Fokustema
Italien
Läs senare

Tredje raka för Ultion Face

Tidigare Adrian Kolgjini-tränade Ultion Face har hittat en riktig formkurva hos Alessandro Gocciadoro och idag kom tredje raka segern i Premio Piazza Barnerini (€8.250) på Capannelle-banan i Rom.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Ultion Face vid dagens vinst i Rom för Alessandro Gocciadoro.
Ultion Face vid dagens vinst i Rom för Alessandro Gocciadoro.
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 89 kronor/månad till 899 kronor per år.

Efter 500 meter hittade Alessandro Gocciadoro till ledningen och i den postionen stannade Ultion Face (e. Joke Face-Croix d’Am) in i mål. Han vann med 20-talet meter på 1.11,8a/1.600 meter och har nu tre vinster på fem starter hos Gocciadoro.

Tävlingsdagen innan – den 8 november i Milano – tog Ultion Face hem både försök och final i Premio Campanile (€4.840/€7.150) på 1.14,4a respektive 1.13,0a över sprinterdistans.

I somras köptes Ultion Face på Travera-auktionen för 580.000 kronor och den åttaårige valacken ägs av Glas & Bågar i Hälsningland AB. Alltså samma ägare som står bakom segermaskinen Global Agreement.