Du är inloggad på Sulkysport.se - men du har ingen aktiv prenumeration.
Fokustema
Replik på insändare
Läs senare

”Ett absurt lågvattenmärke”

Fullständigt medveten om att frågan är en het potatis och som rookie kan det vara svårt att ha koll på hela problematiken, men som det framställs av ”vi som värnar svenskfött” så måste jag gå i polemik trots min ringa erfarenhet.
Av
Tommy Strindfors

Att likställa bananodling med hästuppfödning är för mig ett absurt lågvattenmärke och redan här vill jag poängtera att det är på sin plats med en ursäkt till alla som håller på med hästar från uppfödare, skötare, tränare, hästägare etc. som alla älskar sina djur och inte bara ser det som en handelsvara.

Ska man göra jämförelser så är det väl mer intressant att se det ur ett ”homosapiens perspektiv”? Är man född utomlands i en svensk familj blir man per automatik svensk medborgare utan att behöva korsa gränsen innan årsskiftet, det är rimligtvis en mer adekvat jämförelse än bananer?

Menar inte att det ska vara samma process för häst som för människa, men hävdar att det är mer relevant än en jämförelse med bananer och grönsaker?

En bananfluga som rådgivare?

Eftersom vi ändå är inne på ämnet bananer – hade ni en bananfluga som rådgivare?

Det jag märkt i den här diskussionen är att man på ”svenskföddsidan” är totalt enögda och presenterar vad som närmast kan liknas vid fake news. Vill man svensk travsports väl så redovisar man problemets plus och minus, men tyvärr så är inte fallet.

Föreslår en ursäkt i ett nytt öppet brev i stil med ”Vi medger att vårt val av jämförelseobjekt inte var adekvat och ber om ursäkt till alla som har kopplingar till hästen, vi vill också meddela att vi har avskedat vår rådgivare”

Pudla eller stå med skammen!

To be continued…

Värna svenskfött och svenskproducerat

SulkyProfiler

Jennifer Persson

Vi på Sulkysport tar dig med på  framtidens  resa! Följ nio tränare när de delar med sig av sin vardag och sin strävan framåt via sina sociala medier-kanaler. Som trogen läsare av Sveriges oberoende travmedia får du dessutom kontinuerliga uppdateringar om deras verksamheter i vardag och tävling.