Fokustema
Bäst igår!
Läs senare

Bäst igår! – Malin tog största checken

Romme var ensam bana att tävla i trav-Sverige igår där vi nedan samlat ihop det mest av det bästa.
Av
Ola Lernå

Vinstrikast

50.000 kronor
Lingbo Eivor (e. Pastor Stephen) 1.16,6a/2.140 meter
Tränare: Rauno Pöllänen, Örebro Körsven: Malin Friman, Örebro
Ägare och uppfödare: Bloms Stall & Ställningstjänst HB

35.000 kronor
Fruska Am (e. Gift Kronos) 1.14,8a/1.640 meter
Tränare och körsven: Kristian Lindberg, Årjäng
Ägare: Stall SoFo
Uppfödare: Am Bloodstock AB, Halmstad

Queer Fish (e. Varenne) 1.14,3a/2.140 meter
Tränare: Magnus Träff, Bollnäs Körsven: Ulf Eriksson, Bollnäs
Ägare: Stall Träff HB, Lindqvist & Andersson
Uppfödare: Menhammar Stuteri AB, Ekerö

Falco di Quattro (e. Conway Hall) 1.17,7a/2.640 meter
Tränare och körsven: Erik Lindegren, Gävle
Ägare: Stall Falco di Quattro
Uppfödare: Stal Quattro V.O.F, Nederländerna

Bon Ego (e. Maharajah) 1.14,6a/1.640 meter
Tränare: Björn Röcklinger, Solvalla Körsven: Jorma Kontio, Solvalla
Ägare: Promeroc AB, E & M Svensson
Uppfödare: Per, Marianne & Erik Svensson

Snabbast

Queer Fish (e. Varenne) 1.14,3a/2.140 meter
Tränare: Magnus Träff, Bollnäs Körsven: Ulf Eriksson, Bollnäs
Äggare: Stall Träff HB, Lindqvist & Andersson
Uppfödare: Menhammar Stuteri AB, Ekerö

Bon Ego (e. Maharajah) 1.14,6a/1.640 meter
Tränare: Björn Röcklinger, Solvalla Körsven: Jorma Kontio, Solvalla
Ägare: Promeroc AB, E & M Svensson
Uppfödare: Per, Marianne & Erik Svensson

Fruska Am (e. Gift Kronos) 1.14,8a/1.640 meter
Tränare och körsven: Kristian Lindberg, Årjäng
Ägare: Stall SoFo
Uppfödare: Am Bloodstock AB, Halmstad

Lingbo Eivor (e. Pastor Stephen) 1.16,6a/2.140 meter
Tränare: Rauno Pöllänen, Örebro Körsven: Malin Friman, Örebro
Ägare och uppfödare: Bloms Stall & Ställningstjänst HB

Choco Garline (e. Chocolatier) 1.17,0a/2.140 meter
Tränare och körsven: Linda Sedström, Örebro
Ägare: Linda Sedström & Stall Sefrema AB
Uppfödare: Magnus Wallin, Hudiksvall

Snabbast och vinstrikast, monté

Västerbo Tristan (e. Rusty Love) 1.17,7/2.160 meter
Tränare: Peter Synnerfelt, Romme Ryttarinna: Emilia Leo, Gävle
Ägare: Peter Synnerfeldt & Malin Sois
Uppfödare: Västerbo Stuteri AB, Heby

Vinstrikast och snabbast, kallblod

Varg Eld (e. Lome Elden) 1.28,4a/1.640 meter
Tränare: Fredrik Linder, Romme Körsven: Torbjörn Jansson, Solvalla
Ägare: Easy KB, Uppsala
Uppfödare: Eva Irene Larsen & Kate Heidi

Fokustema
Kuskchampion
Läs senare

Ohlssons tredje championat

Via god stöttning av gamle radarkompisen Svante Båth seglade Ulf Ohlsson till årets tredje banchampionat som kusk när Rättvik kör årsavslutning under måndagen.
Av
Ola Lernå
Ulf Ohlsson säkrade årets tredje championat och ståtar därmed med 109 banchampionat – och fler lär det bli under 2019. Foto Jeannie Karlsson
Ulf Ohlsson säkrade årets tredje championat och ståtar därmed med 109 banchampionat – och fler lär det bli under 2019. Foto Jeannie Karlsson

Ulf Ohlsson var en pinne bakom Jörgen Westholm när tävlingsdagen i Rättvik startade. När fem lopp körts var han två före. Samtliga tre vinnare tränas av Svante Båth: Vista do Mar, Global Unlimited och Ancona Kronos.
Trots att det återstår fyra lopp av tävlingsdagen så är championtiteln klar.
Jörgen Westholm blev förbispurtad i kuskchampionatet, men kunde glädja sig åt att bli överlägsen tränarchampion i Rättvik.
Ohlsson har tidigare säkrat championatet på Dannero, men har ytterligare ett antal banor ”på gång”.

Fakta

Klara kuskchampions 2019

Arvika – Niclas Benzon
Dannero – Ulf Ohlsson
Hagmyren – Ulf Ohlsson
Hoting – Rikard N Skoglund
Karlshamn – Christoffer Eriksson
Lycksele – Ove A Lindqvist
Oviken – Per Linderoth
Lindesberg – Kim Eriksson
Rättvik – Ulf Ohlsson
Tingsryd – Peter Untersteiner
Vaggeryd – Peter Untersteiner
Åmål – Magnus Jakobsson
Årjäng – Magnus Jakobsson

Expandera
Fokustema
Jägersro
Läs senare

Nästa storlopp för tvååringar

Endast sex dagar efter Svampen är det dags för nästa insatslopp för tvååringar i Sverige, Breeders Course-finalen på Jägersro.
Av
Lars G Dahlgren
Pucks Bounce (utvändigt) vann sin Breeders Course-uttagning på årets hittills snabbaste tid i Sverige av tvååringar, 1.13.5a/1.640. Foto: Leif Norberg/ALN
Pucks Bounce (utvändigt) vann sin Breeders Course-uttagning på årets hittills snabbaste tid i Sverige av tvååringar, 1.13.5a/1.640. Foto: Leif Norberg/ALN

Det är 600.000 kronor i förstapris där och tio hästar startar. De fyra vinnarna av uttagningsloppen har varit Pucks Bounce (e. Scarlet Knight – Komigen Pippi) på 1.13,5a/1.640, Climber (e. Cantab Hall – Klipspringer) på 1.14,3a/1.640, A Good Point (e. Maharajah – Romantic Love) på 1.14,4a/1.640 och Kuyt F.Boko (e. Conway Hall – Gala dei Bessi) på 1.14,8a/1.609.

Äldre eliten gör upp i C.L.Müllers Memorial över 2.640 meter med 400.000 kronor till vinnaren och där plockar Jerry Riordan ut årets Hugo Åbergs Memorial- och Sundsvall Open Trot-vinnare Ringostarr Treb (e. Classic Photo – Farsalo Egral).

Startlistor

Breeders Course final, 1.640 meter autostart, förstapris 600.000 kr:

  1. Kuyt F.Boko – Robin Bakker (tränare: Paul Hagoort)
  2. Climber – Dion Tesselaar
  3. A Good Point – Kevin Oscarsson (Sören Norberg)
  4. Pucks Bounce – Erik Adielsson (Svante Båth)
  5. Kilimanjaro – Ulf Ohlsson (Paul Hagoort)
  6. Taste of Diamonds – Ken Ecce (Tomas Malmqvist)
  7. Kailua Boko – Johan Untersteiner (Marcus Lindgren)
  8. Sanderson – Per Nordström
  9. Gordon Brodde – Joakim Lövgren
  10. Philosopher – Christoffer Eriksson (Sören Norberg)

C.L.Müllers Memorial, 2.640 meter autostart, förstapris 400.000 kr:

  1. Usain Henna – Oskar J Andersson (Jörgen Westholm)
  2. Hard Times – Kaj Widell (Ola Åsebö (a))
  3. Reckless – Stefan Söderkvist (Björn Goop)
  4. Speedy Face – Adrian Kolgjini
  5. Mack Dragan – Carl Johan Jepson (Morgan Wilhelmsson (a))
  6. Racing Mange – Joakim Lövgren
  7. Velvet Gio – Ulf Ohlsson (Magnus Dahlén)
  8. Ringostarr Treb – Wim Paal (Jerry Riordan)
  9. Rajesh Face – Lutfi Kolgjini (Adrian Kolgjini)
  10. Angle of Attack – Kim Eriksson (Robert Bergh)
  11. Pastore Bob – Johan Untersteiner
Fokustema
Estland
Läs senare

Lovely Lidob-tvååring i topp

Estlands största lopp för tvååringar – Baby Race (€3.200) – hölls i lördags på hippodromen i Tallinn och svenskfödde avelshingsten Lovely Lidob kunde räkna in vinnaren.
Av
Claes Freidenvall

Jelena Fironova körde New Sensation (u. Ania’s Magic e. Boardwalk Hall) åt Gudmund Haugstad och vann på 1.22,7a/2.100 meter i ett lopp som innehöll fem hästar.

För Jelena Fironova var det andra segern som kusk i loppet som körts sedan 2000. För två år sedan vann hon bakom Jevgeni Ivanovs Lovely Tooma.

New Sensations mor Ania’s Magic, 1.16,5am/NOK 56.776, har tidigare lämnat Z. Boko (e. Zola Boko), 1.17,6am/NOK 10.100.

Sport