I USA tränades hon av Lucas Wallin.
Queen of Trixs kostade 95.000 dollar som ettåring på Lexington Selected Yearling Sale. Hon är undan Diana Hall (e. Like A Prayer), 1.10,5*/$462.818, som tog sin största seger i The Moni Maker ($225.200).
Id International Trotting & Breeding AB köpte henne på Harrisburg i börja av november för 85.000 dollar.
5Igår skrev vi om att en enig styrelse i Sörmlands Travsällskap har beslutat att inte skriva på det treåriga avtal som Svensk Travsport skickade ut till travbanornas ordförande/styrelse gällande ”marknadsföring och sponsring” strax innan jul och som ska vara påskrivet senast den 17 januari.
Här kan du läsa artikeln i sin helhet.
6 Pä söndag körs Gran Premio Locatelli på La Maura i Milano och en svenskfödd häst kommer till start. Det handlar om Erik Bondos Deimos Racing som kommer ut från ser fem.
Gran Premio Locatelli
Spår – Häst – Tränare
- Zealand As (e. Donato Hanover) – Alessandro Gocciadoro
- Zoe AMG (e. Nad Al Sheba) – R Chiaro
- Uragano Trebi (e. Nad Al Sheba) – Holger Ehlert
- Vanesia EK (e. Exploit Caf) – Alessandro Gocciadoro
- Deimos Racing (e. Quite Easy) – Erik Bondo
- Ua Huka (e. Muscles Yankee) – Alessandro Gocciadoro
- Zilath (e. Maharajah) – Andrea Guzzinati
- Von Wise As (e. Muscle Massive) – Alessandro Gocciadoro
- Versus All (e. Varenne) – Santo Mollo
- Zaffiro Jet (e. Wishing Stone) – Erik Bondo
- Vincent Ferm (e. Mago d’Amore) – Mauro Baroncini
- Zamora Font (e. Pascia’ Lest) – Salvatore Carro
- Universo d’Amore (e. Mago d’Amore) – Mauro Baroncini
- Victor Ferm (e. Nad Al Sheba) – Mauro Baroncini
7 Gloria Web (e. Donerail) vann finska Stokriteriet 2017 och slutade slutade trea bakom Hachiko de Veluwe i Derbyt 2018 i Timo Nurmos regi, men nu flyttar stoet tillbaka till Finland. Solvallatränaren har tillsammans med ägarna kommit fram till att det bästa upplägget är att fortsätta tävla på finsk mark. Sexåringen har bättre uppgifter på finsk mark och nästa anhalt blir Tapio Perttunen.
Han är tränare i Lahtis och där avgörs Suur-Hollola-Ajo varje sommar.
Totalt har Gloria Web startat 22 gånger (10-1-2) och tjänat över 1,3 miljoner kronor.