Fokustema
Morgonsvepet
Läs senare

80-åring vann på dubbla banor

Laddar för Paralympiatravet. Förbättringar hos Sulkysport. Unghästfinalist vann sitt första lopp. Världstjärna har fått sin första son. Från Spanskt Derby till Sverige. Topphästar i Halmstad. Största prischecken delades ut på gräs. Det är några av Sulkysports ”sju nyheter vid sju.”
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Jean-Pierre Dubois vann lopp på två olika banor igår. Foto Stalltz.se
Jean-Pierre Dubois vann lopp på två olika banor igår. Foto Stalltz.se
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

1 Storloppen avlöser varandra och på lördag vänds blickarna till Paris-banan Enghien. Storloppet Prix de l’Atlantique (€170.000) avgörs över 2.150 meter med bilstart.

Flera av de franska topparna finns med i storloppet och strax innan Sulkysports publicering av ”morgonsvepet” hade 18 hästar skrivits in i Prix de l’Atlantique. Ur en svensk synvinkel är förstås Paralympiatravet-aktuella Delia du Pommereuxs genrep mest intressant.

Motstånd saknas dock inte och även några svensktränade hästar har också anmälts: Anders Lindqvists Wild Love, Tomas Malmqvists duo Calle Crown och Express Jet samt Jörgen Westholms Unique Juni. Den definitiva startlistan blir klar den 21 april.

***

2 Enklare och bättre för dig som kund! I morgon – tisdag – byter Sulkysport prenumerations- och inloggningssystem för alla prenumeranter och kunder på vår hemsida. Det innebär att du som kund behöver skapa ett nytt digitalt konto för att logga in på Sulkysports sajt och läsa allt premiummaterial.

Det gäller alla kunder, även dig som varit prenumerant länge, och du behöver bara skapa ditt digitala konto vid ett tillfälle. Sedan loggar du enkelt in på Sulkysports hemsida med dina nya användaruppgifter.

Mer information hur du gör kommer i morgon bitti!

***

3 Fjolårets fyra i Svensk Uppfödningslöpning – Dowhatyoudodowell (e. Maharajah-Sweet Home Alabama) – räknade in karriärens första seger igår i nionde starten. I Odense vann Peter Rudbecks hingst ett treåringslopp för Jeppe Juel på 1.15,0a/2.140 meter. Förstapriset uppgick till 15.000 danska kronor.

På samma bana höll Bo Westergårds nyförvärv Rushmore Face (e. Joke Face-Ms Stone) undan med huvud för storfavoriten Slide So Easy. Rushmore Face satt i spets, medan Slide So Easy fick göra sitt jobb på utsidan. Båda hästarna noterade 1.13,5a/2.140 meter och 40.000 danska kronor uppgick förstapriset till. Gidde Madsens nyförvärv Bandit Brick (e. Yankee Glide) fick det serverat i andra ytter, men var utan rätta draget och slutade femma på 1.13,8.

Propulsions första avkomma gick ut i ett premielopp i Odense och tvååriga Random Tile (u. Staro Hollywood e. Going Kronos) landade på 1.29,6/1.640 meter för Henrik Lönborg.

***

4 Storstjärnan och Hambletonian-tvåan Mission Brief (e. Muscle Hill-Southwind Serena), 1.08,6*/$1.657.399, har fått sin tredje avkomma. På Hunterton Farm at Stoner Creek i Kentucky har hon blivit mor till en hingst efter Greenshoe.

Mission Brief med sin son efter Greenshoe. Foto: Cindy Stewart

Hennes två tidigare avkommor är däremot ston. Adirondack (e. Father Patrick), 1.10,5/$16.350, startade fem gånger ifjol och vann ett lopp i regi Per Engblom. Andra avkomman, Jaya Bae (e. Walner), ropade Anders ”Courant” Ström in på Lexington Selected Yearling Sale ifjol för 725.000 dollar och hon var den dyraste ettåringen i världen ifjol.

***

5 Andra etappen i Trophee Vert (€45.000) hölls igår i Tours-Chambray och över mastiga 3.550 meter – och från 50 meters tillägg! – segrade Alexandre Abrivard bakom Brillant Madrik (e. Lilium Madrik-Made In Coulonces) på 1.15,3 på gräsbana och hämtade in 20.250 euro, i gårdagens högst doterade löpning i Frankrike.

Jean-Pierre Dubois efter vinsten i Bihorel-les-Rouen idag.

Jean-Pierre Dubois, 80 år, tävlade och vann på två olika banor i Frankrike igår. Han inledde med seger på gräsbanan i Alencon med Infiel (e. Goetmals Wood-Avenue Victoria) i Prix de la Commune de Saint-German (€13.000). Sedan åkte han 16,3 mil (!) till Bihorel-les-Rouen och vann med Ilismo (e. Scipion du Goutier-Alisma du Corta) i Prix Brasserie Le Bg (€11.000) på 1.20,5/2.500 meter.

***

6 Tre svenska banor är i farten under måndagen. Huvudbanan Mantorp (första start 18.20) bjuder på en högintressant Sverigedebutant. Spanskfödde (!) From Above-sonen Hoppla visar upp sig på svensk mark för första gången då han kom till sitt nya hemland i höstas och finns i B-tränaren Massimo Vassallos regi.

Totalt gjorde Hoppla tolv starter (3–4–3) i Spanien, tjänade 353.109 kronor och travade 1.16,1am som snabbast. Den noteringen kom i spanska Derbyt Gran Premi Nacional (€100.000) på Son Pardo i höstas, där Hoppla slutade tvåa bakom Hiper Coktail (e. Coktail Jet).

Lunchtävlingarna hålls på Åby (första start 12.20), dit Flemming Jensen sänder en kvartett egentränade hästar, däribland segervane femåringen Even Steven (e. Varenne) som är tillbaka på banan efter drygt tre månaders uppehåll.

Kvällens saxbana är Rättvik (18.05) med breddlopp och här är startlistorna till måndagens tävlingar.

***

7 Handsome Brad (e. Brad de Veluwe) vann spårlottningen i det tredje uttagningsloppet till Paralympiatravet, som avslutar lördagens V75-omgång i Halmstad. Men det finns gott om topphästar och mångmiljonärer i startfältet i jakten på finalbiljett.

Ulf Stenströmer och Handsome Brad. Foto Mia Törnberg/Sulkysport

Hemmatränaren Johan Untersteiner plockar ut Cyber Lane (e. Raja Mirchi), som var tvåa i första kvalet på Jägersro som vanns av Racing Mange. Halmstadkollegan Jerry Riordan har en vass duo i årsdebuterande Zarenne Fas (e. Varenne) och framför allt vinterns Vincennes-vinnare Aetos Kronos (e. Bold Eagle).

Här är startlistorna till lördagens V75-tävlingar i Halmstad.

Fokustema
Pokalloppen
Läs senare

Lottat och klart för Pokalloppen

Startspåren är lottade och klara till finalloppen av Drottning Silvias Pokal och Konung Gustaf V:s Pokal.
Av
Emil Persson
Upplåst för dig som är prenumerant
Eagle Eye Sherry startar från spår ett i finalen av Drottning Silvias Pokal. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Eagle Eye Sherry startar från spår ett i finalen av Drottning Silvias Pokal. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

Startlista Drottning Silvas Pokal

Nr / Hästnamn / Tränare (I vilken ordning spåret valde)

  1. Eagle Eye Sherry – Björn Goop (2)
  2. Honey Mearas – Daniel Redén (1)
  3. Fifty Cent Piece – Robert Bergh (3)
  4. Namaste – Joakim Lövgren (4)
  5. Kirsi Boko – Peter Untersteiner (6)
  6. Sayonara – Fredrik Wallin (7)
  7. Joyful Trix – Daniel Redén (10)
  8. Helluva Am – Katja Melkko (12)
  9. Nikita Sunrise – Roger Nilsson (5)
  10. Bank Wise As – Reijo Liljendahl (8)
  11. Stella Nova Race – Ulf Stenströmer (9)
  12. A Nice Cake – Jim Oscarsson (11)

Startlista Konung Gustaf V:s Pokal

Nr / Hästnamn / Tränare (I vilken ordning spåret valde)

  1. Brambling – Daniel Redén (2)
  2. Wild West Diamant – Paul Hagoort (1)
  3. Jacoby Keeper – Leif Witasp (3)
  4. Önas Prince – Per Nordström (4)
  5. Furies Rain – Peter Untersteiner (5)
  6. Rome Pays Off – Robert Bergh (7)
  7. Hennessy Am – Kim Pedersen (9)
  8. Beacon Kronos – Daniel Redén (12)
  9. Maesteraemon – Stefan Melander (6)
  10. Hombre D. – Oskar Kylin Blom (8)
  11. Devs Definitif – Mattias Djuse (10)
  12. Castillo – Tomas Malmqvist (11)

Läs även:

Fokustema
Åby
Läs senare

Så kördes Drottningkvalen

Här kan du följa kvällens uttagningslopp till Drottning Silvias Pokal på Åby.
Av
Claes Freidenvall Emil Persson
Upplåst för dig som är prenumerant
Fifty Cent Piece och Robert Bergh imponerade vid seger i sitt försök till Drottningpokalen. Foto Martin Langels/ALN
Fifty Cent Piece och Robert Bergh imponerade vid seger i sitt försök till Drottningpokalen. Foto Martin Langels/ALN
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

De tre främsta från varje uttagningslopp tar sig vidare till finalen som avgörs på Åby lördag den 8 maj med ett förstapris på en miljon kronor.

Drottning Silvias Pokal – uttagningslopp 1

Till final: 6 Fifty Cent Piece (Robert Bergh) tog platsen utvändigt om ledaren på första bortre långsidan. Attackerade ledaren 500 kvar, kopplade greppet vid utgången av sista sväng och gick enkelt undan över upploppet. Imponerande insats. 3 Sayonara (Carl Johan Jepson) tog hand om ledningen och höll ett tufft tempo hela vägen. Höll duktigt, men utan chans mot vinnaren. 5 Anice Cake (Kevin Oscarsson) ner i rygg på ledaren i första sväng. Vreds ut till attack 200 kvar och höll farten på avstånd.
Bland de utslagna: 10 Begum Kronos (Peter Untersteiner) fjärde inner. Pigg avslutning över upploppet, men aldrig med chans på finalplats. 1 Ester Wibb (Oskar J Andersson) och 9 Chiffchaff (Erik Adielsson) missade starten helt och borta direkt. Galopp för 2 Riptide Bay (Björn Goop) i starten. .
Segertid: 1.12,4a/2.140 meter
Tempo, 500 m: 1.10,4 (Sayonara). 1.000 m: 1.12,8 (dito)

Drottning Silvias Pokal – uttagningslopp 2

Till final: 5 Honey Mearas (Örjan Kihlström) hängde i tredjespår en bit bak, styrdes fram utvändigt ledaren 1.400 kvar. Hade en längd att plocka in vid upploppets början, men sög sig närmare hela vägen och avgjorde på linjen. Strålande. 2 Bank Wise As (Erik Adielsson) andra utvändigt. Gav sig iväg efter första kurvan, tog över taktpinnen efter 600 meter. Ökade sista 700 meterna, såg ut att gå mot seger, men fick se sig upphunnen i sista steget. 1 Helluva Am (Jorma Kontio) frontade, valde att släppa efter 600 meter. Ner på open stretch, höll farten bra och räddade tredjeplatsen med knapp marginal.
Bland de utslagna: 6 Hazyshadeofwinter (André Eklundh) tredje invändigt. Attackerade på innersta open stretch-spåret, störtdök och bärgade sånär sista finalplatsen. 7 Globalizer (Stefan Persson) fjärde utvändigt. Med i attack 550 kvar, fick för långt fram men avslutade klart positivt. 9 Hall Of Am (Magnus A Djuse) galopperade efter 300 meter..
Segertid: 1.13,6a/2.140 meter
Tempo, 500 m: 1.11,5. 1.000 m: 1.14,6.

Drottning Silvias Pokal – uttagningslopp 3

Till final: 1 Eagle Eye Sherry (Björn Goop) höll upp ledningen lekande lätt och kunde sänka farten direkt. Ryckte undan in mot upploppet, joggade ifrån sina konkurrenter i läcker stil. 9 Nikita Sunrise (Ulf Ohlsson) tredje invändigt. Attackerade på open stretch, hade långt fram men sköt till bra på avstånd. 5 Stella Nova Race (Örjan Kihlström) laddades rejält, men fångades upp. Avlöst efter 400 meter, tredje utvändigt senare. Gav sig iväg på sista bortre långsidan och fick göra jobbet själv resterande del. Höll starkt på avstånd och stod emot i striden kampen om tredjeplatsen med minsta möjliga marginal.
Bland de utslagna: 11 Global Benchmark (Johan Untersteiner) fjärde invändigt. Attackerade på innersta open stretch-spåret, hade långt fram men avslutade riktigt vasst. Nära sista finalplatsen.
Segertid: 1.14,0a/2.140 meter
Tempo, 500 m: 1.11,4. 1.000 m: 1.14,3.

Drottning Silvias Pokal – uttagningslopp 4

Till final: 3 Namaste (Joakim Lövgren) tredje invändigt, ut i andraspår efter 400 meter och övertog ledningen efter 200 meter. Kunde dämpa per omgående. Ryckte undan på upploppet och vann väldigt enkelt. Fin! 8 Kirsi Boko (Peter Untersteiner) fjärde utvändigt. Fram via andraspår genom slutkurvan, ner på open stretch sista 125 meterna. Sköt till riktigt vasst. 1 Joyful Trix (Örjan Kihlström) fjärde invändigt. Skiftade till positionen utvändigt ledaren efter 500 meter. Höll ställningarna tills 150 kvar, fullt godkänd.
Bland de utslagna: 5 Barbro Kronos (Erik Adielsson) över i tredjespår, som förstahäst i andraspår efter 350 meter. Avlöst kort senare. Attackerade 600 kvar, tappade travet och galopperade 250 kvar. 6 Betting Pacer (Björn Goop) flög till tät för att släppa efter 600 meter. Galopperade med tillsynes sparade krafter 250 kvar.
Segertid: 1.13,4a/2.140 meter
Tempo, 500 m: 1.10,8. 1.000 m: 1.13,8.

Inkvalade till final:

  • Fifty Cent Piece – Robert Bergh
  • Sayonara – Fredrik Wallin
  • Anice Cake – Jim Oscarsson
  • Honey Mearas – Daniel Redén
  • Bank Wise As – Reijo Liljendahl
  • Helluva Am – Katja Melkko
  • Eagle Eye Sherry – Björn Goop
  • Nikita Sunrise – Roger I Nilsson
  • Stella Nova Race – Ulf Stenströmer
  • Namaste – Joakim Lövgren
  • Kirsi Boko – Peter Untersteiner
  • Joyful Trix – Daniel Redén

Spårlottningen äger rum efter det tolfte och sista loppet för kvällen på Åby.

Fokustema
Åby
Läs senare

Så kördes Kungapokalskvalen

Här kan du följa kvällens uttagningslopp till Konung Gustaf V:s Pokal på Åby.
Först ut var fjolårets tyske Derbyvinnare.
Av
Claes Freidenvall Emil Persson
Upplåst för dig som är prenumerant
Robin Bakker. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Robin Bakker. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

De tre främsta från varje uttagningslopp tar sig vidare till finalen som avgörs på Åby lördag den 8 maj med ett förstapris på en miljon kronor.

Konung Gustaf V:s Pokal – uttagningslopp 1

Till final: 5 Wild West Diamant (Robin Bakker) tredje utvändigt. Attackerade 500 kvar, fick gå utan rygg i tredjespår resterande del av loppet. Stred alldeles strålande och tog grepp sista steget via 1.11 sista varvet. 9 Rome Pays Off (Robert Bergh) skiftade andra utvändigt mot dödspositionen efter ett varv. Hade grepp 300 kvar meter före mål, jagad över spurtrakan och fick ge sig i sista steget. Tapper.  8 Beacon Kronos (Ulf Ohlsson) satt med i fjärde utvändigt. Entömd gick slutkurvan och fick vänta med attacken tills upploppet. Avslutade riktigt vasst längden efter toppduon.
Bland de utslagna: 2 Toto Barosso (Peter Untersteiner) utvändigt ledaren, avlöst efter dryga varvet. Satt kvar när attack kom bakifrån 500 kvar, tog max som fyra mellan hästar. 3 Hat Trick (Björn Goop) via tredjespår fram till ledningen efter 600 meter. Fick dämpa en bit efter den tuffa inledningen, men var slagen 300 kvar. 10 Fire N’Fury (Jorma Kontio) galopperade från start.
Segertid: 1.12,4a/2.140 meter
Tempo, 500 m: 1.10,7 (Rio Alta Wine). 1.000 m: 1.13,6 (Hat Trick).

Konung Gustaf V:s Pokal – uttagningslopp 2

Till final: 1 Brambling (Örjan Kihlström) kunde inte försvara innerspåret, ut i andraspår efter 300 meter. Övertog täten 1.550 kvar. Utmanad till slut, men behövde inte ta fram hela sitt register för att vinna. Imponerande. 5 Hombre D. (Oskar Kylin Blom) tog hand om täten efter 150 meter, släppte till storfavoriten. Ner på open stretch 150 kvar och fullföljde strålande som tvåa. 4 Devs Definitif (Mattias Djuse) tredje inner, fick fritt spurtutrymme 100 kvar och fullföljde duktigt på avstånd.
Bland de utslagna: 2 Bitcoind´Arc (Jorma Kontio) bytte ut andra utvändigt mot dödens 1.050 kvar. Slagen vid ingången till upploppet. Galopp för 3 Selected News (Torbjörn Jansson) efter 300 meter. Visade 1.10,5/1.600 meter.
Segertid: 1.12,6a/2.140 meter
Tempo, 500 m: 1.11,9 (Hombre D.). 1.000 m: 1.13,3 (Brambling)

Konung Gustaf V:s Pokal – uttagningslopp 3

Till final: 1 Önas Prince (Per Nordström) försvarade innerspåret utan problem. Lätt undan över upploppet och övertygade vid fjärde raka segern efter 1.10,8 sista kilometern. 9 Maesteraemon (Björn Gopp) rygg ledaren. Fullföljde duktigt över upploppet, men kunde aldrig blanda sig i segerstriden. 3 Castillo (Anders Ericsson) tredje inner. Höll farten duktigt över upploppet.
Bland de utslagna: 5 Mister Hercules (Örjan Kihlström) angrep från andra utvändigt 1.250 kvar, utvändigt om ledaren 200 meter senare. Stumnade sista 100 meterna, men visade 1.11,2 sista varvet. 2 Sultan Norrgård (Erik Adielsson) galopperade efter 100 meter.
Segertid: 1.12,9a/2.140 meter
Tempo, 500 m: 1.13,4 (Önas Prince. 1.000 m: 1.15,1 (dito).

Konung Gustaf V:s Pokal – uttagningslopp 4

Till final: 4 Jacoby Keeper (Torbjörn Jansson) tog hand om ledningen efter 300 meter. Aldrig utmanad någon gång och försvarade sig säkert till slut. 3 Furies Rain (Peter Untersteiner) rygg ledaren, ner på open stretch och höll farten positivt. 10 Hennessy Am (Björn Goop) hängde i tredjespår från början, ner i dödens 1.600 kvar. Fullföljde starkt.
Bland de utslagna: 7 Manny Muscle (Erik Adielsson) galopperade efter 100 meter och tappade massor av mark. Med i tredjespår i rygg på Epitemeteus 300 meter kvar och fullföljde starkt, 1.12,7/1.900 meter. 2 Staro On the Rocks (Carl Johan Jepson) fastlåst i tredje inner med krafter i behåll. Startgalopp för 5 Hemisphere (Claes Sjöström), galopp för 1 Bandido Gar (Jorma Kontio) 1.150 kvar och 8 Southwind Hillrazr (Örjan Kihlström) 750 meter före mål.
Segertid: 1.13,1a/2.140 meter
Tempo, 500 m: 1.11,4 (Jacoby Keeper). 1.000 m: 1.14,2 (dito).

Inkvalade till final:

  • Wild West Diamant – Paul Hagoort
  • Rome Pays Off – Robert Bergh
  • Beacon Kronos – Daniel Redén
  • Brambling – Daniel Redén
  • Hombre D. – Oskar Kylin Blom
  • Devs Definitif – Mattias Djuse
  • Önas Prince – Per Nordström
  • Maesteraemon – Stefan Melander
  • Castillo – Tomas Malmqvist
  • Jacoby Keeper – Leif Witasp
  • Furies Rain – Peter Untersteiner
  • Hennessy Am – Kim Pedersen

Spårlottningen äger rum efter det tolfte och sista loppet för kvällen på Åby.