Fokustema
Utblick USA
Läs senare

Takters toppston dominerade

Jimmy Takter var ordentligt i farten i natt med såväl tränarseger i Dayton Trotting Derby ($150.000) på Dayton Raceway med Ariana G och vinst i en division i Bluegrass Series ($93.000) på Red Mile med The Ice Dutchess.
Av
Claes Freidenvall
The Ice Dutchess hade lekstuga för Yannick Gingras i en division av Bluegrass Series i natt på Red Mile. Foto: Adam Ström/stalltz.se
The Ice Dutchess hade lekstuga för Yannick Gingras i en division av Bluegrass Series i natt på Red Mile. Foto: Adam Ström/stalltz.se

Toppstoet The Ice Dutchess (e. Muscle Hill-The Ice Queen) stod i en klass för sig när hon vann tredje raka triumfen för Yannick Gingras. Stoet lyftes ut från fjärde inner efter 500 meter och strax före halvvarvspasseringen övertog hon täten. På upploppet kunde hon gå ifrån odriven med 2,5 längder på 1.11,3/1.609 meter efter snabba 1.09,6 sista 400 meterna.

Tidigare i år har hon bland annat vunnit Elegantimage Stakes (C$385.000) och Jim Doherty Memorial/Merrie Annabbelle ($357.450). The Ice Dutchess kostade 320.000 dollar i Harrisburg som ettåring och hon är helsyster med Åke Svanstedts toppsto Ice Attraction, 1.09,5/$566.226, och i samma syskonskara ingår också Ice O Late (e. Yankee Glide), 1.10,6/$118.197, och tidigare Robert Bergh-tränade Royal Ice (e. Muscle Hill), 1.09,4ak*/1.562.220 kr.

Ytterligare tre divisioner avgjordes i Bluegrass Series och två av dem med David Miller som kusk. Via sjätte inner och tredje ytter spurtade Nifty Normans Evident Beauty (e. Trixton-Struck by Lindy) till seger med hals på 1.11,3 i ett lopp där Jimmy Takters Asiago (e. Muscle Hill) var trea på 1.11,5 och Åke Svanstedts Golden Tricks (e. Trixton) fyra på 1.12,1.

Evident Beauty. Foto: Adam Ström/stalltz.se

För Evident Beauty var det andra triumfen i karriären och tidigare har hon vunnit en division av Arthur Tompkins Memorial ($28.500) på Tioga Downs. Prislappen för Evident Beauty var 80.000 dollar i Lexington. Modern Struck By Lindy, 1.10,1/$514.765, var Breeders Crown-tvåa bakom Shake It Cerry som tvååring. Evident Beauty är hennes första avkomma. Själv är hon helsyster med Lindy’s Big Bang, 1.09,8*/$155.438.

Obesegrad efter sex starter

Bakom Jim Campbell-tränade Cloud Nine Fashion (e. Muscle Hill-I’m On Cloud) tog duon sjätte raka triumfen sedan debuten efter ha spurtat till seger på nya rekordet 1.11,8 från andra ytter efter snabba 1.08,7 sista 400 meterna. Från fjärde inner och dödens sista 700 meterna var Mattias Melander trea med Speed Titan (e. E L Titan) på 1.12,0 och fyra slutade Jimmy Takters Whispering Oaks (e. Father Patrick) på 1.12,1 från vinnarhålet.

Cloud Nine Fashion. Foto: Adam Ström/stalltz.se

Bland hennes tidigare triumfer märks W.N. Reynolds Memorial ($37.750), medan nattens seger är den största i karriären. Prislappen för Cloud Nine Fasion i Harrisburg var hela 225.000 dollar och hon är undan Im On Cloud Nine (e. Angus Hall), 1.11,1*/$214.374, som är halvsyster med Will Take Charge (e. Kadabra), 1.08,7*/$964.478.

Andrew McCarthy och Princess Deo (e. Trixton-Queen Serene) spurtvann på 1.11,6 efter en resa i fjärde inner och sista quartern avverkade hon på 1.08,1. Här slutade Matter of Act (e. Explosive Matter) fyra för Mattias Melander på 1.12,0 efter en resa i sjätte inner.

Princess Deo hade tidigare vunnit ett försök i New Jersey Sire Stakes ($7.500). Stoet kostade 47.000 dollar på Lexington Selected Yearling Sale förra året. Hennes mor Queen Serene (e. Dream Vacation), 1.09,3/$748.746, vann tolv lopp och däribland Hudson Filly Trot ($330.476). I aveln har hon sin främsta avkomma i Muscerene (e. Muscle Hill), 1.10,7/$103.986.

Princess Deo. Foto: Adam Ström/stalltz.se

26:e segern i karriären

Jimmy Takters Ariana G (e. Muscle Hill-Cantab It All) kunde räkna in ytterligare en storseger i natt när hon tog hem Dayton Trotting Derby ($150.000) på Dayton Raceway tillsammans med Brian Sears på nya banrekordet 1.09,7 för fyraåriga ston.

Stoet serverades en resa i fjärde inner, men Brian Sears valde att gå ut i tredje utvändigt 800 kvar, vilket blev andra ytter 200 meter senare. Attacken sattes in vid utgången av sista sväng och Ariana G avgjorde 50 kvar mot ledande Guardian Angel Ås (e. Archangel) och höll dessutom ifrån sig starkt spurtande Warrawee Roo (e. Majestic Son) med en halv längd. Anette Lorentzon-tränade Guardian Angel Ås noterade 1.09,8 som trea.

Ariana G. Foto Adam Ström/stalltz.se

Tidigare i år har Ariana G bland annat finalvunnit Hambletonian Maturity ($405.850) och Graduate Series ($250.000). Ariana G har varit det dominerande stoet i sin kull och utsetts både till ”Årets Tvååring” och ”Årets Treåring” bland stona i USA.

Hon är undan Cantab It All (e. Cantab Hall), 1.10,2*/$291.694, som också lämnat Jimmy Takter-tränade All The Time (e. Muscle Hill), 1.09,7/$935.106, som vann både Hambletonian Oaks och Breedeers Crown.

Vinst för Lorentzon

En seger kunde också Anette Lorentzon räkna in under gårdagen. På Yonkers Raceway vann sexårige Andy Ray (e. Crazed-Crown N Lindy) via tredje inner och dödens med huvud på 1.11,3.

Jason Bartlett satt i sulkyn och förstapriset uppgick till 11.500 dollar till ägaren Yinson Quezada

Fokustema
Åbys pokallopp
Läs senare

Svenska toppar mot USA-importer i Kungapokalen

34 hästar anmäldes till uttagningarna i Drottnig Silvias Pokal och 32 i Konung Gustaf V:s Pokal som körs på Åby på torsdag. Det blir alltså tre försöksheat i vardera storlopp.
Av
Lars G Dahlgren
Campo Bahia och Conrad Lugauer. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport
Campo Bahia och Conrad Lugauer. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport

Prispengarna i uttagningarna har i år höjts så att vinnarna får 150.000 kronor jämfört med 100.000 kronor förra året. Detta har dock inte påverkat anmälningssiffrorna till Åbys stora fyraåringslopp märkbart. Förra året var det 33 hästar med i uttagningarna till Drottningpokalen och 31 till Kungapokalen.

I Kungapokalen ställs svenska E3-vinnaren Attraversiamo (e. Kiss Francais – Rhythm Kronos) och Kriterietvåan Campo Bahia (e. Muscle Hill – Americandream A.T.) mot ett gäng spännande USA-importer. Dit får man även räkna svenskfödde Zephyr Kronos (e. Ready Cash – Orange Kronos) som galopperade i sin första start på svensk mark igår.

Renodlade USA-importer är Evaluate (e. Andover Hall – Blathin) vilken hunnit börja övertygande i sitt nya hemland med två segrar, Samo Different Day (e. Cantab Hall – Lindy’sleadinglady) vilken i sin Europadebyt i samma lopp som Zephyr Kronosäven han galopperade, och Jula Downton (e. Kadabra – Abbey Craig) som gör första starten i Sverige.

I Drottningpokalen är det däremot nästan bara svenskfödda hästar med och och inga USA-importer. Oaks- och Breeders Crown-vinnaren Conrads Rödluva (e. S.J.’s Caviar – Moviestar) blir favorit och får tampas med främst Racing Brodda (e. Prodigious – Ronda Brick) som inledde året strålande i Margaretas Tidiga Unghästserie. Hon slog där  en mycket snabb avslutning A Sweet Dance, vilken inte är med i Drottning Silvias Pokal,. E3-vinnaren Zara Kronos (e. Raja Mirchi – Regal Kronos) vill säkert också ha ett ord med i laget.

Två andra spännande hästar i Drottning Silvias Pokal är Timo Nurmos toppstammade italienska Zourane Kronos (e. Muscle Hill – Zamia F.C.) som börjat karriären med sex segrar på sju starter, och Felicity Shagwell (e. Maharajah – Diaz Boko) vilken nu gör comeback efter att oturligt ha blivit halt när hon vunnit uttagning till Oaks förra året och ströks i finalen.

Anmälningslistor

Åby torsdag, Konung Gustaf V:s Pokal, 2.140 meter autostart, förstapris i respektive uttagning: 150.000 kronor:

Uttagning 1:

  • Ad Hoc – tränare: Raoul Engblom
  • Adde S.H. – Peter Untersteiner
  • Attraversiamo – Svante Båth
  • Derby Simoni – Thomas Madsen
  • Hurricane River – Ola Samuelsson
  • Manuzio Hanover – Stefan Melander
  • Night Brodde – Conrad Lugauer
  • Night Rhythm – Daniel Redén
  • Rossi Palema – Pär Hedberg
  • Scorzone – Veijo Heiskanen
  • Thrust Control – Stefan Melander

Uttagning 2:

  • Crash Axe – Stefan Melander
  • Evaluate – Stefan Melander
  • Ferrari Sisu – Conrad Lugauer
  • Jula Downton – Ulf Stenströmer
  • Samo Different Day – Frode Hamre
  • Smokin Joe – Adrian Kolgjini
  • Stand By Ken – Johan Untersteiner
  • Straight Flush – Torbjörn Simberg (a)
  • Thrust Control – Stefan Melander
  • Townshend Broline – Peter Untersteiner
  • Zeus Bi – Fredrik Linder

Uttagning 3:

  • Alone – Pasi Aikio
  • Baritone Artist – Markus B Svedberg
  • Brothers N.Arms – Stefan Melander
  • Campo Bahia – Conrad Lugauer
  • Devil Sound – Anders Zackrisson
  • M.T.Nordic Spirit – Peter Untersteiner
  • Quick Vald – Christoffer Eriksson
  • Sandsjöns Enzo – Johan Untersteiner
  • Thought Hanover – Jim Oscarsson
  • Wingmaster – Emelie Persson (a)
  • Zephyr Kronos – Daniel Redén

Drottning Silvias Pokal, 2.140 meter autostart, förstapris i respektive uttagning: 150.000 kronor:

Uttagning 1:

  • Activated – Fredrik Wallin
  • Ajabaja – Björn Goop
  • Conrads Rödluva – Daniel Redén
  • Digital Track – Stefan Melander
  • Maggie Cash – Jerry Riordan
  • Miss Duffy – Peter Untersteiner
  • Miss Sober – Robert Bergh
  • Ti Punch Broline – Roger Walmann
  • Wahtoshi – Veijo Heiskanen
  • Zara Kronos – Joakim Lövgren
  • Zourane Kronos – Timo Nurmos

Uttagning 2:

  • Convival Church – Daniel Redén
  • Darshana – Jerry Riordan
  • Digital Class – Stefan Melander
  • Fantasia Sisu – Robert Bergh
  • Intake – Jörgen S Eriksson
  • Miss Golden Wine – Tommy Karlstedt
  • Racing Brodda – Mattias Djuse
  • S.G.Maleficent – Roger Walmann
  • Zeeland Kronos – Peter Untersteiner
  • Zenita Kronos – Oskar Kylin Blom
  • Zeta Kronos – Björn Goop

Uttagning 3:

  • Appaloosa – Bo Falsig
  • Bechamel – Daniel Redén
  • Dallas As – Robert Bergh
  • Dancingqueendiablo – Peter Untersteiner
  • Estelle Brodda – Sandra Luomala
  • Fanny Chenal – Björn Goop
  • Fast Moving Cash – Daniel Redén
  • Felicity Shagwell – André Eklundh
  • Feminista Am – Mikael Melefors (a)
  • Okaloosa Bell – Lars Järpedal (a)
  • Zanzibar Effe – Jerry Riordan
  • Zeta Wise As – Fredrik Linder

Startspår och kuskar blir klara under torsdagseftermiddagen. De fyra främsta i respektive uttagning går till finalerna på Åby den 11 maj där förstaprisen är en miljon kronor.

Fokustema
Nyfödda
Läs senare

Good Intentions första avkomma

Good Intentions har blivit mor till ett stoföl i natt efter Six Packs pappa Muscle Mass på Önum Klövagården i Vara.
Av
Claes Freidenvall

I natt nedkom Good Intentions (e. Cantab Hall-Devoted to Cause), 1.11,0*/$73.442, med en dotter efter Muscle Mass och Jan Johansson har redan gjort klart med en ny partner för 2019:

Good Intentions dotter efter Muscle Mass. Foto: privat

– Det blir Maharajah.

Jan Johansson köpte Good Intentions på Lexington Mixed Sale i höstas – dräktig med Muscle Mass – för 45.000 dollar. Good Intensions är sprungen ur Keystone Profiles toppmöderne och igår blev amerikanskan alltså mor för första gången.

Fokustema
The Onions lopp
Läs senare

Heavy Sound årsdebuterar

Heavy Sound hade en toppsäsong förra året med 2,6 miljoner kronor insprunget. På onsdag årsdebuterar han i The Onions lopp på Solvalla.
Av
Lars G Dahlgren
Heavy Sound och Kenneth Haugstad. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport
Heavy Sound och Kenneth Haugstad. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport

Heavy Sound (e. Ken Warkentin – Illustre November) tillhörde årgångstoppen som både tre- och fyraåring för Roger Walmann med seger i korta E3 och andraplats i Derbyt som höjdpunkter. Efter en misslyckad femåringssäsong flyttades valacken till Daniel Redén där hästen kom igång på allvar på nytt.

Sju segrar på tolv starter blev det under 2018 och 2,6 miljoner kronor adderat till insprungetkontot. Främst vann Heavy Sound Kymi GP i Finland, Prins Daniels lopp i Gävle på 1.09,2 och två ytterligare gulddivsionsfinaler.

Anmälningslista

Solvalla onsdag, The Onions lopp, 1.640 meter autostart, förstapris 100.000 kr:

Charrua Forlan – Hans-Owe Sundberg
Food Money – Thomas Jezek (a)
Francais du Gull – Eri Lindegren
French Laundry – Stefan Melander
Heavy Sound – Daniel Redén
Indoor Voices – Roger Walmann
Rajesh Face – Adrian Kolgjini
Sliding Home – Per K Eriksson
Snowstorm Hanover – Stefan Melander
Suricato Jet – Joseph Taavela Ruocco

Startlistan med kuskar och spår blir klar under torsdageftermiddagen