Du är inloggad på Sulkysport.se - men du har ingen aktiv prenumeration.
Fokustema
Insändare
Läs senare

Skyndsamma åtgärder nödvändigt

I samband med Next Generation Sale på Sundbyholm träffades företrädare från Travhästägarna och NÄT (Nationell samverkan för Ägare av Travhästar) för att diskutera åtgärder för att trygga rekryteringen av hästägare.
Av
Travhästägarna och NÄT
Johan Lindberg (t.h.), Håkan Persson (mitten) och ASVT:s generalsekreterare Johan Carlfjord (t.v) i samtal på Next Generation Sale i fredags.
Johan Lindberg (t.h.), Håkan Persson (mitten) och ASVT:s generalsekreterare Johan Carlfjord (t.v) i samtal på Next Generation Sale i fredags.

Tyvärr talade auktionsresultaten från Next Generation Sale sitt alldeles eget tydliga språk och bekräftade de farhågor som givits uttryck för under längre tid. 

Travhästägarna och NÄT vill i detta gemensamma uttalande påtala nödvändigheten av skyndsamma åtgärder som tryggar rekryteringen av hästägare. 

För såväl hästar i träning, som till startande hästar, måste åtgärder vidtas för att samtidigt stimulera till efterfrågan av unghästar, vars uppfödare efter denna auktion saknar framtidstro. 

Travsportens vikande rekrytering borde visa ST:s styrelse och ledning att eventuella besparingar i kommande tävlingsprogram inte längre kan bäras av de aktiva. De måste bäras av förbundet och travsällskapen med hjälp av ägardirektiv till ATG.

Sundbyholm den 16 september 2023

Travhästägarna och NÄT