Fokustema
Morgonsvepet
Läs senare

Heavy Sound till USA?

Hur fort kan Heavy Sound springa på Meadowlands eller på The Red Mile i Kentucky? Den frågan kan besvaras i sommar och höst. Den som äldre på grund av skador sparsamt startande nu åttaårige valacken har stakats in i storlopp i USA.
Av
Lars G Dahlgren
Upplåst för dig som är prenumerant
Heavy Sound och Kenneth Haugstad. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport
Heavy Sound och Kenneth Haugstad. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 89 kronor/månad till 899 kronor per år.

115 februari var anmälningsdatumet för storloppen på Meadowlands och det finns intressanta namn på de nu publicerade anmälningslistorna i loppen för äldre hästar.

Mest anmärkningsvärt är att SRF Stables Heavy Sound (e. Ken Warkentin – Illustre November), som efter att ha årsdebuterat på 1.09,6 förra året skadade sig i samband med Elitloppet och inte har startat sedan dess, är anmäld till John Cashman Memorial, storloppet för äldre hästar som körs Hambletoniandagen. Åker Heavy Sound över Atlanten blir det givetvis för fler storlopp än detta. Exempelvis finns miljondollarloppet Yonkers International, som nu körs i september, med som ett tänkbart alternativ om han presterar tillräckligt bra för att bli inbjuden. De älde hästarna har i september-oktober också penningstinna uppgifter som Maple Leaf Trot i Kanada och Allerage Farms på The Red Mile i Kentucky.

Svenskfödde femåringen Betting Gangster (e. Going Kronos – Viola Silas), redan på plats hos Åke Svanstedt i USA, är anmäld till alla de tre Meadowlandsstorloppen bestående av Cutler Memorial i maj, Cashman i augusti och TVG i november.

Stall Courants fyraårige Green Manalishi (e. Muscle Hill – Naga Morich) planeras komma hem till Sverige i april för Kungapokalen, Sprintermästaren och Derbyt. Men första insats (på hela 2.000 dollar!) har samtidigt betalats till Graduate Series för fyraåringar. Där körs fyra försöksomgångar i maj och juni på Meadowlands och Tioga Downs och final i november på Meadowlands. Green Manalishi står också med i TVG Championship, liksom givetvis också den jämnårige toppstallkamraten hos Marcus Melander, Gimpanzee (e. Chapter Seven).

Svenskfödda femåriga stoet Felicity Shagwell (e. Maharajag – Diaz Boko) är också hos Åke Svanstedt nu och stakad i stoloppen för äldre hästar. De kan i år bli läskigt tuffa: Felicity Shagwell kan komma att få möta bland annat det toppmeriterade ”världsrekordgänget” Atlanta (e. Chapter Seven), Manchego (e. Muscle Hill) och stallkamraten Plunge Blue Chip (e. Muscle Mass), plus SRF Stables fyraåriga  Beautiful Sin (e. Muscle Hill) som avslutade treåringstävlandet i stor stil och vann i Kentucky på 1.08,5!

Fjolårets norska Prix d’Amérique-tvåa Looking Superb (e. Orlando Vici) har också USA-planer och satts in i både John Cashman Memorial och TVG Series-finalen som avslutar tävlingsåret i november. Planen är enligt norska trav365.no att Looking Superb liksom Heavy Sound ska över till Nordamerika senare i år och det blir Åke Svanstedt, vilken ju körde Looking Superb i Elitloppet förra året, som han i så fall placeras hos.

Här går det att botanisera i de stjärnfyllda anmälningslistorna till storloppen som administreras av Meadowlands.

***

2

Belker. Foto Mia Törnberg/Sulkysport

Ett lopp i kroppen efter långt uppehåll – är det dags för Sten O Janssons Belker (e. Scarlet Knight – Oki I Can) att ta första segern i ett fyraåringslopp på Solvalla ikväll? Den gotländske unghäststjärnan slutade trea i årsdebuten för en månad sedan och nu tar han sig an fem jämnåriga kombattanter. Solvalla (första start 18.15) och Jägersro (start 18.27) delar på onsdagskvällen, där lunchtävlingarna avnjuts på Gävletravet (första start 12.20).
Här är startlistorna till onsdagens tävlingar i Sverige.

***

3 Är en häst tränad på Åland en bra spik på V86 ikväll? Ja kanske…

***

4 Christoffer Eriksson nådde milstolpen 1.000 segrar på Kalmartravet i fredags. Näste man att jubilera blir sannolikt också en Jägersrotränare: Lutfi Kolgjini som har fyra pinnar kvar till nivån 2.000 passeras. ”Ludde” blir svensklicierande kusk nummer 41 att nå 2.000 segrar. Kolgjini kör fyra hästar på Jägersro ikväll, bland dem finns italienska kapabla stoet Umaticaya (e. S.J.’s Photo – Naomi) som för tre år sedan vann Fyraåringseliten för ston Elitloppshelgen på 1.10,2a/1.609 meter. Umaticaya gör tredje starten i Adrian Kolgjinis träning efter att hon tidigare i vinter köptes av Lutfi Kolgjini.

***

5 Det är tävlingsfritt i Paris några dagar denna vecka efter att vintermeetinget på Vincennes tog slut i lördags. Björn Goop sänder idag hela fem hästar till banan i den nordfranska staden Amiens (1.100 meter lång och där det körs i högervarv) och tre av dem är med i samma lopp, med 10.350 euro i förstapris. Det handlar om J.S.Apollo (e. The Bad Bad Boy), Västerbo Hard Cash (e. Ready Cash) och Tellmeastory (e. Zola Boko). Distansen är 2.900 meter och Gooptrion börjar från 25 meters tillägg.

I ett annat lopp för Europafödda hästar, med 13.500 euro i förstapris startar Martin P Djuse sin Urchin (e. Muscle Hill) och där har Björn Goop två hästar med, italienfödde Triomphe Ferm (e. Goetmals Wood) och norska Ny Diamondinthesky (e. Dream Vacation). Även där är distansen 2.900 meter.

I Amiens idag körs också det första loppet för året i den stora franska serien Grand National du Trot, för franskfödda hästar. Susanne Vachet startar där sin sexåring Eclair du Mirel (e. Orlando Vici). Förstapriset i GNT-loppet är 38.250 euro.

***

6 Första deadlinen för att stryka sig från anmälningslistan till storloppet Grand Criterium de Vitesse i Cagnes-sur-Mer på söndag går ut idag onsdag. En av de hästar som redan placerats ”under strecket” och alltså inte ämnar starta är Prix de France-fyran Bahia Quesnot (e. Scipion du Goutier). Hon var trea i detta lopp förra året bakom Readly Express på 1.09,0 och fixade sig då en inbjudan till Elitloppet.

***

7 Rommeamatören Anette Nilsson har två hästar i träning. Igår årsdebuterade båda, i hemmabanans lunchtrav, och vann! Sexårige Jugularis (e. Celebrity Secret – Magnetique) debuterade i Anettes regi med att rekordsänka med två sekunder till 1.15,2/2.160 och lika gamla kallblodet Slotts Kvikken (e. Krageboen – Vinnie Stjerna) vann på 1.32,0/2.160. Simon Persson körde båda hästarna.

Fokustema
Sju nyheter vid sju
Läs senare

Rätt fart för Betting i Paris?

Betting Pacer jagar första segern på Vincennes. Comebackande trio möts – efter lång vila. Sandra vs Hanna i Boden. Bronsplats för svenskägd i Paris. Tävlingsstatistik i januari.
Detta och mer bland morgonens nyheter.
Av
Mathias Hedlund
Upplåst för dig som är prenumerant
Betting Pacer och Björn Goop. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Betting Pacer och Björn Goop. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 89 kronor/månad till 899 kronor per år.

1Björn Goop-tränade Betting Pacer (e. Maharajah) svarade för en toppdebut på Vincennes i Prix Helen Johansson (€90.000) under Prix d’Amérique-dagen. Den trefaldiga miljonärskan fick chansen från vinnarhålet och kopplade grepp, men även om hon stred tappert fick hon ge sig sista biten på 1.10,5a/2.100 meter.

Ikväll får hon en ny chans att spräcka nollan på Vincennes när Björn Goop tar ut henne i avslutningsloppet Prix de la Nievre (€75.000) över 2.700 meter med 33.750 euro till vinnaren. Tolv franska ston står för motståndet och Betting Pacer finns bland de fem rikaste i fältet.
Åttaåriga Betting Pacer var en av sju hästar som satte världsrekord på svensk mark förra året. Hon krossade världsrekordet med 2,9 sekunder för äldre ston på 800-metersbana med voltstart i Åmål tillsammans med Carl Johan Jepson.

En riktig svenskmatch blir det i kvällens andra lopp för europeiska hästar, Prix de Juvigny (€52.000). Fem av 15 hästar är nämligen födda i Sverige och fyra av dem dessutom svensktränade. Det handlar om Jörgen Westholms Caviar From Mine (e. S.J.’s Caviar), Jerry Riodans Pantocrator (e. Quarcio du Chene), Robert Berghs Underground Artist (e. Royalty For Life) och Sabine Kagebrants Frank S.H. (e. Fourth Dimension). Dessutom tar Erwin Bot ut Nelson Greenwood (e. Tobin Kronos), som får Björn Goop i vagnen.
2.850 meter är distansen och förstapriset är 23.400 euro.

Här är startlistorna till Vincennes tävlingar.

***

Janks Morton. Foto: Adam Ström/stalltz.se

2Hur väl förberedda är hästar efter längre uppehåll? Tre meriterade travare med inte speciellt många starter innanför västen som inte startat på länge möts i en spårtrappa på Romme (första start 18.20) ikväll.

Marcus Schön-tränade Janks Morton (e. Nuncio) har det kortaste uppehållet i trion. Han startade senast som betrodd i trekilometersloppet Malmö Stads Pris på Jägersros Åbergskväll i juli, där han tröttnade i ledningen. Sexåringen har bara nio starter innanför västen under en skadedrabbad karriär och har vunnit sex av dem.
Han vann både försök och final i rikstotons klass II vid den här tiden förra året sedan han kommit tillbaka efter nästan 1,5 års uppehåll.

Sedan juli 2023 har Jasmine Isings Gordini Brick (e. Orlando Vici) varit borta. Hästen vann bland annat Amatör-SM med tränarsambon Patrik Fernlund i vagnen 2022. Gordini Brick har gjort 17 starter (7-2-2).

Den tredje är Waterford Wine (e. Propulsion), som i Svante Båths regi slutade sexa i långa E3-finalen 2022. 2023 tävlade han under Mattias Djuses flagg, där sista starten gjordes i september samma år. Numera är det Ida Riesterer som sköter träningen och debuten för nya tränaren sker ikväll.

***

Loke Sancy Diamond. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport

3Romme delar kvällens expresstrav med Halmstad (start 18.30) V64 och i Halmstad gör en storloppsvinnare från treåringssäsongen debut i ny regi.

Det handlar om 2023 års Guldsto-vinnare Loke Sancy Diamond (e. Raja Mirchi), som tränades av Roger Walmann vid storsegern. Sedan dess har hon varit hos Ulf Stenströmer och senast i Björn Goops franska stall. Där blev det en start i Frankrike innan hon vände hem till Sverige igen och ikväll debuterar för sin nya tränare Håkan K Persson.
I en spårtrappa inleder det nu femåriga stoet från spår elva och bland motståndarna finns David Persson-tränade Kaxig In (e. Ready Cash), som var tillbaka i vinnarspåret efter nästan tio månader i sin senaste start. Nu hoppar gamle tränaren Johan Untersteiner upp i vagnen.

Untersteiner sitter själv på flera goda möjligheter från egna stallet under kvällen. Som Village Party (e. Hillustrious) som vunnit nio av 24 starter, däribland i senaste framträdandet.

***

4Ett flerklasslopp med hästar på tre volter kan bli höjdaren när Boden (start 12.20) är fredagens lunchbana. Sandra Erikssons segervane sjuåring Devils Tongue (e. Zola Boko) tog första segern på nästan 13 månader när han segrade på hemmaplan i mitten av januari. Efter att ha sprungit in mellan 422.686 och 539.000 kronor tre säsonger i rad hade han en tyngre fjolårssäsong, men nu verkar han uppåt igen.

Devils Tongue startar från dubbla tillägg och 20 meter framför finns en stark och segervan duo från Bodenkollegan Hanna Olofssons stall. Det handlar om franske Humble Stance (e. Repeat Love) och Last Dying Breath (e. Nuncio).
Loppet avgörs över medeldistans.

Här är startlistorna till fredagens tävlingar.

***

Dominik Locqueneux. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport

5En  bronsplats räknade svenskfödde- och ägde L.A.Boko (e. Readly Express) in i debuten för nye tränaren Dominik Locqueneux på Vincennes igår. Hästen tränades i Sverige av André Eklundh, Daniel Wäjersten och Maria Törnqvist och var diskad för galopp i Törnqvists regi i Frankrike-premiären i början av året i Cagnes-sur-Mer.

Sedan klev han in på Locqueneuxs träningslista och i Prix de Durtal Les Rairies (€59.000) över 2.100 meter autostart serverades hästen en resa mestadels i tredje utvändigt av Björn Goop. På upploppet fick L.A.Boko chansen mellan hästar och avslutade duktigt till tredjeplatsen på 1.11,7, längden bakom vinnaren Instant d’Haufor (e. Amiral Sacha) som travade 1.11,6.
8.260 euro var premien för ägarna Stall Ynwa AB, Göteborg.

Svenskfödde Cool Kronos (e. Readly Express) tog femteplatsen, medan Jörgen Westholm-tränade Santos de Castella (e. Readly Express) kördes till ledning 1.100 kvar efter en inledning i tredjespår, men galopperade kort senare.

***

6Från 9,98 till 10,09 startande hästar per lopp. Så ser januari 2025 ut jämfört med samma månad förra året. Det visar Pegasusrapporten av Svensk Travsport.

Årets första månad innehöll två tävlingsdagar mer och fler lopp än ifjol och framför allt syns ökningen i prispengar i statistiken. Prispengarna per lopp ökade med 7,5 procent från 104.057 kronor till 111.882 kronor.
Däremot minskade antalet starter per svensktränad häst under månaden från 1,59 till 1,55 starter i snitt januari.

Här är hela Pegasusrapporten för januari.

***

7Sydsvenska Dagbladet i Malmö avslutade sin bevakning av främst Jägersro och travsporten vid årsskiftet efter att ha bevakat Jägersro i alla tider och Sulkysport har tidigare berättat om att Dagens Nyheters rapportering från Prix d’Amérique-dagen bestod av resultatet av lunchdubbeln.

Nu skriver Färjestadstravet på banans hemsida om situationen i travtäta och för sporten starka regionen Värmland.
”Vi på Färjestads Travsällskap vill tydligt uttrycka att vi inte står bakom NWT:s (lokaltidningen Nya Wermlands Tidningen, reds. anm.) beslut att avsluta sin bevakning av travet. Detta beslut har tagits utan vår vetskap eller dialog med oss, vilket vi anser vara olyckligt för både sporten och våra trogna supportrar.
Travsporten är en viktig del av vår kultur och gemenskap, och vi kommer att fortsätta arbeta för att lyfta fram våra fantastiska hästar, aktiva och evenemang.”

Fokustema
Morgonsvepet
Läs senare

Bästa fölstona 2024

Unik lista. Helge är Solo. Spår efter poäng. Vamp Kronos första avkomma startar. Derbyvinnare i årsdebut. Vem blir årets första föl?
Det är några av Sulkysports nyheter i morgonsvepet.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Jiggy Jog vid karriärens sista seger.  Foto: Conrad Photo
Jiggy Jog vid karriärens sista seger. Foto: Conrad Photo
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 89 kronor/månad till 899 kronor per år.

1 Hot Mess Hanover (e. Cantab Hall), 1.10,7/$99.672, var det framgångsrikast av samtliga svenskregistrerade fölston under 2024. Hennes två startande avkommor Jiggy Jog (e. Walner) och Margareta Hanover (e. Maharajah) tjänade 10.141.795 kronor tillsammans.

Hot Mess Hanover när hon såldes i Harrisburg ifjol.

Hela summan drogs in på andra sidan Atlanten. Noteras kan också att Hot Mess Hanover bytte ägare förra året. Ståle Lindgren (Vestmarka AB) sålde fölstoet och Winning Key, Pennsylvania, betalade en miljon dollar för Hot Mess Hanover på Harrisburg-auktionen.

Bakom Hot Mess Hanover följde Blend of Gold (e. Cantab Hall), 1.14,1ak/107.000 kr, vars främsta reklampelare var Kriterievinnaren och världsrekordhållaren Bullet the Bluesky. Totalt sprang Blend of Golds tre startande avkommor 7.056.719 kronor.

Ostartade Borups Julia (e. Naglo) hade bara en avkomma – Borups Victory – till start och det räckte för att sluta trea med 6.970.438 kr.

Bästa svenskregistrerade fölstona 2024

Namn – Startande avkommor – Starter – Segrar – Prissumma

  1. Hot Mess Hanover – 2 – 14 – 9 – 10.141.795 kr
    Jiggy Jog 9.518.044, Margareta Hanover 623.751
  2. Blend of Gold – 4 – 37 – 11 – 7.056.719 kr
    Bullet the Blueskye 6.878.000, Ultra Violet 139.419, Discotehque 28.800, American Soul 10.500
Blend of Gold. Foto: stalltz.se
  1. Borups Julia – 1 – 10 – 5 – 6.970.438 kr
    Borups Victory 6.970.438 kr
  2. Dancingin In Thehall – 2 – 26 – 12 – 5.720.354 kr
    Daim Brodda 4.904.981, Dancer Brodde 815.373
  3. Firefly – 1 – 10 – 5 – 5.194.500 kr
    Epic Kronos 5.194.500
  4. Shaqline – 2 – 11 – 6 – 4.986.500 kr
    Francesco Zet 4.900.000, Iivo Zet 86.500
  5. Olympia Tilly – 3 – 17 – 6 – 4.952.500 kr
    Fame and Glory 4.725.000, Decathlon 120.000, Grand Finale 107.500
  6. Piece of Work – 3 – 30 – 10 – 4.085.063 kr
    High On Pepper 3.465.000 kr, It’s Peppertime 575.063, Jolly Good Pepper 45.000
  7. Voxy – 1 – 12 – 4 – 3.701.500 kr
    Vivillion 3.701.500
  8. Metior Easy – 2 – 20 – 6 – 3.575.550 kr
    Screen Time Limit 3.441.000, Nice to Know 134.550

****

Helge Solo. Faksimil ur Färjestad 60 år

2 Kallbloden Järvsöfaks (1997-2009) och Plurus (1952-1964) vann precis som Jl Cruze lopp under samtliga 13 säsonger som de tävlade, men ingen av dem straffar Helge Solo.

Fakta

Helge Solo

År – Resultat

  • 1943 – 5 st: 4-1-0
  • 1944 – 25 st: 22-2-0
  • 1945 – 21 st: 16-1-4
  • 1946 – 22 st: 12-2-5
  • 1947 – 18 st: 11-4-2
  • 1948 – 22 st: 10-3-5
  • 1949 – 23 st: 9-2-8
  • 1950 – 20 st: 9-5-4
  • 1951 – 20 st: 6-6-2
  • 1952 – 26 st: 7-5-6
  • 1953 – 22 st: 4-6-0
  • 1954 – 15 st: 1-1-3
  • 1955 – 11 st: 2-2-2
  • 1956 – 10 st: 2-2-0

Totalt: 260 st: 115-42-41

Expandera

Han inledde sin karriär som treåring 1943 och avslutade den som 16-åring 1956. Varje år vann Folke Hjalmarssons kallblod lopp och allra flest segrar tog han som fyraåring. Det året vann han 22 av 25 starter.

***

3 Fyra hästar har vunnit tre lopp vardera på svensk mark hittills 2025: Varmbloden Cubalibre Jet (e. Trixton), som startar i bronsfinalen på Solvalla på lördag, Caspian Bro (e. Fourth Dimension) och Sahara E.Type (e. Trixton) får sällskap av ett kallblod som startar på Bergsåker (första start 18.20) ikväll.

Jan-Olov Persson-tränade Re Vital (e. Ingbest) avslutade 2024 med seger och har följt upp med tre raka triumfer i inledningen av det nya året. Hästen anslöt till Perssons stall förra sommaren med goda resultat i bagaget, men har hittat ytterligare växlar och vunnit sju av 16 starter hos sin nye tränare.

I nolloppet för kallblod kommer årets första treåring ut till start i Sverige. Hagmyrens Wiktor Kylin-Blom tränar hingsten Nons Göte (e. Monster Monsun) , som har 20 meters försprång på äldre konkurrenter. Nons Göte kvalade på 1.44,3/2.140 meter i september.

***

4 Delningspropositioner på lunchen är vanliga numera och lockar allt som oftast fulla fält. Mestadels handlar det om spårtrappor där startspåren delas ut efter prispengar.

Vid dagens lunchtävlingar i Eskilstuna (första start 12.20) har hästarna delats in i sex lopp utifrån startprissumma, men startspåren fördelas istället utifrån startpoäng, där de poängfattigaste travarna får de bästa spåren.

Timo Nurmos debuterar en femåring idag. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport

På tal om intressanta debutanter – eller kan ett femårigt varmblod vara ett sådant? Jo, högättade Egyptian Kronos (e. Muscle Hill) kan verkligen räknas in i den kategorin. 

Egyptian Kronos är första avkomman till toppstoet Vamp Kronos (e. Ready Cash), 1.11,2ak*/4.576.377 kr, som, vann Stosprintern och Europeiskt Treåringschampionat, samt slutade tvåa i Stochampionatet i Jerry Riordans regi. Totalt blev det 14 segrar på 28 starter.

Valacken tränades till hösten som treåring av Svante Båth innan han efter tio månader ur träning klev in i Timo Nurmos regi. Där blir det nu debut.

Här är startlistorna till torsdagens tävlingar.

***

5 Rivstart blir det på Vincennes idag (första start kl. 13.55) med tre svenskfödda travare. Jörgen Westholm startar Santos de Castella (e. Readly Express), varav de två andra L.A. Boko (e. Readly Express) och Staro Mojito (e. Make It Happen) manageras av Alessandro Gocciadoro respektive Philippe Daugeard. Distansen i Prix de Durtal Les Rairies (€59.000) är 2.100 meter autostart och vinnaren belönas med 26.550 euro.

Jörgen Westholm. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport

Senare under dagen startar Jarmo Niskanen en duo. Loumanas (e. Uriel Speed) jagar andra raka segern. I ett stolopp för fyraåringar – Prix de Grandvilliers (€35.000) – över distansen 2.175 meter med 15.750 euro till vinnaren sitter Franck Nivard upp i sulkyn.

Franck Nivard sköter också tömmarna bakom Kito Turgot (e. Rolling d’Heripre) i Prix de Villerreal (€35.000) i ett lopp för femåriga hingstar/valacker över distansen 2.100 meter (auto) med 15.750 euro i förstapris.

Startlistorna till Vincennes tävlingar hittar ni här.

***

6 Den 84:e upplagan av Grupp II-löpningen Gran Premio Firenze (€66.000) nästa lördag i Florens kan bli ett riktigt topplopp. Både fjolårets Derby- och Oaks-vinnare finns med bland de anmälda hästarna.

Alessandro Gocciadoro-tränade First of Mind segrade i Italienskt Derby för Antonio di Nardo. Foto: Gerard Forni

Loppet avgörs den 15 februari och det handlar om Alessandro Gocciadoros First of Mind (e. Face Time Bourbon), 1.11,7/€422.728, och tidigare Mauro Baroncini-tränade Follia d’Esi (e. Ringostarr Treb), 1.11,6/€137.661. Den förstnämnde har nio segrar på 22 starter, medan Follia d’Esi vunnit åtta av 17 lopp.

Distansen i Gran Premio Firenze är 2.020 meter (autostart) och loppet är endast öppet för fyraåringar. Den 10 februari blir den definitiva startlistan klar och nedan kan ni se vilka hästar som kvarstår.

***

7 Snart drar årets fölsäsong igång och Ni vet väl att ni kan maila in fölrapporter för fri publicering till Sulkysport?

Queen Paige med sin nyfödde son efter Chapter Seven från 2022 års fölsäsong. Foto: Lina Alm

Uppge mor, far och kön på fölet. Skriv också om ni bestämt vilken hingst stoet ska gå till i år och skicka gärna med en bild tagen på bredden.
Maila till Sulkysport

Fokustema
Sju nyheter vid sju
Läs senare

Ordnar femetta på V86?

V86-jackpot och jakt på femte raka segern. Lövdal på båda arenorna. Rekordtravare såld till Ungern. Från Goops franska stall till olika svenska tränare. Två svenska hopp i Frankrike.
Detta och mer bland onsdagens nyheter.
Av
Mathias Hedlund
Upplåst för dig som är prenumerant
Cameron Hills och Björn Goop. Foto: Adam Ström/stalltz.se
Cameron Hills och Björn Goop. Foto: Adam Ström/stalltz.se
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 89 kronor/månad till 899 kronor per år.

1Hela 8,4 miljoner kronor extra ligger i kvällens åttarättspott på V86 när det är jackpot och totalt uppskattas 17 miljoner att delas ut enbart på åtta rätt.

Hårt betrodd i omgången blir Björn Goop-tränade, segervane Cameron Hills (e. Muscle Hill) i sista avdelningen på Solvalla. Han avslutade fjolåret lysande med försök-final-seger i rikstotons klass II och drog in 330.000 kronor bara på de två starterna. Totalt har det blivit sju vinster på 14 försök.
Björn Goop avtjänar den andra dagen av två i utvisningsbåset, sedan han orsakat omstart med Månskenstösen (e. Bird Parker) på Vincennes för två veckor sedan.
I Goops frånvaro sitter Petter Karlsson upp bakom hästen – precis som när Cameron Hills vann på Färjestad förra veckan.

Solvalla bjuder på de största favoriterna inom V86-spelet, då även Franky Bahia (e. Maharajah) i V86-2 och Selective Calling (e. Nuncio) i V86-4 är hårt betrodda på förhand.

***

2Solvalla (första start 18.15) delar kvällens expresstrav med Åby (start 18.27), där loppen ser öppnade ut på förhand.
Bland annat finns hästar från Andreas Lövdal på båda banorna. En av dem är förhandsfavorit i en av Åbys avdelningar, Maksi King (e. Maharajah), som är tillbaka på banan efter hovbensfraktur.
– Han var lite seg senast och saknade det rätta trycket. Det rör sig om en stor och tung häst som kan behöva något lopp till innan han är aktuell, säger Andreas Lövdal.

Läs hela intervjun med Andreas och vad han tror om sina hästar på V86 här!

Sulkysports tipsgenomgång med viktiga punkter, spikar, drag och favoriter i fara publiceras som vanligt klockan 12.00 idag.

Hos vår samarbetspartner Travnet finns andelar till kvällens V86-omgång på Högkvarteret.
Här är alla andelar!

Utanför kupongen är fjolårets Kungapokalvinnare Baron Tilly (e. Ready Cash) åter på tävlingsbanan. För 1,5 veckor sedan knep han andraplatsen från köposition i ett lunchlopp i Örebro. Nu ställs han mot sju konkurrenter, där Finn Palema (e. Muscle Hill) ser tuffast ut på papperet.

Här är startlistorna till onsdagens tävlingar.

***

Heartbeat Thunder vinner efter en stenhård upploppsduell tillsammans med Mats E Djuse Elitloppshelgen 2023. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport

3Två svenskfödda hästar har lämnat Björn Goops franska stall och fått nya hem på svensk mark.

Heartbeat Thunder (e. Scarlet Knight), 1.10,3ak/1.345.706 kr, tjänade omkring en miljon kronor i Daniel Wäjerstens regi innan han testade Vincennes i höst och vinter med en fjärdeplats som bäst på fyra starter. Nu blir Rommes Joakim Elfving ny tränare till hästen.
– Han kom i lördags. Jag har haft hästar åt hans ägare tidigare och nu är de tillbaka med både Thunder och några yngre hästar, sade Joakim Elfving till Travronden.

Elfving har fått in tvååringarna Drop the Heartbeat (hingst e. Nuncio), Heartbeat Lily (sto e. Cash Okay) och Heartbeat On Fire (hingst e. Nuncio) från ägaren Stall Tornado.

2023 års Guldstovinnare Loke Sancy Diamond (e. Raja Mirchi), 1.11,3ak/1.102.450 kr, gjorde en start för Goop på Vincennes (oplacerad den 10 januari) och har nu gått i träning hos Halmstadtränaren Håkan K Persson.
Där blir det debut redan på fredag kväll på nya hemmabanan med Stefan Persson i vagnen.

***

4När danskfödde Tycoon Conway Hall (e. Conway Hall), 1.09,4ak/4.598.473 dkr, travade 1.09,7a/1.609 meter vid seger i Tingsryd 2022 tillsammans med Flemming Jensen blev han tidernas snabbaste tolvåring på europeisk mark.
Tycoon Conway Hall lade tävlingsskorna på hyllan som 13-åring efter 101 starter (36-18-9) och största segern togs sju år tidigare i Finlandia-Ajo i Steen Juuls regi.

Nu är Tycoon Conway Hall såld – till Ungern! Detta skriver danska Travservice.dk. Där ska Tycoon Conway Hall verka som avelshingst efter att ha köpts av Marius Albisor. Denne har tidigare köpt avelshingstar som Conny Nobell och Yankee Mustang för avelsarbete i Ungern, Serbien och Rumänien.
Tycoon Conway Hall har fått 25 danska avkommor, där 15 av dem kommer ur första kullen född 2020, men har inte gjort några avtryck som beskällare.

USA-födde Michael’s Turn (e. Muscle Hill) går samma väg som Tycoon Conway Hall efter att ha fått 121 danska avkommor. 

***

5Björn Goop sänder två hästar från sitt franska stall till Mauquenchy (första start 11.55) idag.
In Love d’Ecajeul (e. Love You), som ägs av Stall Mary, gör comeback på fransk mark efter att ha tävlat i Sverige från hösten 2023. Hästen vann bland annat två lopp på Vincennes under vintermeetinget 2022-2023 i Goops regi.
Nu väntar start i dagens högst doterade lopp i Mauquenchy, Prix de la Vallee de la Varenne (€27.000), över 2.150 meter med autostart och 12.150 euro i förstapris. In Love d’Ecajeul har tjänat i särklass minst pengar av de 15 hästarna i startfältet och inleder från bakspår med Francois Giard i vagnen.

Bakspår över 2.150 meter med bilstart väntar även femårige valacken Kezio Josselyn (e. Brillantissime), som körs av Paul-Philippe Ploquin. Kezio Josselyn ägs av Stall Goop och har inlett 2025 med en seger och ett tredjepris.

Här är startlistorna till dagens tävlingar i Mauquenchy.

***

6 APG Sale hölls i söndags i Melbourne och av travarna blev en dotter till Pastor Stephen dyrast och hon klubbades för 25.000 australiska dollar. Stoet är första avkomman undan Tequila Bree (e. Bacardi Lindy), 1.16,3/$36.740. Själv ingår Tequila Bree i samma syskonskara som flerfaldiga Grupp I-vinnaren Moonshine Linda (e. Majestic Son), 1.11,6/$237.820.

Tequila Brees dotter med Pastor Stephen som far.

På söndag fortsätter APG sin auktionsvår med Queensland (9 februari) och därefter New South Wales (16 februari), Western Australia (2 mars) samt South Australia (23 mars).

Auktionskatalogerna kan laddas ner här.

***

7De forna parhästarna Veijo Heiskanen och Kari Lähdekorpi har ett litet samarbete igen och tillsammans äger duon Callela Ikaros, som sprungit in 136.686 euro. På lördag i gulddivisionen på finska huvudstadsbanan Vermo dyker Callela Ikaros upp som en av nio deltagare.
Callela Ikaros är en av tre hästar på Heiskanens träningslista och de övriga två helägs av KM Hästfarm i Holm AB: Edward Snipes (e. Maharajah) och So Far Away Ås (e. E L Titan).

Callela Ikaros möter bland annat unghäststjärnan An-Dorra, blågule segermaskinen Mandela Zon, svenskfödde Hector Sisu och formstarke Amazing Player, som ståtar med fem raka segrar sedan början av december.

Startlista Gulddivisionen, Vermo lördag
2.120 meter autostart. Förstapris 8.000 euro.
Häst (far) – Kusk

  1. Condor Bar (e. Love You) – Santtu Raitala
  2. Hector Sisu (e. Zola Boko) – Esa Holopainen
  3. Kyle Web (e. Like A Prayer) – Henri Bollström
  4. Mandela Zon (e. Maharajah) – Kari Rosimo
  5. Sahara Sandstorm (e. Make It Happen) – Tino Paldan
  6. Marschall Match (e. Zola Boko) – Niko Jokela
  7. Callela Ikaros (e. Othello Kemp) – Henna Halme
  8. Amazing Player (e. Quite Easy) – Jarmo Saarela
  9. An-Dorra (e. Maharajah) – Ville Tonttila