Fokustema
Jägersro/Solvalla
Läs senare

Kvalklart till klassikern

Det blir 33 hästar som över fyra försök gör upp om de tolv finalplatserna i årets upplaga av Svensk Uppfödningslöpning.
Av
Emil Persson
Duncan Cowan tillhör skaran som kvalar till Svensk Uppfödningslöpning på onsdag. Foto: Adam Ström/stalltz.se
Duncan Cowan tillhör skaran som kvalar till Svensk Uppfödningslöpning på onsdag. Foto: Adam Ström/stalltz.se

Av dem gör 20 upp i uttagningsloppen på Jägersro som blir två till antalet med tio hästar startande i vardera försökslopp.
På Solvalla startar sex respektive sju hästar i försöken vilka samtliga har 100.000 kronor i belöning till vinnaren.

Finalen avgörs på Jägersro lördag den 25 november med 800.000 kronor i förstapris, men loppet ingår i premiechansen och prisplacerade hästar tjänar dubbelt upp.

Uttagningslopp 1, Jägersro
1.640 meter autostart

  1. Zipzeronada (e. Googoo Gaagaa) – Gustav Johansson (Per Nordström)
  2. L’AmourPourBlanca (e. Face Time Bourbon) – Rick Ebbinge
  3. The Rose (e. Propulsion) – Adrian Kolgjini
  4. O’Hara Boko (e. Robert Bi) – Robin Bakker (Paul Hagoort)
  5. Captiva (e. Walner) – Per Nordström
  6. Odyssey Boko (e. E L Titan) – Michel F Rothengatter
  7. Over the Light Ås (e. Andover Hall) – Dwight Pieters (Bernard Verlaine)
  8. Look at Me Sisu (e. Father Patrick) – Birger Jörgensen (Gordon Dahl)
  9. Aveve (e. Campo Bahia) – Jörgen Sjunnesson (Peter Rasmussen)
  10. Oriana Boo (e. Father Patrick) – Danny Bouwer

Uttagningslopp 2, Jägersro
1.640 meter autostart

  1. Västerbo Gute (e. Gotland) – Per Nordström
  2. Las Vega (e. Greenshoe) – Dante Kolgjini (Adrian Kolgjini)
  3. Ragazzo Zon (e. Maharajah) – Birger Jörgensen
  4. Garland Green (e. Greenshoe) – Adrian Kolgjini
  5. Valnes Phenix (e. Fabulous Wood) – Robin Bakker (Erwin Bot)
  6. Monster Wine (e. Googoo Gaagaa) – Gustav Johansson (Per Nordström)
  7. Budets Asta (e. Campo Bahia) – Preben Sövik
  8. He Dares the Devil (e. Fourth Dimension) – Steen Juul (Sören Kolberg)
  9. Omerta Boko (e. Face Time Bourbon) – Michel F Rothengatter
  10. Our Brodde (e. Googoo Gaagaa) – Thomas Uhrberg (Gordon Dahl)

Uttagningslopp 1, Solvalla
1.640 meter autostart

  1. Ajson (e. S.J.’s Caviar) – Zeb Jonasson (Moa Thörngren)
  2. Romulus Tooma (e. S.J.’s Caviar) – Ulf Ohlsson (Diederik Meilink)
  3. Hidethewinehoney (e. Orlando Vici) – Kevin Oscarsson (Jim Oscarsson)
  4. Pop the Cork (e. Perfect Spirit) – Mats E Djuse (Mattias Djuse)
  5. Chapter One (e. Chapter Seven) – Magnus A Djuse (Fredrik Wallin)
  6. Duncan Cowan (e. Walner) – Erik Adielsson (Svante Båth)

Uttagningslopp 2, Solvalla
1.640 meter autostart

  1. Matchmadeinheaven (e. S.J.’s Caviar) – Rikard N Skoglund (Fredrik Wallin)
  2. R.K.Fade (e. Readly Express) – Björn Goop (Jasmine Ising)
  3. Custom Chrono (e. Bird Parker) – Åsbjörn Tengsareid (Henry Rorgemoen)
  4. Global Forecast (e. Trixton) – Ulf Ohlsson (Viktor Lyck)
  5. Pure Eliza (e. Brillantissime) – Mats E Djuse (Kevin Gondet)
  6. Sposa Dura (e. Andover Andover) – Kevin Oscarsson (Jim Oscarsson)
  7. Melba Westwood (e. Quite Easy U.S.) – Magnus A Djuse (Mattias Djuse)

Här kan du ta del av onsdagens startlistor i sin helhet.