Fokustema
V86 Solvalla/Bergsåker
Läs senare

Titan Broddes elfte seger

Titan Brodde vann försök och var sexa i finalen i klass I i det sista V75-meetinget 2017. Egentligen gick han upp i bronsdivisionen i och med det, men de nya klassgränserna från årsskiftet ger sexåringen en chans till i klass I.
Av
Lars G Dahlgren
Eskilstunaamatören Stefan Öhman hade ett segerrikt 2017 med Titan Brodde och 2018 började på bästa sätt med seger med Örjan Kihlström i vagnen. Foto Tommy Andersson/ALN
Eskilstunaamatören Stefan Öhman hade ett segerrikt 2017 med Titan Brodde och 2018 började på bästa sätt med seger med Örjan Kihlström i vagnen. Foto Tommy Andersson/ALN

Detta inte minst sedan tränaren Stefan Öhman måttat in Titan Brodde (e. Revenue – Tamila Princess) några futtiga tuenlappar under den nya bronsdivisionsgränsen 500.000 kronor. Onsdagens V86-lopp på Solvalla med 60.000 kronor i förstapris var precis vad hästen tålde i det avseendet.

Titan Brodde kom till ledningen 950 kvar i ett rivigt kört sprinterlopp och höll igång starkt över upploppet till seger på dagssnabbaste 1.13,0a/1.640. Sexåringen ståtar med elva segrar på 24 starter.

Jörgen Westholm har inte kört lopp sedan början av november för att kurera en sliten kropp men är nu tillbaka i tävlingssulkyn igen. Det blev en bra comeback på Solvalla – han jobbade in Sir Henry P.Hill (e. Juliano Star – Sex and the City) från dödens på 1.13,9a/2.140.

– Han kändes så otroligt fin att jag körde fram utvändigt ledaren. Han kommer säkert att duga i V75, sade Westholm.

Örjan Kihlström körde Titan Brodde och vann också med Jim Oscarsson-tränade italienaren Velasquez Gar (e. S.J.’s Photo – Follia) som rundade fältet från kön sista 700 meterna. 1.14,7/2.140 löd fyraåringens segertid.

Tyskan Chichen Itza pullade i ledningen fram till 1.13,3 första 1.500 meterna och det bäddade för Actual Star (e, Juliano Star – Com Orsa) som satt i fjärde par utvändigt. Kenneth Haugstad kom in ordentligt i matchen på upploppet och Roger Walmanns femåring avgjorde lätt på 1.13,6a/2.140 före stallkamraten Gravity Falls.

– Det var väldigt passande bana för Actual Star idag, senast var det blött och då kom han ingenstans, sade Haugstad.

Bergsåker

Som treåring notoriske galoppören Transcendence (e. Maharajah – Full Authority) har hittat rätt senaste månaden. Med start i nyårsaftonens Örebro-V75:a har Robert Bergh-hästen nu fyra raka segrar.

Förra veckan vann han Margaretas Tidiga Unghästserie för fyraåriga hingstar och valacker på Solvalla och på onsdagen hade han en enkel utbildande och formunderhållande uppgift på Bergsåker. Transcendence vill helst inte ha hästar framför sig och det hade han egentligen inte nu heller fast Bergh lade sig sist i sexhästarsfältet…Robert körde nämligen med marginal till framförvarande och Transcendence fick avgöra med att bekvämt runda till vinst på 1.15,5a/2.140.

Knifetown Winner (e. Conway Hall – For Goodness Saki) fick en behaglig färd till 70.000 kronor och fjärde raka segern för Nicklas Westerholm. Ledning hela vägen och det såg ut att finnas mycket sparat när sexåringen drog undan med några längder på upploppet på 1.17,2a/2.640.

Hot Pride (e. Hot Tub – Queens Supergirl) gick med i rygg i tredjespår genom slutkurvan i ett lite överpacat sprinterlopp och när Daniel Wäjersten lät Hot Pride attackera på upploppet avgjorde Markus Pihlströms halvmiljonär lätt på 1.13,8a/1.640.

Troll Borken (e. Bork Odin – Trollie Eld) kördes spårsnålt av Rikard N Skoglund i kallblodsloppet med 70.000 kronor till vinnaren och det betalade sig. Håkan Berggren-tränade Troll Borken fångade på upploppet in offensivt körde tilläggshästen Bonaldo på 1.27,4/1.640. Det var första gången i karriären som sjuåringen gick under 1.30 och då gjorde han det alltså med bred marginal.

Fakta

Spelfakta

Rätt V86-rad:

6–3–7–11–1–5–1–11
Utdelning:
Åtta rätt: 556.844 kr
Sju rätt: 1.533 kr
Sex rätt: 102 kr
Omsättning: 26.997.098 kr

Expandera
Fokustema
Holland
Läs senare

Pele Boko vann årsdebut

Årsdebuten slutade med seger, men Pele Boko fick kämpa för att plocka ner ledande Grantorino Font sista biten i Prix Leo Schalkoort (€6.600) på Victoria Park ikväll i Wolvega.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Pele Boko avgör knappt för Robin Bakker från dödens.
Pele Boko avgör knappt för Robin Bakker från dödens.
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 89 kronor/månad till 899 kronor per år.

Grantorino Font tog hand om täten från Paul Schermer efter 400 meter och öppnade första halvvarvet efter 1.13,7 och kommande 500 meter gick inte snabbare än 1.20,6 och då valde Robin Bakker att kliva ut i dödens med Pele Boko (e. Readly Express-Keshini Boko).

Fjolårets vinnare av Svensk Uppfödningslöpning fick inte slag på Grantorino Font förrän kort före mål och segermarginalen mättes ut till hals på 1.15,5a/2.100 meter och sista halvvarvet travades efter 1.11,7.

Grantorino Font (e. Every Time Bourbon) fick samma tid som vinnaren och 1.15,5 travade också måltrean Pascha Vitanova (e. Flocki d’Aurcy) efter en resa i andra ytter.

En seger värd 2.500 euro

Belöningen för Erwin Bot-tränade Pele Boko var 2.500 euro och det kan plussas på hans 1.858.409 kronor som han tjänade förra året när han vann finalerna i Svensk Uppfödningslöpning och Breeders Course.

Pele Boko är undan ostartade kanadensiskan Keshini Boko (e. Father Patrick), vilken har sin första avkomma i Pele Boko. Modern köpte John Bootsman på Lexington Selected Yearling Sale för 30.000 dollar. Hon är undan Spirit of Case (e. Chocolatier), vilken tog rekordet 1.13,5 men som inte lyckades tjäna en endaste dollar på tre starter.

Fokustema
Kallblod
Läs senare

Första hästen i Elitkampen

En Elitkampsbiljett låg i potten – och det blev Elitkampstempo.
B.W.Sture öppnade 1.16,5 första 500 meterna och stod hela vägen hem tillsammans med Mats E Djuse.
Av
Mathias Hedlund
Upplåst för dig som är prenumerant
Efter 1.16,5 första 500 meterna höll B.W.Sture undan från ledningen i Bollnästravets Elitsprint och kvitterade ut en biljett till Elitkampen. Skärmbild ATG Live
Efter 1.16,5 första 500 meterna höll B.W.Sture undan från ledningen i Bollnästravets Elitsprint och kvitterade ut en biljett till Elitkampen. Skärmbild ATG Live
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 89 kronor/månad till 899 kronor per år.

Tio kallblod ska göra upp om en miljon kronor i förstapris i Elitkampen på Elitloppsdagen på Solvalla och idag blev Jan-Olov Persson-tränade tolvåringen B.W.Sture (e. Moe Odin) första häst in i loppet.
I livets 119:e visade han åter sin startsnabbhet när han flög till ledningen in i första sväng i Bollnästravets Elitsprint med 150.000 kronor till vinnaren.

Väl där blev det allt annat än en marsch på stället.

Klockan visade 1.16,5 första 500 meterna och varvning på 1.18,4 med B.W.Sture och Mats E Djuse i tät och norske favoriten Stumne Fyr (e. Joker Elden) på utsidan tillsammans med Johan Ole Östre. Förutom vinnarhålets Brenne Rön (e. Horgen Tore) var övriga hästar var utspridda bakom.
Mats E Djuse fick hjärtat i halsgropen på sista bortre långsidan när B.W.Sture tog ett skutt, men höll sig i trav och behöll ledarpositionen. Genom slutsvängen styrde Östre ned Stumne Fyr i rygg för att gjuta mod i hästen och 250 kvar veks han ut till attack.
– Det var vinna loppet som gällde. Att slå rekordet (Järvsöfaks 1.17,9ak) skulle blivit svår. Att ta upp för att hålla Stumne Fyr på utsidan hade varit svårt, sade Mats E Djuse i segerintervjun.

”Kändes inte som det gick så fort”

B.S.Sture hade dock inga planer på att ge sig och höll säkert undan. Det stenhårda tempot hade dock tagit ut sin rätt och B.W.Sture travade 1.24,2 sista 500 meterna när han höll undan till säker seger på 1.20,5a/1.640 meter.
– Det blev en ordentlig öppning och det var klart inte det jag hoppats. Jag förstod att det skulle gå fort, men det var lite onödigt. Han är väldigt snabb hästen och det kändes inte att det gick så fort. Han har väldigt effektiv gång, sade Mats E Djuse.

För B.W.Sture väntar nu andra försöket i Elitkampen. 2023 slutade han sexa på 1.21,1, men han tävlade även under Elitloppshelgen förra året. Då vann han nämligen kallblodens speedrace över 640 meter!

B.W.Sture vann Speedrace till ägaren Birger Wahlströms stora glädje. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport

Stallkamraren Oppgårdsdrängen (e. Tekno Odin kunde inte vara med i de höga farterna inlendingsvis, men åt sig sakta me säkert närmare täten och i mål var han knappa längden bakom vinnaren som tvåa efter en stark avslutning tillsammans med Daniel Wäjersten.
– Han hängde med på 1.600 meter på bra sätt så utvecklingen fortsätter. Det var fantastiskt bra, sade Daniel Wäjersten till ATG Live.
Stumne Fyr slutade trea.

Två hästar vardera från Sverige, Norge och Finland bjuds in till Elitkampen på Elitloppsdagen. B.W.Sture och vinnaren av Erkon Pokaali på Vermo nästa söndag får en direktplats. Övriga på platser tillsätts genom anmälan till de två hästarna med högst startpoäng.

Fokustema
Bollnäs
Läs senare

Hustle Rains besked till Solvalla

1.09-tiderna strömmar in på svensk mark.
Idag höll Hustle Rain och Magnus A Djuse uppvisning på 1.09,6 i Bollnäs!
– Han var med i Elitloppet och kan vara med i år också, sade Magnus A Djuse.
Av
Mathias Hedlund
1.09,6 visade klockan när Hustle Rain vann sin årsdebut i Bollnäs ikväll. Skärmbild ATG Live
1.09,6 visade klockan när Hustle Rain vann sin årsdebut i Bollnäs ikväll. Skärmbild ATG Live

Mattias Djuses Sprintermästaren Hustle Rain (e. Raja Mirchi) årsdebuterade i Queen Fish Lopp och det var en årsdebut av allra bästa märke. 

Magnus A Djuse körde tidigt till ledningen med Hustle Rain och trots att han bara mötte fyra konkurrenter höll han ångan uppe i täten. Klockan visade 1.09,0 första 500 meterna och 1.10,3 första kilometern.

– Han funkar bäst när han får springa på och att man inte bråkar med honom. Han var ju ensam och hade kunnat gå fortare med lite sällskap, sade Magnus A Djuse i segerintervjun.

Ja, ensam blev Hustle Rain när Magnus släppte av honom över upploppet och via 1.08,4 sista 500 meterna landade han på 1.09,6a/1.640 meter via 1.08,4 sista 500 meterna.

– Han var med i Elitloppet och kan vara med i år också. Tanken är att gå ut i Copenhagen Cup nästa gång. Sedan får vi se om han får en biljett till Elitloppet eller om det är slut på platser, sade Magnus.

Trots ett koppel starka insatser gick Hustle Rain faktiskt segerlös från fjolårssäsongen. Bland fem andraplatser ingick Copenhagen Cup och Jämtlands Stora Pris.