Fokustema
Kallblod Romme
Läs senare

Kulldrottningen fick inte plats

Hon var kullens drottning som treåring, men när årets första fyraåringsfinal avgörs på onsdag fick inte Dunungen plats.
Sjätteplatsen i enda starten i försöken räckte inte.
Av
Mathias Hedlund
Jan-Olov Persson. Foto Mia Törnberg/Sulkysport
Jan-Olov Persson. Foto Mia Törnberg/Sulkysport

Sleipner Cup med en final för ston och en för hingstar/valacker är den verkliga upptakten på storloppssommaren för de fyraåriga kallbloden, där dubbla Derbyn väntar.

Efter 13 försök sluter 15 ston och elva hingstar/valacker upp i finalerna på Romme på onsdag kväll, där 150.000 kronor väntar vinnaren i båda finalerna.

En som var anmäld men inte fick plats var Jan-Olov Persson-tränade Dunungen (e. Smedheim Solan), som sprang in 1.234.228 kronor som treåring efter att ha vunnit Kriteriestoet på Dannero och Stokriteriet på Bjerke bland åtta segrar på elva starter.

Stoet årsdebuterade i Sleipner Cup-försöket på Bergsåker i slutet av april, men efter galopp på vägen fick hon nöja sig med sjätteplatsen och det räckte inte för att slå sig in i onsdagens finalfält dit 20 hästar anmält intresse.

På hingstsidan blir det ett nytt möte mellan norska duon Brenne Odin (e. Moe Odin), som vann Kriteriet på Dannero förra året, och Holter Odin (e. Moe Odin), som var tvåa i norska Kriteriet och vann Kungapokalen på Bjerke i februari.

På tränarsidan dominerar Jan-Olov Persson (sex finalister) och Öystein Tjomsland (fyra). Dessutom har både Fredrik Fransson och Jerker Bjurman kvalat in två ston vardera till final.

Romme är expressbana tillsammans med Åby på onsdag och finalen för hingstar och valacker får plats på V86-kupongen.

Här är startlistorna till alla lopp på Romme på onsdag.

Startlista Sleipner Cup-final, ston

2.140 meter:

  1. B.W.Ojj – Marcus Lilius (Jan-Olov Persson)
  2. Monster Litchi – Fredrik Fransson
  3. M.P.Vega – Mats E Djuse (Jan-Olov Persson)
  4. Klack Tea – Oskar Kylin Blom (Joakim Reiser)
    2.160 meter:
  5. Minemaj – Tomas Pettersson (Anders Hafstad)
  6. Järvsö Eme – Jan-Olov Persson
  7. Ragnhild W.M. – Ulf Ohlsson (Öystein Tjomsland)
  8. Mira Kiro – Jorma Kontio (Jerker Bjurman)
  9. Föynland Prinsessa – Dagfinn Aarum (Pål Kristiansen)
  10. Guli Kajsa – Mats Gällerstedt
  11. Önnes Saga – Kaj Widell (Alf Jonsson)
  12. Tekno Jerva – Öystein Tjomsland
  13. Ingbris – Peter Eriksson (Fredrik Fransson)
  14. Voje Linn Lars Anvar Kolle (Jan Kristian Överdal)
  15. Wik Victoria – Örjan Kihlström (Jerker Bjurman)

Startlista Sleipner Cup-final, h/v

2.140 meter:

  1. Baias – Per Oleg Midtfjeld
  2. Trönö Blixten – Mathias Andersson (Tage Bergman)
  3. Stormyrans Erkki – Oskar Kylin Blom
  4. Sturfajt’n – Jan-Olov Persson
  5. Järvsö Kurt – Mats E Djuse (Jan-Olov Persson)
    2.160 meter:
  6. Järvsö Neo – Marcus Lilius (Jan-Olov Persson)
  7. Reime Blesen – Lars Anvar Kolle (Anders Lundström Wolden)
  8. Dellenit – David Nylander
  9. Ksar – Ulf Ohlsson (Öystein Tjomsland)
    2.180 meter:
  10. Brenne Odin – Erlend Rennesvik (Jens Kristian Brenne)
  11. Holter Odin – Öystein Tjomsland