Fokustema
Galor
Läs senare

Sveriges segerrikaste hyllad

Sveriges segerrikaste häst förra året, fyraåriga stoet Southwind Feji, prisades som Årets häst på Axevalla när banans egen travgala hölls i lördags. Även i Boden/Skellefteå hedrades en fyraåring som banans bäste, Makethemark.
Av
Lars G Dahlgren
Southwind Feji efter en av sina 13 segrar förra året. Foto: Magnus Strömsten/ALN
Southwind Feji efter en av sina 13 segrar förra året. Foto: Magnus Strömsten/ALN

Pär Hedberg-tränade Southwind Feji vann 13 lopp förra året, på 15 starter, och det var alltså mest i Sverige. Hon har redan hunnit inleda 2018 i samma stil, med tre raka segrar och sviten är just nu åtta raka ettor i programraden.

Makethemark har varit årgångstopp både som tre- och fyraåring i Petri Salmelas regi med över en miljon kronor insprunget båda åren. Främsta meriten förra året var andraplatsen i Breeders Crown.

Här är pristagarna på helgens tre travgalor. På Solänget utsågs ingen ”Årets häst”.

Axevalla

Årets häst: Southwind Feji (e. Muscle Hill – Fillyanthropy) – tränare Pär Hedberg
Årets tvååring: Finally Tour (e. Maharajah – In Session Broline) –  Raoul Engblom
Årets treåring: Sunwapta Goj (e. Sahara Dynamite – Mrs Meyer Landsky) – Malin A Karlsson (a)
Årets fyraåring: Mack Dragan (e. Zola Boko – Stoms Nettan) – Morgan Wilhelmsson (a)
Årets äldre häst: Aron Palema (e Symphonic Hanover – Rosalinde Palema) – Pär Hedberg
Årets sto: Southwind Feji
Årets montéhäst: Tsar de Houelle (e. Baccarat du Pont – Vanita de la Motte) – Sofia Aronsson
Årets tränare: Pär Hedberg
Årets kusk: Rickard Svanstedt 
Årets komet: Emma Magnusson 
Årets lärling: Linus Svensson
Årets amatörtränare: Mikael Fellbrandt och Morgan Wilhelmsson
Årets amatörkusk: Isabella Zerne
Årets montéryttare: Josefine Ivehag
Årets uppfödare: Karl-Erik Bender 
Årets hästskötare: Jennie Hermansson
Årets ponnykusk: Herman Sundbom

Boden/Skellefteå

Årets häst: Makethemark (e. Maharajah – Global Naughty) – Petri Salmela
Årets tvååriga varmblod: Imma Hanover (e. Andover Hall – In Dreams) – Petri Salmela
Årets treåriga varmblod: Hesiod (e. Explosive Matter – S.J.’s Sentiment) – Petri Salmela
Årets treåriga kallblod: Marre R.F. (e. Moe Svarten – R.B.K.Frökna) – Jerker Bjurman
Årets fyraåriga varmblod: Makethemark
Årets fyraåriga kallblod: Juliblixten (e. Moe Odin – Hamlinn) – Camilla Wiklund-Lövbom (a)
Årets äldre varmblod: Roger America (e. Dream Vacation – Timber Marie) – Hanna Olofsson
Årets äldre kallblod: Katla Kiro (e. Lome Elden – Fixmaja) – Jerker Bjurman
Årets sto: Dionne Sisu (e. Yankee Glide – Armbro Carroll) – Petri Salmela
Årets tränare: Petri Salmela
Årets kusk och årets lärling: Sandra Eriksson
Årets amatörtränare: Madelene Wikstén
Årets amatörkusk: Peter Wikström
Årets montéryttare: Erica Guldhag
Sleipners pris: Sverker Karlsson

Solänget

Årets treåriga varmblod: Beyond Tested (e. Muscle Hill – Southwind Maywood) – Ulrika Rehn (a)
Årets yngre kallblod: Åstas Marcus (e. Järvsöviking – Engesve Bella) – Björn Karlsson
Årets fyraåriga varmblod: Lollipop Girl (e. Orlando Vici – Felicia Q.C.) – Ulrika Rehn (a)
Årets äldre varmblod: Super Ariel (e. Super Arnie – Qrika Lep) – Kennet Häggström
Årets äldre kallblod: Lisa Mollyn (e. Lix Mollyn – Tranmäls Sol) – Kennet Häggström
Årets montéekipage: Lindeberg (e. Lindy Lane – Jackie Brown)/Susanne H Osterling
Årets proffstränare: Kennet Häggström
Årets proffskusk: Susanne H Osterling
Årets amatörtränare: Ulrika Rehn
Årets amatörkusk: Ricky Eklund
Årets ponnykusk kategori A: Markus Rosengren
Årets ponnykusk kategori B: Cornelia Bergström
Årets föredöme: Kajsa Lind
Årets hopp: Marie Genlund

Fokustema
Avelsvärdering
Läs senare

Explosive Matter fick toppoäng

Avelsvärderingsnämnden har fått ligga i senaste månaden. Hela tre gånger har hingstar visats för nämnden. De senaste är Explosive Matter och Makethemark.
Av
Lars G Dahlgren
Explosive Matter gavs 87 poäng av avelsvärderingsnämnden. Foto Claes Kärrstrand
Explosive Matter gavs 87 poäng av avelsvärderingsnämnden. Foto Claes Kärrstrand

Båda var anmälda till den egentliga avelsvärderingen i mars, men ströks då. I veckan genomgick de istället värderingsprocessen.

USA-importen Explosive Matter (e. Cantab Hall – Fireworks Hanover) fick en av de högsta poänger som nämnden delat ut: 87 av maximala 100. Detta gör att Explosive Matter hamnar i kategorin ”mycket högt förväntat avelsvärde”.

Egentligen är avelsvärdernas arbete i hans fall tvåa på bollen. Explosive Matter har varit verksam i aveln sedan 2010 och det måste ha varit ett riktigt gränsfall att det behövdes en ”riktig” individprövning och inte en avkommebedömning. Explosive Matter har vunnit få 38 svenskfödda avkommor som nu är fyra år och äldre, varav 22 är fyraåringar, och bland dessa finns två E3-vinnare: Policy of Truth (vilken för övrigt är uppfödd och delägs av Stefan Johansson som är med i avelsvärderigsnämnden) och No Matter.

I USA har Explosive Matter lagt Hambletonianvinnaren Pinkman, toppstoet Phaetosive och några Explosive Matter-hästar som importerats till Sverige har också lyckats bra i storlopp: Ruby Trap, Hesiod, Love Matters, Explosive de Vie.

Jubileumspokalvinnaren Makethemark (e. Maharajah – Global Naughty) som årsdebuterar i Rommeheatet på söndag, fick omdömet ”högt förväntat avelsvärde”, 75 poäng.

Fokustema
Åbys pokallopp
Läs senare

Svenska toppar mot USA-importer i Kungapokalen

34 hästar anmäldes till uttagningarna i Drottnig Silvias Pokal och 32 i Konung Gustaf V:s Pokal som körs på Åby på torsdag. Det blir alltså tre försöksheat i vardera storlopp.
Av
Lars G Dahlgren
Campo Bahia och Conrad Lugauer. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport
Campo Bahia och Conrad Lugauer. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport

Prispengarna i uttagningarna har i år höjts så att vinnarna får 150.000 kronor jämfört med 100.000 kronor förra året. Detta har dock inte påverkat anmälningssiffrorna till Åbys stora fyraåringslopp märkbart. Förra året var det 33 hästar med i uttagningarna till Drottningpokalen och 31 till Kungapokalen.

I Kungapokalen ställs svenska E3-vinnaren Attraversiamo (e. Kiss Francais – Rhythm Kronos) och Kriterietvåan Campo Bahia (e. Muscle Hill – Americandream A.T.) mot ett gäng spännande USA-importer. Dit får man även räkna svenskfödde Zephyr Kronos (e. Ready Cash – Orange Kronos) som galopperade i sin första start på svensk mark igår.

Renodlade USA-importer är Evaluate (e. Andover Hall – Blathin) vilken hunnit börja övertygande i sitt nya hemland med två segrar, Samo Different Day (e. Cantab Hall – Lindy’sleadinglady) vilken i sin Europadebyt i samma lopp som Zephyr Kronosäven han galopperade, och Jula Downton (e. Kadabra – Abbey Craig) som gör första starten i Sverige.

I Drottningpokalen är det däremot nästan bara svenskfödda hästar med och och inga USA-importer. Oaks- och Breeders Crown-vinnaren Conrads Rödluva (e. S.J.’s Caviar – Moviestar) blir favorit och får tampas med främst Racing Brodda (e. Prodigious – Ronda Brick) som inledde året strålande i Margaretas Tidiga Unghästserie. Hon slog där  en mycket snabb avslutning A Sweet Dance, vilken inte är med i Drottning Silvias Pokal,. E3-vinnaren Zara Kronos (e. Raja Mirchi – Regal Kronos) vill säkert också ha ett ord med i laget.

Två andra spännande hästar i Drottning Silvias Pokal är Timo Nurmos toppstammade italienska Zourane Kronos (e. Muscle Hill – Zamia F.C.) som börjat karriären med sex segrar på sju starter, och Felicity Shagwell (e. Maharajah – Diaz Boko) vilken nu gör comeback efter att oturligt ha blivit halt när hon vunnit uttagning till Oaks förra året och ströks i finalen.

Anmälningslistor

Åby torsdag, Konung Gustaf V:s Pokal, 2.140 meter autostart, förstapris i respektive uttagning: 150.000 kronor:

Uttagning 1:

  • Ad Hoc – tränare: Raoul Engblom
  • Adde S.H. – Peter Untersteiner
  • Attraversiamo – Svante Båth
  • Derby Simoni – Thomas Madsen
  • Hurricane River – Ola Samuelsson
  • Manuzio Hanover – Stefan Melander
  • Night Brodde – Conrad Lugauer
  • Night Rhythm – Daniel Redén
  • Rossi Palema – Pär Hedberg
  • Scorzone – Veijo Heiskanen
  • Thrust Control – Stefan Melander

Uttagning 2:

  • Crash Axe – Stefan Melander
  • Evaluate – Stefan Melander
  • Ferrari Sisu – Conrad Lugauer
  • Jula Downton – Ulf Stenströmer
  • Samo Different Day – Frode Hamre
  • Smokin Joe – Adrian Kolgjini
  • Stand By Ken – Johan Untersteiner
  • Straight Flush – Torbjörn Simberg (a)
  • Thrust Control – Stefan Melander
  • Townshend Broline – Peter Untersteiner
  • Zeus Bi – Fredrik Linder

Uttagning 3:

  • Alone – Pasi Aikio
  • Baritone Artist – Markus B Svedberg
  • Brothers N.Arms – Stefan Melander
  • Campo Bahia – Conrad Lugauer
  • Devil Sound – Anders Zackrisson
  • M.T.Nordic Spirit – Peter Untersteiner
  • Quick Vald – Christoffer Eriksson
  • Sandsjöns Enzo – Johan Untersteiner
  • Thought Hanover – Jim Oscarsson
  • Wingmaster – Emelie Persson (a)
  • Zephyr Kronos – Daniel Redén

Drottning Silvias Pokal, 2.140 meter autostart, förstapris i respektive uttagning: 150.000 kronor:

Uttagning 1:

  • Activated – Fredrik Wallin
  • Ajabaja – Björn Goop
  • Conrads Rödluva – Daniel Redén
  • Digital Track – Stefan Melander
  • Maggie Cash – Jerry Riordan
  • Miss Duffy – Peter Untersteiner
  • Miss Sober – Robert Bergh
  • Ti Punch Broline – Roger Walmann
  • Wahtoshi – Veijo Heiskanen
  • Zara Kronos – Joakim Lövgren
  • Zourane Kronos – Timo Nurmos

Uttagning 2:

  • Convival Church – Daniel Redén
  • Darshana – Jerry Riordan
  • Digital Class – Stefan Melander
  • Fantasia Sisu – Robert Bergh
  • Intake – Jörgen S Eriksson
  • Miss Golden Wine – Tommy Karlstedt
  • Racing Brodda – Mattias Djuse
  • S.G.Maleficent – Roger Walmann
  • Zeeland Kronos – Peter Untersteiner
  • Zenita Kronos – Oskar Kylin Blom
  • Zeta Kronos – Björn Goop

Uttagning 3:

  • Appaloosa – Bo Falsig
  • Bechamel – Daniel Redén
  • Dallas As – Robert Bergh
  • Dancingqueendiablo – Peter Untersteiner
  • Estelle Brodda – Sandra Luomala
  • Fanny Chenal – Björn Goop
  • Fast Moving Cash – Daniel Redén
  • Felicity Shagwell – André Eklundh
  • Feminista Am – Mikael Melefors (a)
  • Okaloosa Bell – Lars Järpedal (a)
  • Zanzibar Effe – Jerry Riordan
  • Zeta Wise As – Fredrik Linder

Startspår och kuskar blir klara under torsdagseftermiddagen. De fyra främsta i respektive uttagning går till finalerna på Åby den 11 maj där förstaprisen är en miljon kronor.

Fokustema
Nyfödda
Läs senare

Good Intentions första avkomma

Good Intentions har blivit mor till ett stoföl i natt efter Six Packs pappa Muscle Mass på Önum Klövagården i Vara.
Av
Claes Freidenvall

I natt nedkom Good Intentions (e. Cantab Hall-Devoted to Cause), 1.11,0*/$73.442, med en dotter efter Muscle Mass och Jan Johansson har redan gjort klart med en ny partner för 2019:

Good Intentions dotter efter Muscle Mass. Foto: privat

– Det blir Maharajah.

Jan Johansson köpte Good Intentions på Lexington Mixed Sale i höstas – dräktig med Muscle Mass – för 45.000 dollar. Good Intensions är sprungen ur Keystone Profiles toppmöderne och igår blev amerikanskan alltså mor för första gången.