Fokustema
Vincennes
Läs senare

Superbt genrep inför Elitloppet

Elitloppsklare Looking Superb imponerade stort i sin sista start före resan till Solvalla. Han vann på Vincennes till synes okörd på topptiden 1.12,0/2.850 meter. och efter loppet avslöjade Jean-Michel Bazire vem som sannolikt ska köra hästen på Solvalla: Åke Svanstedt!
Av
Lars G Dahlgren
Looking Superb gjorde toppintryck när han genrepade inför Elitloppet med att vinna på Vincennes. Foto: Gerard Forni
Looking Superb gjorde toppintryck när han genrepade inför Elitloppet med att vinna på Vincennes. Foto: Gerard Forni

– Om Looking Siperb åker till Elitloppet blir Åke Svanstedt hans kusk, meddelade Bazire.

Coach Franbleu, som var med i Olympiatravet, bäddade för den vassa sluttiden genom att vansinnesdra i ledningen, 1.09,4 första 1.350 meterna och 1.10,7 första 1.850. Jean-Michel Bazire avvaktade med Looking Superb (e. Orlando Vici – Classical Pine) som fjärdehäst i det utdragna fälttet. I sista kurvan hade Looking Superb grepp om det hela och Bazire satt med hårt tömtag fram till upploppet där han lät den norska hästen sträcka ut till mycket lätt seger, värd 36.000 euro. Det handlade om ett grupp III-lopp, Prix du Gratinais.

Fakta

Looking Superb

hingst sex år e. Orlando Vici – Classical Pine e. Silver Pine
57 st: 17–6–9
Rekord: 1.10,4ak
Insprunget: 536.082 euro
Uppfödare: Ingar Hagen, Norge
Ägare: Kolbjörn & Ann-Christin Selmer, Norge
Tränare och körsven: Jean-Michel Bazire, Frankrike

Expandera

Bättre formbesked inför Elitloppet gick knappast att önska sig. Banrekordet över 2.850 meter på Vincennes lyder 1.11,7 och innehas av Enino du Pommereux (e. Coktail Jet – Noune du Pommereux) satt när denne vann Criterium des 4 Ans förra året. Det hade Looking Superb sannolikt sänkt nu om Jean-Michel Bazire lättat på tömmarna i sista kurvan.

Kirsi Manninen, Looking Superb och Jean-Michel Bazire. Foto: Gerard Forni

Jörgen Westholm-tränade Apollon de Kacy slutade oplacerad.

Björn Goop-tränade tyskfödde Portland (e. Ganymede – Eiffel Bi) åkte dit med knapp marginal i femåringsloppet Prix du Perreux, och om han varit först i mål och fått segern hade det knappast känts rättvist. Porland störde nämligen den belgiske Derbyvinnaren, Jerry Mom (e. Ready Cash – Graziella), helbror till stjärnan Traders, till galopp 550 meter från mål. Portland bröt i ledningen ut ett spår för Eric Raffin, och i luckan på innerspår stack Pierre Vercruysse in Jerry Moms framben. Då styrde Raffin ner igen så att Jerry Mom galopperade. Den sistnämnde kom tillbaka med ett flygande upplopp till seger med minimal marginal. Trea, och även han med i segerstriden, var svenskfödde Alcoy (e. Ready Cash).

Tiden för de tre främsta hästarna i mål blev 1.12,9/2.850 meter och Jerry Moms förstapris uppgick till 36.000 euro.

Helena Burman-tränade The Bucket List F. galopperade bort sig i starten och Tomas Malmqvist-tränade Calle Crown snubblade sig i galopp i medförsbacken. Även Björn Goops andra häst i loppet. Italiejnfödde United Love, galopperade.

Montéstjärnan Arlington Dream (e. Ready Cash – Ialla Clairchamp) har haft en ovanligt lång period utan segrar för att vara han. Nu var det dock dags för första triumfen sedan september förra året. I grupp III-loppet Prix de Guillaume de Bellaigue, med 40.500 euro i förstapris, red Yoann Lebourgeois enligt den beprövade taktiken att dra stenhårt i ledningen och vann odriven på 1.12,2/2.700 meter. Clegs des Champs (e. Legs du Clos) som imponerat stort i sina senaste segrar var som tvåa chanslös mot Philippe Allaire-tränade Arlington Dream denna dag.

Fokustema
Yonkers International
Läs senare

San Moteur till VM

Tidigare idag ställde Sulkysport frågan vem som blir Sveriges representant i VM-loppet ($1.000.000) på Yonkers Raceway den 15 oktober. Ikväll blev det klart vem som ska försvara de blågula färgerna.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Björn Goops San Moteur. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Björn Goops San Moteur. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

– Svaret på din fråga är San Moteur, säger VM-loppets europeiska promotor Klaus Koch.

San Moteur är något av en önskehäst för Klaus Koch. Många hade hoppats få se Björn Goops stjärna i Elitloppet på Solvalla tidigare i år, men nu blir det ett möte med Elitloppsvinnaren Etonnant i New York istället över distansen 2.011 meter.

– Vilket lopp det kan bli. Ecurie D. och Stoletheshow ska ju också vara med, säger Koch.

Nästa onsdag ska Björn Goops stjärna starta i Solvallas Jubileumspokal och på torsdag blir den definitiva listan till det loppet klar.

Vem blir svensk VM-häst?

Fokustema
Solvalla
Läs senare

Vilka får starta i EM för ston

21 hästar vill vara med i EM för ston på Solvalla nästa onsdag.
Från svenskt håll är duon Honey Mearas och Racing Brodda garanterade en plats i loppet.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Franska stoet Heliade du Goutier och Gabriele Gelormini vann enkelt Lady Snärts lopp från ledningen i våras. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Franska stoet Heliade du Goutier och Gabriele Gelormini vann enkelt Lady Snärts lopp från ledningen i våras. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

En miljon väntar vinnaren i EM för ston och bland de anmälda finns titelförsvararen Miracle Tile, men också Heliade du Goutier.

Fransyskan vann Lady Snärts lopp under Elitloppshelgen och Sébastian Guaratos sto kommer att köras av Gabriele Gelormini.

På torsdag morgon är det definitiv anmälan till EM.

Anmälda hästar:

Danmark:

  • Eenymeenyminymoe*

Finland:

  • Chicharita*
  • Her Royal Highness*

Frankrike:

  • Heliade du Goutier*

Holland:

  • Kali Smart*

Italien:

  • Zeudi Amg*
  • Bentley Gar*

Norge:

  • Miracle Tile*
  • Miss Pepper*
  • Global Bred To Win

Sverige:

  • Honey Mearas*
  • Racing Brodda*
  • Sayonara
  • Digital Class
  • Dear Friend
  • Barbro Kronos
  • Margareta Tooma
  • Devs Daffodil
  • Betting Pacer
  • Carry Cash

Tyskland:

  • Namanga Bo*

Fotnot: *garanterade plats i EM.

Fokustema
Danmark
Läs senare

Derbykval på Lunden

På fredag blir det Derbykval på Charlottenlund i Danmark och det saknas svensktränade fyraåringar i startlistorna, men däremot är två svenska catchdriver på plats i Köpenhamn.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Garfield och Jeppe Juel är favorit till segern i Danskt Derby. Kjeld Mikkelsen/KM FOTO
Garfield och Jeppe Juel är favorit till segern i Danskt Derby. Kjeld Mikkelsen/KM FOTO
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

Jörgen Sjunnesson har anlitats till tre hästar – George Shadow, Giselle Laser och Gennah Sisa – medan Stefan Persson sitter upp bakom Gary la Marc.

Derbyfavoriten Garfield (e. S.J.’s Caviar), 1.13,1am*/1.070.500 dkk, dyker upp redan i den första uttagningen och Jeppe Juels travare har tolv vinster på 14 starter med vinsten i Danskt Travkriterium ifjol som kronan på verket.

De två främsta från varje försök går vidare till respektive final plus de två högst seedade treorna enligt poängberäkning plus att de två återstående finalplatserna delas ut enligt danska travförbundets regler för insatslopp.

Startlistor:

Danskt Derby (förstapris 20.000 dkk)
2.500 meter, autostart.

Försök I:

Namn (far) – Körsven

  1. Goop (e. Love You) – Robbin Bot
  2. Garfield (e. S.J.’s Caviar) – Jeppe Juel
  3. Gabriel Cross (e. Scarlet Knight) – Birger Jörgensen
  4. Gladiator (e. Great Challenger) – Henrik Lönborg
  5. Go On Muscle Hill (e. Michael’s Turn) – Knud Mönster
  6. Game Boy (e. Yield Boko) – Kent Friborg
  7. Gauguin (e. Prodigious) – Axel Jacobsen
  8. Gucci Line (e. S.J.’s Caviar) – Rene Jonassen
  9. Great Friction (e. Friction) – Mads Hviid

Försök II:

  1. Godtfred Bork (e. Great Challenger) – Morten Friis
  2. Gasolin (e. Ens Snapshot) – Steen Juul
  3. Giant Design (e. S.J.’s Caviar) – Rene Kjaer
  4. Gianluca (e. Djali Boko) – Bent Svendsen
  5. Grumbazz Kini (e. Great Challenger) – Casper M Nielsen
  6. Gateway Damgård (e. Creatine) – Jeppe Juel
  7. Garfield Hyrdehöj (e. S.J.’s Photo) – Birger Jörgensen
  8. George Shadow (e. Orlando Vici) – Jörgen Sjunnesson
  9. Grady Boom Bay (e. O’Grady) – Jeppe Rask

Försök III:

  1. Gautut Gardenia (e. Racer Bourbon) – Jeppe Rask
  2. Gubernaculum W A (e. Michael’s Turn) – Anders F. Jensen
  3. Gandhi (e. Great Challenger) – Birger Jörgensen
  4. Game On Shadow (e. Broad Bahn) – Christian Sejer
  5. Get A Wish (e. Wishing Stone) – Bo Westergård
  6. Gary la Marc (e. Muscles Yankee) – Stefan Persson
  7. Golden Stone (e. Wishing Stone) – Morten Friis
  8. Garcon de Meaux (e. Farifant) – Kasper K. Andersen
  9. Gold Ripasso (e. Love You) – Rene Kjaer

Försök IV:

  1. Giant Laser (e. Muscle Hill) – Flemming Jensen
  2. Great Shadow (e. Great Challenger) – Jeppe Juel
  3. Galliano Peak (e. Ganymede) – Birger Jörgensen
  4. Gizmo Hyrdehöj (e. Gigant Neo) – Rene Kjaer
  5. Grönaert (e. Ens Snapshot) – Casper M Nielsen
  6. Gibson (e. Gigant Neo) – Rene Jonassen
  7. Gunpowder (e. Brillantissime) – Steen Juul
  8. Game On Butcher (e. Stand And Deliver) – Ken Ecce

Danskt Stoderby (förstapris 20.000 dkk)
2.000 meter, autostart.

Försök I:

Namn (far) – Körsven

  1. Gejst (e. Traders) – Flemming Jensen
  2. Global Yankee (e. Muscles Yankee) – Jeppe Juel
  3. Godiva Tårs (e. Trophy Catch) – Jan Dahlgaard
  4. Gracie Day (e. Ens Snapshot) – Christian Nissen
  5. Gazelle di Damgård (e. Creatine) – Nicklas Korfitsen
  6. Ghania Sensei (e. Michael’s Turn) – Anders Pedersen
  7. Ginetta (e. Wishing Stone) – Rene Kjaer
  8. Gucci (e. Ready Cash) – Birger Jörgensen
  9. Getafe (e. S.J.’s Caviar) – Tobias Jonassen
  10. Golden Park (e. Broad Bahn) – Rene Jonassen

Försök II:

  1. Giselle Laser (e. Andover Hall) – Jörgen Sjunnesson
  2. Gigants Hanne (e. Gigant Neo) – Bent Svendsen
  3. Gin Flame (e. Creatine) – Steen Juul
  4. Gonnabe Shadow (e. Farifant) – Birger Jörgensen
  5. Google Shadow (e. Farifant) – Jeppe Juel
  6. Gogo Park (e. Broad Bahn) – Nicolai Olsen
  7. Gurli (e. Zola Boko) – Nicolaj Haagensen
  8. Gloria K (e. Wishing Stone) – Ken Ecce
  9. Go On A P (e. Love You) – Rene Kjaer
  10. Giovanna (e. Amaru Boko) – Bo Westergård

Försök III:

  1. Got Swagger (e. S.J.’s Caviar) – Rene Kjaer
  2. Gazella K (e. Great Challenger) – Steen Juul
  3. Gennah Sisa (e. Muscles Yankee) – Jörgen Sjunnesson
  4. Go Aveve (e. E L Rocket) – Casper M Nielsen
  5. Ginai (e. Repay Merci) – Dag-Sveinung Dalen
  6. Gaby Cloc (e. Michael’s Turn) – Jan Dahlgaard
  7. Gurli Tinghöj (e. Yield Boko) – Jeppe Juel
  8. Go On Gardenia (e. Great Challenger) – Knud Mönster
  9. Gerda (e. One Too Many) – Niclas Steinlein
  10. Gaby C N (e. Wishing Stone) – Ken Ecce

Försök IV:

  1. Go Fast Shadow (e. Orlando Vici) – Birger Jörgensen
  2. Graud Larose (e. Django Riff) – Gordon Dahl
  3. Golden C N (e. Wishing Stone) – Flemming Jensen
  4. Guldregn (e. Canepa Hanover) – Ken Ecce
  5. Gloria Line (e. Great Challenger) – Steen Juul
  6. Ghita Nörby (e. Farifant) – Axel Jacobsen
  7. Golden Money (e. Zola Boko) – Casper M Nielsen
  8. Gipsy Wee (e. Zola Boko) – Kasper K Andersen
  9. Gabi Kyvsgård (e. From Above U S) – Nicklas Korfitsen
  10. Golden Hulsig (e. Broad Bahn) – Henrik Lönborg