Stolopp
3-åriga och äldre svenska och norska kallblodiga ston 20.001 - 150.000 kr. Körsvenskrav kat. 2. Körsvenner födda 060430 eller tidigare.
1640 m. Tillägg 20 m vid vunna 80.001 kr
Pris: 25.000-12.500-8.500-6.500-5.500-4.500-3.000-3.000 kr (8 prisplacerade). Lägst 1.500 kr till alla tävlande. Prispengar max total: 79.000 kr.
# | HÄST/KUSK | TRÄNARE | FORMRAD | SPÅR/DIST | REKORD | STARTSUMMA | SKOR | VAGN | KÖN | ÅLDER | FAR | MOR | ÄGARE | UPPFÖDARE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Wiktor Kylin-Blom | Thelma Eldh | d-0-3-0-7 | 1/1640 | 1:35.0m | 59.300 | Svensk | S | 5 | Bro Viking | Thula Scott | Eldh Thelma, Hudiksvall | Torstensdotter Sigurdsson Lisa m.fl | |
2 | Jimmy Jonsson | Anna Melin | k-d-d-d-2 | 2/1640 | 1:31.7m | 72.500 | S | 7 | Tekno Odin | Eng Jahna | Melin Anna, Jättendal | Ahlinder Thomas & Margareta, Melin Per | ||
3 | Tomas Jansson | Tomas Rosén | 7-5-5-8-0 | 3/1640 | 1:32.3m | 58.400 | Svensk | S | 6 | Tekno Odin | Mollyelden | Rosén Tomas, Tierp | Rosén Tomas, Tierp | |
4 | Kajsa Frick | Annika Hedin | 7-6-5-3-2 | 4/1640 | 1:34.3m | 55.700 | Svensk | S | 8 | Solör Stegg | Texelda | Hedin Annika, Hallstavik | Martinsson Thomas, Ed | |
5 | Oskar Kylin Blom | Oskar Kylin Blom | 6-1-3-1-k | 5/1640 | - | 76.000 | Svensk | S | 5 | Tekno Odin | Fuxsy | Ekman Anneli, Anders, Victoria & Emil | Ekman Anneli & E, Lövgren L & E | |
6 | Fredrik Fransson | Kim Boström | 4-5-0-0-6 | 1/1660 | 1:30.5m | 130.200 | Svensk | S | 5 | Lome Brage | Haga Faksina | Boström Kim, Hudiksvall | Boström Kim, Hudiksvall | |
7 | Björn Haglund | Sigrid Mattsson | 0-8-4-3- | 2/1660 | 1:34.1l | 104.700 | Svensk | S | 6 | Moe Odin | Nora Mi | Mattsson Sigrid, Ljusdal | Trondsen Vibeke, Norge | |
8 | Bo Landgren | Bo Landgren | 0-d-7-0-7 | 3/1660 | 1:35.8l | 106.200 | Svensk | S | 7 | Järvsö Tore | Mette Marit | Pola HB, Gävle | Nilsson Per-Ola, m fl | |
9 | Marcus Lilius | Jan-Olov Persson | 4-6-1-1-1 | 4/1660 | 1:31.3m | 118.900 | Svensk | S | 4 | Tekno Eld | Ågårds Nina | Easy KB, Uppsala | Persson Jan-Olov, Hudiksvall | |
10 | Joakim Reiser | Joakim Reiser | -6-k-7- | 5/1660 | 1:33.1m | 97.600 | Svensk | S | 5 | Smedsbo Faksen | Klack Stjärna | Stall Klacken AB, Järvsö | Olsson Jessica & Reiser Joakim | |
11 | Ulf Ohlsson | Robert Skoglund | 0-3-6-5-2 | 6/1660 | 1:32.2m | 114.700 | Svensk | S | 5 | Sundbo Kravall | Vaerstina | Sundbo El AB, m fl | Sundbo El AB, Söderhamn | |
12 | Jill Ivarsson | Ann-Sofie Ivarsson | d-0-0-2-2 | 7/1660 | 1:30.6m | 144.000 | Svensk | S | 4 | Art Kjarvald | Love Jo | Ivarsson Ann-Sofie & Rolf | Ivarsson Ann-Sofie, Sollefteå |
Stolopp
3-åriga och äldre svenska och norska kallblodiga ston 20.001 - 150.000 kr. Körsvenskrav kat. 2. Körsvenner födda 060430 eller tidigare.
1640 m. Tillägg 20 m vid vunna 80.001 kr
Pris: 25.000-12.500-8.500-6.500-5.500-4.500-3.000-3.000 kr (8 prisplacerade). Lägst 1.500 kr till alla tävlande. Prispengar max total: 79.000 kr.
PLAC. | HÄST/KUSK | TRÄNARE | TID | SPÅR/DIST | KÖN | ÅLDER | ÄGARE | UPPFÖDARE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Marcus Lilius | Jan-Olov Persson | 30.2 | 4/1660 | S | 4 | Easy KB, Uppsala | Persson Jan-Olov, Hudiksvall |
2 | Oskar Kylin Blom | Oskar Kylin Blom | 31.5 | 5/1640 | S | 5 | Ekman Anneli, Anders, Victoria & Emil | Ekman Anneli & E, Lövgren L & E |
3 | Wiktor Kylin-Blom | Thelma Eldh | 31.6 | 1/1640 | S | 5 | Eldh Thelma, Hudiksvall | Torstensdotter Sigurdsson Lisa m.fl |
4 | Tomas Jansson | Tomas Rosén | 31.6 | 3/1640 | S | 6 | Rosén Tomas, Tierp | Rosén Tomas, Tierp |
5 | Björn Haglund | Sigrid Mattsson | 30.7 | 2/1660 | S | 6 | Mattsson Sigrid, Ljusdal | Trondsen Vibeke, Norge |
6 | Kajsa Frick | Annika Hedin | 31.9 | 4/1640 | S | 8 | Hedin Annika, Hallstavik | Martinsson Thomas, Ed |
7 | Fredrik Fransson | Kim Boström | 30.8 | 1/1660 | S | 5 | Boström Kim, Hudiksvall | Boström Kim, Hudiksvall |
8 | Jill Ivarsson | Ann-Sofie Ivarsson | 39.1g | 7/1660 | S | 4 | Ivarsson Ann-Sofie & Rolf | Ivarsson Ann-Sofie, Sollefteå |
d | Jimmy Jonsson | Anna Melin | 8g | 2/1640 | S | 7 | Melin Anna, Jättendal | Ahlinder Thomas & Margareta, Melin Per |
d | Bo Landgren | Bo Landgren | 9g | 3/1660 | S | 7 | Pola HB, Gävle | Nilsson Per-Ola, m fl |
d | Joakim Reiser | Joakim Reiser | 10g | 5/1660 | S | 5 | Stall Klacken AB, Järvsö | Olsson Jessica & Reiser Joakim |
Struken | Ulf Ohlsson | Robert Skoglund | - | 6/1660 | S | 5 | Sundbo El AB, m fl | Sundbo El AB, Söderhamn |
3-åriga och äldre 75.001 - 360.000 kr. Körsvenskrav kat. 2. Körsvenner födda 060430 eller tidigare.
2640 m. Tillägg 20 m vid vunna 180.001 kr
Pris: 20.000-10.000-7.500-6.000-5.000-4.000-3.000-3.000 kr (8 prisplacerade). Lägst 1.500 kr till alla tävlande. Prispengar max total: 69.000 kr.
# | HÄST/KUSK | TRÄNARE | FORMRAD | SPÅR/DIST | REKORD | STARTSUMMA | SKOR | VAGN | KÖN | ÅLDER | FAR | MOR | ÄGARE | UPPFÖDARE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Oskar J Andersson | Oskar J Andersson | 0-7-3-6-4 | 1/2640 | *1:17.9m | 164.900 | Svensk | V | 5 | Maharajah | Onika L.B. | Stall Draknästet | ILBOÄNGS Mark o Trav HB, m fl | |
2 | Marcus Lilius | Göran Westberg | 0-0-8-0-5 | 2/2640 | 1:16.5m | 178.400 | Svensk | V | 6 | Orecchietti | Sweet Lavec | Westberg Göran, Hudiksvall | Westberg Göran, Hudiksvall | |
3 | Kajsa Frick | Kajsa Frick | 8-2-5-3-0 | 3/2640 | 1:16.5l | 148.700 | Svensk | V | 4 | Yarrah Boko | Filoxenia Light | Easy KB, Uppsala | Jansson Susanne, Valdemarsvik | |
4 | Ove Berglin | Lars Bertil Hedqvist | 4-3-3-3- | 4/2640 | 1:14.7m | 148.500 | Svensk | V | 6 | Maharajah | Utopia Brick | Mihlbo AB, Sandarne | Hedqvist Lars & Inger | |
5 | Claes Sjöström | Claes Sjöström | 1-d-6-1-3 | 5/2640 | *1:16.3l | 159.400 | Svensk | V | 4 | Orlando Vici | Tequila Palema | Stall Tequila Palema - Easy | Easy KB, Uppsala | |
6 | Olle Alsén | Olle Alsén | 2-0-4-0-0 | 6/2640 | 1:15.7l | 175.800 | Svensk | V | 5 | Bird Parker | T.M.Hotline | Hållbara Hus I Västerås AB, Västerås | Svensson Teres & Andersson Lars-Erik | |
7 | Oskar Kylin Blom | Fredrik Wallin | 5-5-0-7-6 | 1/2660 | 1:15.6m | 212.400 | Svensk | S | 6 | Quite Easy U.S. | Global Kyanite | Jalsborn Markus, Sundbyberg | Djupdahl Madeleine, Grimeton | |
8 | Petri Airaksinen | Marlene Näslund | 3-4-3-0-0 | 2/2660 | 1:16.6l | 321.700 | Svensk | V | 8 | Zola Boko | Fleur d'Inverne | Näslund Marlene, Bjästa | Bard Alexander & Bermsjö Ulrich | |
9 | Jenny A Björk | Christian Hansen | 3-1-4-0- | 3/2660 | 1:15.7m | 223.000 | Svensk | S | 6 | Quite Easy U.S. | Diarra | Stall Rivjärn HB, Vikarbyn | Hansen Christian & Witasp Erika | |
10 | Lukas L Svedlund | Åke Siikavaara | 3-0-0-4-3 | 4/2660 | 1:16.9l | 334.540 | Svensk | V | 8 | Hand Glider | Doc Foot Tapper | Siikavaara Åke & Orrmalm Marica | Gustafsson Mats, Habo | |
11 | Mats E Djuse | Magnus Träff | 0-7-2-4-4 | 5/2660 | 1:16.7m | 358.000 | Svensk | H | 6 | The Bank | Envious Money | Stall Woodstock | Skoglund Torbjörn & Hansson Tommy | |
12 | Wilma Wallberg | Håkan Wallberg | 5-0-4-2-6 | 6/2660 | *1:16.3l | 331.700 | Svensk | V | 6 | Classic Photo | Fevaron Boko | Wallberg Håkan & Wilma | Kolgjini Adrian, Veberöd |
3-åriga och äldre 75.001 - 360.000 kr. Körsvenskrav kat. 2. Körsvenner födda 060430 eller tidigare.
2640 m. Tillägg 20 m vid vunna 180.001 kr
Pris: 20.000-10.000-7.500-6.000-5.000-4.000-3.000-3.000 kr (8 prisplacerade). Lägst 1.500 kr till alla tävlande. Prispengar max total: 69.000 kr.
PLAC. | HÄST/KUSK | TRÄNARE | TID | SPÅR/DIST | KÖN | ÅLDER | ÄGARE | UPPFÖDARE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mats E Djuse | Magnus Träff | 15.8 | 5/2660 | H | 6 | Stall Woodstock | Skoglund Torbjörn & Hansson Tommy |
2 | Olle Alsén | Olle Alsén | 16.6 | 6/2640 | V | 5 | Hållbara Hus I Västerås AB, Västerås | Svensson Teres & Andersson Lars-Erik |
3 | Oskar Kylin Blom | Fredrik Wallin | 16.1 | 1/2660 | S | 6 | Jalsborn Markus, Sundbyberg | Djupdahl Madeleine, Grimeton |
4 | Kajsa Frick | Kajsa Frick | 16.7 | 3/2640 | V | 4 | Easy KB, Uppsala | Jansson Susanne, Valdemarsvik |
5 | Lukas L Svedlund | Åke Siikavaara | 16.1 | 4/2660 | V | 8 | Siikavaara Åke & Orrmalm Marica | Gustafsson Mats, Habo |
6 | Wilma Wallberg | Håkan Wallberg | 16.2 | 6/2660 | V | 6 | Wallberg Håkan & Wilma | Kolgjini Adrian, Veberöd |
7 | Claes Sjöström | Claes Sjöström | 16.9g | 5/2640 | V | 4 | Stall Tequila Palema - Easy | Easy KB, Uppsala |
8 | Oskar J Andersson | Oskar J Andersson | 17.2 | 1/2640 | V | 5 | Stall Draknästet | ILBOÄNGS Mark o Trav HB, m fl |
0 | Ove Berglin | Lars Bertil Hedqvist | 17.3 | 4/2640 | V | 6 | Mihlbo AB, Sandarne | Hedqvist Lars & Inger |
0 | Jenny A Björk | Christian Hansen | 16.8g | 3/2660 | S | 6 | Stall Rivjärn HB, Vikarbyn | Hansen Christian & Witasp Erika |
d | Petri Airaksinen | Marlene Näslund | 11g | 2/2660 | V | 8 | Näslund Marlene, Bjästa | Bard Alexander & Bermsjö Ulrich |
Struken | Marcus Lilius | Göran Westberg | - | 2/2640 | V | 6 | Westberg Göran, Hudiksvall | Westberg Göran, Hudiksvall |
3-åriga och äldre svenska och norska kallblodiga 100.001 - 350.000 kr. Körsvenskrav kat. 2. Körsvenner födda 060430 eller tidigare.
2640 m. Tillägg 20 m vid vunna 250.001 kr
Pris: 25.000-12.500-8.500-6.500-5.500-4.500-3.000-3.000 kr (8 prisplacerade). Lägst 1.500 kr till alla tävlande. Prispengar max total: 79.000 kr.
# | HÄST/KUSK | TRÄNARE | FORMRAD | SPÅR/DIST | REKORD | STARTSUMMA | SKOR | VAGN | KÖN | ÅLDER | FAR | MOR | ÄGARE | UPPFÖDARE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Erika Åsblom | Erika Åsblom | 7-7-0-3- | 1/2640 | 1:34.8l | 230.000 | Svensk | V | 9 | Bork Odin | Timor | Åsblom Erika, Österfärnebo | Öksnevad Bernt & Svendsen Gunn E V | |
2 | Jan-Olof Johansson | Ola Djupenström | 7-1-6-6-0 | 2/2640 | 1:31.8l | 233.100 | Svensk | S | 6 | Bork Odin | Schuvablessa | Stall Vemyra HB, Lugnvik | Blindheim Tone Mjelde & John | |
3 | Torgny Friberg | Madelen Ess | 0-0-0-0-0 | 3/2640 | 1:32.5l | 241.200 | Svensk | V | 6 | Björs Frej | Bergsängs Josephin | Madess AB & Lars Johansson Medicin AB | Ess M & Lars Johansson Medicin AB | |
4 | Kaj Widell | Jonny Jansson | 0-5-0-2-3 | 4/2640 | 1:30.0l | 239.400 | Svensk | V | 12 | Slått Eld | Terneluna | Jansson Jonny & Tommy | Dahlberg Anette, Horndal | |
5 | Nathalie Blom | Carina Myrlund | 7-0-5-6- | 5/2640 | *1:30.4l | 243.200 | Svensk | V | 6 | Bork Odin | Bokli Mai | Myrlund Carina, Skattungbyn | M Pettersson Konsult AB, Umeå | |
6 | Marcus Lilius | Stig Jarle Röste | d-0-1-2-3 | 6/2640 | 1:32.2l | 236.652 | Svensk | V | 7 | Dotterud Teddy | Fröen Oda | Röste Camilla A, Hudiksvall | Lysberg Lars Ketil, Norge | |
7 | Fredrik Fransson | Kim Boström | 0-0-0-5-1 | 1/2660 | 1:32.5l | 251.800 | Svensk | V | 7 | Tekno Odin | Haga Faksina | Boström Kim, Hudiksvall | Boström Kim, Hudiksvall | |
8 | Henrik Svensson | Henrik Svensson | 8-3-1-1-1 | 2/2660 | 1:30.3l | 345.500 | Svensk | V | 6 | B.W.Modde | Torlandia | Berglund Fredrik, m fl | Stall Ava HB, Delsbo | |
9 | Hans Lindgren | Hans Lindgren | d-1-0-0- | 3/2660 | 1:30.3l | 258.000 | Svensk | V | 9 | Hovfaksen | Lillgrynet | Stall Gåltjärn KB & Lundström Madelen | Stall Lillgrynet HB, Alnö | |
10 | Ulf Ohlsson | Öystein Tjomsland | 7-1-1-5-5 | 4/2660 | *1:28.0m | 304.900 | Svensk | H | 4 | Pydin | Fryd Og Gammen | Torkel Strand 1 AB & Kontrefort AB | Böhn Reidun, Årjäng | |
11 | Mats E Djuse | Lars-Åke Ericsson | 1-1-3-1-2 | 5/2660 | *1:30.2l | 342.300 | Svensk | H | 8 | Åsajerven | Norrlands Diamant | Ericsson Lars-Åke, Lugnvik | Ericsson Lars-Åke, Lugnvik | |
12 | Joakim Eskilsson | Claes Eskilsson | 1-0-d-3-d | 6/2660 | *1:31.2l | 327.900 | Svensk | V | 6 | Smedsbo Faksen | Solberg Monni | Karlsson Thomas & Eskilsson Claes | Karlsson Gerth-Ove, Östervåla | |
13 | Lotta Persson | Lotta Persson | 6-4-1-5-0 | 7/2660 | 1:31.1l | 336.900 | Svensk | V | 7 | Järvsö Tore | Spang Lassi | Persson Lotta & Brunlöf Hans | Larsson Kenneth&SundbergLarsson Iselin | |
14 | Claes Sjöström | Niclas Torstemo | 0-4-4-0-d | 8/2660 | 1:28.7l | 302.300 | Svensk | V | 5 | B.W.Modde | Pyvi | Torstemo Bo, Hackås | Torstemo Bo, Hackås |
3-åriga och äldre svenska och norska kallblodiga 100.001 - 350.000 kr. Körsvenskrav kat. 2. Körsvenner födda 060430 eller tidigare.
2640 m. Tillägg 20 m vid vunna 250.001 kr
Pris: 25.000-12.500-8.500-6.500-5.500-4.500-3.000-3.000 kr (8 prisplacerade). Lägst 1.500 kr till alla tävlande. Prispengar max total: 79.000 kr.
PLAC. | HÄST/KUSK | TRÄNARE | TID | SPÅR/DIST | KÖN | ÅLDER | ÄGARE | UPPFÖDARE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ulf Ohlsson | Öystein Tjomsland | 29.6 | 4/2660 | H | 4 | Torkel Strand 1 AB & Kontrefort AB | Böhn Reidun, Årjäng |
2 | Henrik Svensson | Henrik Svensson | 29.6 | 2/2660 | V | 6 | Berglund Fredrik, m fl | Stall Ava HB, Delsbo |
3 | Joakim Eskilsson | Claes Eskilsson | 29.8g | 6/2660 | V | 6 | Karlsson Thomas & Eskilsson Claes | Karlsson Gerth-Ove, Östervåla |
4 | Claes Sjöström | Niclas Torstemo | 29.8 | 8/2660 | V | 5 | Torstemo Bo, Hackås | Torstemo Bo, Hackås |
5 | Jan-Olof Johansson | Ola Djupenström | 30.6 | 2/2640 | S | 6 | Stall Vemyra HB, Lugnvik | Blindheim Tone Mjelde & John |
6 | Kaj Widell | Jonny Jansson | 30.8 | 4/2640 | V | 12 | Jansson Jonny & Tommy | Dahlberg Anette, Horndal |
7 | Erika Åsblom | Erika Åsblom | 30.9 | 1/2640 | V | 9 | Åsblom Erika, Österfärnebo | Öksnevad Bernt & Svendsen Gunn E V |
8 | Marcus Lilius | Stig Jarle Röste | 31.2 | 6/2640 | V | 7 | Röste Camilla A, Hudiksvall | Lysberg Lars Ketil, Norge |
0 | Nathalie Blom | Carina Myrlund | 31.4g | 5/2640 | V | 6 | Myrlund Carina, Skattungbyn | M Pettersson Konsult AB, Umeå |
0 | Hans Lindgren | Hans Lindgren | 31.2 | 3/2660 | V | 9 | Stall Gåltjärn KB & Lundström Madelen | Stall Lillgrynet HB, Alnö |
0 | Lotta Persson | Lotta Persson | 31.5g | 7/2660 | V | 7 | Persson Lotta & Brunlöf Hans | Larsson Kenneth&SundbergLarsson Iselin |
0 | Torgny Friberg | Madelen Ess | 33.7g | 3/2640 | V | 6 | Madess AB & Lars Johansson Medicin AB | Ess M & Lars Johansson Medicin AB |
d | Fredrik Fransson | Kim Boström | 12g | 1/2660 | V | 7 | Boström Kim, Hudiksvall | Boström Kim, Hudiksvall |
Struken | Mats E Djuse | Lars-Åke Ericsson | - | 5/2660 | H | 8 | Ericsson Lars-Åke, Lugnvik | Ericsson Lars-Åke, Lugnvik |
Fördel Ston
3-åriga och äldre hingstar och valacker 75.001 - 280.000 kr samt 3-åriga och äldre ston 75.001 - 420.000 kr. Körsvenskrav kat. 2. Körsvenner födda 060430 eller tidigare.
1640 m. Voltstart.
Pris: 25.000-12.500-8.500-6.500-5.500-4.500-3.000-3.000 kr (8 prisplacerade). Lägst 1.500 kr till alla tävlande. Prispengar max total: 74.500 kr.
# | HÄST/KUSK | TRÄNARE | FORMRAD | SPÅR/DIST | REKORD | STARTSUMMA | SKOR | VAGN | KÖN | ÅLDER | FAR | MOR | ÄGARE | UPPFÖDARE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Petri Airaksinen | Marlene Näslund | d-0-0-d-0 | 1/1640 | 1:16.1l | 277.200 | Svensk | V | 9 | S.J.'s Caviar | Mi Stormy Bi | Näslund Marlene, Bjästa | Bender Karl-Erik, Kvänum | |
2 | Mats E Djuse | Troels Andersen | 0-1-0-2-2 | 2/1640 | 1:14.1m | 326.000 | Svensk | S | 6 | Bold Eagle | Coco Chip | Stall Rita | Höglund Jan-Eric & Lisbet | |
3 | Ulf Ohlsson | Robert Dunder | 7-4-0-8-3 | 3/1640 | 1:19.1l | 346.300 | Svensk | S | 6 | Maharajah | Gypsy Brodda | Jonsson Joakim, Uppsala | Menhammar Stuteri AB, Ekerö | |
4 | Claes Sjöström | Claes Sjöström | 3-0-2-5-4 | 4/1640 | 1:16.1m | 256.000 | Svensk | S | 4 | International Moni | Daydream Hanover | Björn & Ulla Sjöström HB, m fl | Martell Lena, Stånga | |
5 | Olle Alsén | Olle Alsén | 0-3-1-1-3 | 5/1640 | *1:16.2m | 225.000 | Svensk | V | 4 | Father Patrick | Love Me Madly | Alsén Linnéa, Enköping | Vestmarka AB, Vinninga | |
6 | Clas Jonsson | Matilda Persson | 5-7-4-7- | 6/1640 | 1:15.2m | 326.050 | Svensk | S | 9 | Mythical Lindy | Neonandra | Persson Matilda, Hudiksvall | Häggerud Göran, Kalmar | |
7 | Jan-Olof Johansson | Ola Djupenström | 0-0-2-2-4 | 7/1640 | 1:16.8l | 321.350 | Svensk | S | 12 | Tap In | Looping Riverside | Stall Vemyra HB, Lugnvik | Stall Vemyra HB, Lugnvik | |
8 | Nathalie Blom | Lars-Erik Karlsson | 0-5-1- - | 8/1640 | 1:16.5l | 377.000 | Svensk | S | 7 | Orlando Vici | Wal di Fiemme | Karlsson Lars-Erik & Bergström Carina | Rasmussen Finn, Danmark | |
9 | Kajsa Frick | Kajsa Frick | 0-0-3-6- | 9/1640 | *1:14.9m | 359.200 | Svensk | S | 5 | Super Photo Kosmos | Pretty Sid | AB Hakkapow, Västerås | AB Hakkapow, Västerås | |
10 | Henrik Svensson | Jenni H Åsberg | 2-0-5-1-0 | 10/1640 | *1:14.8m | 308.500 | Svensk | S | 5 | Infinitif | Gazza Crown | Easy KB, Uppsala | Wall Åke A & Mona | |
11 | Tomas Rosén | Tomas Rosén | 6-5-0-0-8 | 11/1640 | 1:15.7m | 268.200 | Svensk | V | 7 | Pojke Kronos | Wasita Cat I Saw | Rosén Tomas, Tierp | Rosén Tomas, Tierp |
Fördel Ston
3-åriga och äldre hingstar och valacker 75.001 - 280.000 kr samt 3-åriga och äldre ston 75.001 - 420.000 kr. Körsvenskrav kat. 2. Körsvenner födda 060430 eller tidigare.
1640 m. Voltstart.
Pris: 25.000-12.500-8.500-6.500-5.500-4.500-3.000-3.000 kr (8 prisplacerade). Lägst 1.500 kr till alla tävlande. Prispengar max total: 74.500 kr.
PLAC. | HÄST/KUSK | TRÄNARE | TID | SPÅR/DIST | KÖN | ÅLDER | ÄGARE | UPPFÖDARE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Henrik Svensson | Jenni H Åsberg | 14.9 | 10/1640 | S | 5 | Easy KB, Uppsala | Wall Åke A & Mona |
2 | Nathalie Blom | Lars-Erik Karlsson | 15.1 | 8/1640 | S | 7 | Karlsson Lars-Erik & Bergström Carina | Rasmussen Finn, Danmark |
3 | Claes Sjöström | Claes Sjöström | 15.2 | 4/1640 | S | 4 | Björn & Ulla Sjöström HB, m fl | Martell Lena, Stånga |
4 | Tomas Rosén | Tomas Rosén | 15.4 | 11/1640 | V | 7 | Rosén Tomas, Tierp | Rosén Tomas, Tierp |
5 | Clas Jonsson | Matilda Persson | 15.6 | 6/1640 | S | 9 | Persson Matilda, Hudiksvall | Häggerud Göran, Kalmar |
6 | Kajsa Frick | Kajsa Frick | 15.7 | 9/1640 | S | 5 | AB Hakkapow, Västerås | AB Hakkapow, Västerås |
7 | Jan-Olof Johansson | Ola Djupenström | 15.8 | 7/1640 | S | 12 | Stall Vemyra HB, Lugnvik | Stall Vemyra HB, Lugnvik |
8 | Petri Airaksinen | Marlene Näslund | 15.8 | 1/1640 | V | 9 | Näslund Marlene, Bjästa | Bender Karl-Erik, Kvänum |
0 | Olle Alsén | Olle Alsén | 16.2g | 5/1640 | V | 4 | Alsén Linnéa, Enköping | Vestmarka AB, Vinninga |
0 | Mats E Djuse | Troels Andersen | 21.5g | 2/1640 | S | 6 | Stall Rita | Höglund Jan-Eric & Lisbet |
0 | Ulf Ohlsson | Robert Dunder | ug | 3/1640 | S | 6 | Jonsson Joakim, Uppsala | Menhammar Stuteri AB, Ekerö |
3-åriga och äldre högst 75.000 kr. Körsvenskrav kat. 2. Körsvenner födda 060430 eller tidigare.
2140 m. Tillägg 20 m vid vunna 30.001 kr
Pris: 20.000-10.000-7.500-6.000-5.000-4.000-3.000-3.000 kr (8 prisplacerade). Lägst 1.500 kr till alla tävlande. Prispengar max total: 69.000 kr.
# | HÄST/KUSK | TRÄNARE | FORMRAD | SPÅR/DIST | REKORD | STARTSUMMA | SKOR | VAGN | KÖN | ÅLDER | FAR | MOR | ÄGARE | UPPFÖDARE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lucas H Vikström | Caroline Jöhncke | 8-4-0-2-k | 1/2140 | - | 30.000 | Svensk | S | 4 | Nuncio | Augusta | Jöhncke Thomas, Bro | Jöhncke Thomas, Bro | |
2 | Peter Eriksson | Peter Eriksson | 6-4-3-5-0 | 2/2140 | - | 29.500 | Svensk | V | 4 | International Moni | All Ears | Eriksson Peter & Lundmark Malin | Menhammar Stuteri AB, Ekerö | |
3 | Henrik Svensson | Henrik Svensson | 4-2-3-k-p | 3/2140 | - | 29.000 | Svensk | S | 4 | Ken Warkentin | Penny of Man | Henrik Svensson Travstall AB, Matfors | Eriksson Åke, Frösön | |
4 | Markus B Svedberg | Markus B Svedberg | 7-6-3-k- | 4/2140 | 1:17.7m | 20.400 | Svensk | V | 3 | Propulsion | Intensity Kronos | Olof Brodin (Chartering) AB,Sollentuna | Snogarps Gård AB, Ystad | |
5 | Ulf Ohlsson | Robert Skoglund | 2-7-5-3-k | 5/2140 | - | 29.900 | Svensk | S | 4 | Brillantissime | Bahama Boko | Skoglund Robert, Sundsvall | Boko Stables Holland B V & Iwema T | |
6 | Mats E Djuse | Fredrik Wallin | 1-6-k-k- | 6/2140 | - | 25.500 | Svensk | S | 4 | Chocolatier | VästerboMakeMyDay | Stall Segerhuva | Menhammar Stuteri AB, Ekerö | |
7 | Nathalie Blom | Thomas Cedervall | d-4-4-0- | 7/2140 | 1:18.6m | 26.200 | Svensk | V | 4 | Ken Warkentin | Sentence Ås | Firma Villa Cedervall | Ljunggren Conny & Funk Jessica | |
8 | Emilia Leo | Emilia Leo | 0-4-0-8-k | 8/2140 | 1:18.9m | 16.500 | Svensk | V | 5 | Readly Express | Ragata | Travkompaniets Stall AB (publ), Ekerö | Menhammar Stuteri AB, Ekerö | |
9 | Hanna Forslin | Hanna Forslin | 6-6-4-k- | 9/2140 | - | 16.500 | Svensk | S | 3 | Googoo Gaagaa | Isabella River | Hanna Forslin Trav AB & Ålund Niklas | Carlsson Peter & Lars-H, Berggren A | |
10 | Oskar J Andersson | Oskar J Andersson | 7-4-2-k- | 10/2140 | 1:18.5m | 22.300 | Svensk | V | 4 | Quite Easy U.S. | M.T.Lovely Lady | Misty Trotting AB, Strängnäs | Misty Trotting AB, Strängnäs | |
11 | Olle Alsén | Åke Eriksson | 7-0-4-1- | 1/2160 | 1:18.5m | 41.000 | Svensk | V | 5 | Ken Warkentin | Marsia L.B. | Eriksson Å & F:a Backes Häst & Service | Brixton Medical AB, (Redén Daniel) | |
12 | Valentin Prevost |
Katja Melkko | 4-6-4-3-1 | 2/2160 | 1:17.1m | 73.000 | Svensk | H | 3 | Googoo Gaagaa | Fleek Hanover | Göteborg Smart Repair Center AB | ID International Trotting AB | |
13 | Vincent Eliasson | Tamara Skutnabb | 2-2-5-3-3 | 3/2160 | - | 61.400 | Svensk | V | 4 | Mister J.P. | Nellie Spree | MP Trotting AB, Östersund | Wallén Malin, Östersund | |
14 | Marcus Lilius | Annika Sjöberg Ström | 1-5-5-5- | 4/2160 | 1:21.7m | 56.400 | Svensk | S | 4 | Daley Lovin | Emerald Queen | Ström Annika, Rengsjö | Ström Annika, Rengsjö | |
15 | Oskar Kylin Blom | Hans Nordlander | 0-d-7-4-7 | 5/2160 | 1:19.0m | 56.700 | Svensk | S | 7 | Cristal Money | Västerbo DogArtist | Stall Hic HB, Nyland | Västerbo Stuteri AB (Demmers M) |
3-åriga och äldre högst 75.000 kr. Körsvenskrav kat. 2. Körsvenner födda 060430 eller tidigare.
2140 m. Tillägg 20 m vid vunna 30.001 kr
Pris: 20.000-10.000-7.500-6.000-5.000-4.000-3.000-3.000 kr (8 prisplacerade). Lägst 1.500 kr till alla tävlande. Prispengar max total: 69.000 kr.
PLAC. | HÄST/KUSK | TRÄNARE | TID | SPÅR/DIST | KÖN | ÅLDER | ÄGARE | UPPFÖDARE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lucas H Vikström | Caroline Jöhncke | 17.0 | 1/2140 | S | 4 | Jöhncke Thomas, Bro | Jöhncke Thomas, Bro |
2 | Olle Alsén | Åke Eriksson | 16.4g | 1/2160 | V | 5 | Eriksson Å & F:a Backes Häst & Service | Brixton Medical AB, (Redén Daniel) |
3 | Peter Eriksson | Peter Eriksson | 17.6 | 2/2140 | V | 4 | Eriksson Peter & Lundmark Malin | Menhammar Stuteri AB, Ekerö |
4 | Henrik Svensson | Henrik Svensson | 17.7g | 3/2140 | S | 4 | Henrik Svensson Travstall AB, Matfors | Eriksson Åke, Frösön |
5 | Mats E Djuse | Fredrik Wallin | 17.7 | 6/2140 | S | 4 | Stall Segerhuva | Menhammar Stuteri AB, Ekerö |
6 | Markus B Svedberg | Markus B Svedberg | 17.8 | 4/2140 | V | 3 | Olof Brodin (Chartering) AB,Sollentuna | Snogarps Gård AB, Ystad |
7 | Hanna Forslin | Hanna Forslin | 17.9 | 9/2140 | S | 3 | Hanna Forslin Trav AB & Ålund Niklas | Carlsson Peter & Lars-H, Berggren A |
8 | Oskar J Andersson | Oskar J Andersson | 18.1 | 10/2140 | V | 4 | Misty Trotting AB, Strängnäs | Misty Trotting AB, Strängnäs |
0 | Oskar Kylin Blom | Hans Nordlander | 17.5 | 5/2160 | S | 7 | Stall Hic HB, Nyland | Västerbo Stuteri AB (Demmers M) |
0 | Nathalie Blom | Thomas Cedervall | 19.0g | 7/2140 | V | 4 | Firma Villa Cedervall | Ljunggren Conny & Funk Jessica |
0 | Ulf Ohlsson | Robert Skoglund | 19.6g | 5/2140 | S | 4 | Skoglund Robert, Sundsvall | Boko Stables Holland B V & Iwema T |
Struken | Emilia Leo | Emilia Leo | - | 8/2140 | V | 5 | Travkompaniets Stall AB (publ), Ekerö | Menhammar Stuteri AB, Ekerö |
Struken | Valentin Prevost |
Katja Melkko | - | 2/2160 | H | 3 | Göteborg Smart Repair Center AB | ID International Trotting AB |
Struken | Vincent Eliasson | Tamara Skutnabb | - | 3/2160 | V | 4 | MP Trotting AB, Östersund | Wallén Malin, Östersund |
Struken | Marcus Lilius | Annika Sjöberg Ström | - | 4/2160 | S | 4 | Ström Annika, Rengsjö | Ström Annika, Rengsjö |
Svensk Travsports Unghästserie - Treåringslopp Ston
3-åriga svenska ston högst 8.000 kr. Körsvenskrav kat. 2. Körsvenner födda 060430 eller tidigare. Ej häst med begränsade rättigheter.
2140 m. Voltstart.
Pris: 40.000-20.000-15.000-10.500-7.000-5.500-5.000-5.000 kr (8 prisplacerade). Lägst 1.500 kr till alla tävlande. Prispengar max total: 114.000 kr.
# | HÄST/KUSK | TRÄNARE | FORMRAD | SPÅR/DIST | REKORD | STARTSUMMA | SKOR | VAGN | KÖN | ÅLDER | FAR | MOR | ÄGARE | UPPFÖDARE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Daniel Wäjersten | Daniel Wäjersten | 5-k- - - | 1/2140 | - | 7.000 | Svensk | S | 3 | Readly Express | Mahana I.T. | Global Glide AB, Skövde | Flink Maria, Åled | |
2 | Lukas L Svedlund | Åke Siikavaara | 0-8-k-k- | 2/2140 | - | 8.000 | Svensk | S | 3 | Executive Caviar | Dione K.S. | Siikavaara Åke & Orrmalm Marica | Siikavaara Åke, m fl. | |
3 | Markus B Svedberg | Markus B Svedberg | k- - - - | 3/2140 | - | 0 | S | 3 | Greenshoe | Ask for You | Stall Courant AB, Heby | Am Bloodstock AB, Stockholm | ||
4 | Oskar Kylin Blom | Oskar Kylin Blom | -k- - - | 4/2140 | - | 0 | Svensk | S | 3 | Propulsion | Monas Ragazza | Stall Together (Kylin Blom O) | Elsert Mona & Östberg Hans | |
5 | Kajsa Frick | Emma L Eriksson | - - - - | 5/2140 | - | 0 | S | 3 | Who's Who | By the Way | Eriksson Emma L, Åland | Johansson Jan & Forsberg Linda | ||
6 | Kaj Widell | Ulf Eriksson | 6-k-d- - | 6/2140 | - | 5.500 | Svensk | S | 3 | Tobin Kronos | Qvintette | Eriksson Ulf, Åland | Stall Hammarudda, Åland | |
7 | Claes Sjöström | Claes Sjöström | - - - - | 7/2140 | - | 0 | S | 3 | S.J.'s Caviar | Elles W.Phedo | Easy KB, Uppsala | Brodda Stuteri AB, Skurup | ||
8 | Hanna Forslin | Hanna Forslin | 5-k-p- - | 8/2140 | - | 5.500 | Svensk | S | 3 | Uncle Lasse | Airfoil | Asap KB, Halmstad | Stefan T.Z. Melander HB, Enköping | |
9 | Mats E Djuse | Fredrik Wallin | - - - - | 9/2140 | - | 0 | S | 3 | Face Time Bourbon | Knowledge Face | Stall MajKen HB, m fl (Wallin Fredrik) | AB Svensk Reklamfinans, Halmstad |
Svensk Travsports Unghästserie - Treåringslopp Ston
3-åriga svenska ston högst 8.000 kr. Körsvenskrav kat. 2. Körsvenner födda 060430 eller tidigare. Ej häst med begränsade rättigheter.
2140 m. Voltstart.
Pris: 40.000-20.000-15.000-10.500-7.000-5.500-5.000-5.000 kr (8 prisplacerade). Lägst 1.500 kr till alla tävlande. Prispengar max total: 114.000 kr.
PLAC. | HÄST/KUSK | TRÄNARE | TID | SPÅR/DIST | KÖN | ÅLDER | ÄGARE | UPPFÖDARE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Daniel Wäjersten | Daniel Wäjersten | 15.9 | 1/2140 | S | 3 | Global Glide AB, Skövde | Flink Maria, Åled |
2 | Lukas L Svedlund | Åke Siikavaara | 16.4 | 2/2140 | S | 3 | Siikavaara Åke & Orrmalm Marica | Siikavaara Åke, m fl. |
3 | Claes Sjöström | Claes Sjöström | 16.7 | 7/2140 | S | 3 | Easy KB, Uppsala | Brodda Stuteri AB, Skurup |
4 | Kaj Widell | Ulf Eriksson | 16.9 | 6/2140 | S | 3 | Eriksson Ulf, Åland | Stall Hammarudda, Åland |
5 | Hanna Forslin | Hanna Forslin | 18.0 | 8/2140 | S | 3 | Asap KB, Halmstad | Stefan T.Z. Melander HB, Enköping |
6 | Kajsa Frick | Emma L Eriksson | 18.2 | 5/2140 | S | 3 | Eriksson Emma L, Åland | Johansson Jan & Forsberg Linda |
d | Markus B Svedberg | Markus B Svedberg | 5g | 3/2140 | S | 3 | Stall Courant AB, Heby | Am Bloodstock AB, Stockholm |
Struken | Oskar Kylin Blom | Oskar Kylin Blom | - | 4/2140 | S | 3 | Stall Together (Kylin Blom O) | Elsert Mona & Östberg Hans |
Struken | Mats E Djuse | Fredrik Wallin | - | 9/2140 | S | 3 | Stall MajKen HB, m fl (Wallin Fredrik) | AB Svensk Reklamfinans, Halmstad |
Fördel Ston
3-åriga och äldre svenska och norska kallblodiga högst 20.000 kr. Körsvenskrav kat. 2. Körsvenner födda 060430 eller tidigare.
2140 m. Tillägg 20 m för hingstar och valacker. 20 m vid vunna 7.501 kr
Pris: 20.000-10.000-7.500-6.000-5.000-4.000-3.000-3.000 kr (8 prisplacerade). Lägst 1.500 kr till alla tävlande. Prispengar max total: 69.000 kr.
# | HÄST/KUSK | TRÄNARE | FORMRAD | SPÅR/DIST | REKORD | STARTSUMMA | SKOR | VAGN | KÖN | ÅLDER | FAR | MOR | ÄGARE | UPPFÖDARE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tomas Jansson | Tomas Rosén | k-k-p- - | 1/2140 | - | 0 | S | 4 | Tekno Eld | Lome Svarta | Andersson Håkan, m fl | Lindström Rosén Birgitta, Tierp | ||
2 | Lars-Erik Karlsson | Lars-Erik Karlsson | d-k-p- - | 2/2140 | - | 1.500 | Svensk | S | 3 | Tekno Jerven | Alfia | Karlsson Lars-Erik, Järvsö | Karlsson Lars-Erik, Järvsö | |
3 | Lotta Persson | Hans Brunlöf | k-p- - - | 3/2140 | - | 0 | S | 4 | Tekno Eld | Järvsö Pärla | Brunlöf Hans & Persson Lotta | Brunlöf Hans & Persson Lotta | ||
4 | Mats E Djuse | Jan-Olov Persson | k-p- - - | 4/2140 | - | 0 | S | 3 | Tekno Odin | Vesle Fröken Stöen | Stall Ulmerkott | Kivle Kristine Stöen, Norge | ||
5 | Ulf Ohlsson | Öystein Tjomsland | k-p- - - | 5/2140 | - | 0 | S | 3 | Ängsborken | Kjempe Fina | Torkel Strand 1 AB, m fl | Böhn Reidun, Årjäng | ||
6 | Tomas Rosén | Tomas Rosén | k-k-p- - | 6/2140 | - | 0 | S | 5 | Tekno Odin | Mollyelden | Rosén Tomas, Tierp | Rosén Tomas, Tierp | ||
7 | Kajsa Frick | Tiffany Wistrand | k-p-p- - | 7/2140 | - | 0 | S | 3 | Tekno Eld | Romanova | Wistra AB, Hargshamn | Mårtensson Greger & Wistrand Margitha | ||
8 | Jan-Olov Åberg | Jan-Olov Åberg | 8-6-0-0- | 1/2160 | 1:35.4m | 19.500 | Svensk | S | 4 | Solör Stegg | Moeirahna | Ivarsson Anna & Siv, Larsson Roland | Larsson Kenneth&SundbergLarsson Iselin | |
9 | Marcus Lilius | Jan-Olov Persson | 4-k-p- - | 2/2160 | - | 6.500 | Svensk | H | 3 | Tekno Odin | Mitt Hjärtas Lilja | Bro Byggnads AB, Stockholm | Mitt Hjärta Hästsp.ABm fl(Persson J-O) | |
10 | Olle Alsén | Tiffany Wistrand | d-k-p- - | 3/2160 | - | 1.500 | Svensk | H | 3 | Tekno Odin | Höiby Krissa | Wistra AB, Hargshamn | Mellander Marina, Sollerön | |
11 | Jan Ove Olsen | Håkan Bohjort | 0-d-d-0-d | 4/2160 | - | 14.000 | Svensk | S | 4 | Art Kjarvald | Saxelina | Bohjort Håkan, Hudiksvall | Bohjort Håkan, Hudiksvall | |
12 | Peder Gustafsson | Peder Gustafsson | -5-d-7-6 | 1/2180 | - | 15.000 | Svensk | V | 6 | Järvsöviking | Rappaqajsa | Robigus KB, Söderhamn | Gustafsson Peder & Ekman Lena |
Fördel Ston
3-åriga och äldre svenska och norska kallblodiga högst 20.000 kr. Körsvenskrav kat. 2. Körsvenner födda 060430 eller tidigare.
2140 m. Tillägg 20 m för hingstar och valacker. 20 m vid vunna 7.501 kr
Pris: 20.000-10.000-7.500-6.000-5.000-4.000-3.000-3.000 kr (8 prisplacerade). Lägst 1.500 kr till alla tävlande. Prispengar max total: 69.000 kr.
PLAC. | HÄST/KUSK | TRÄNARE | TID | SPÅR/DIST | KÖN | ÅLDER | ÄGARE | UPPFÖDARE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mats E Djuse | Jan-Olov Persson | 35.8 | 4/2140 | S | 3 | Stall Ulmerkott | Kivle Kristine Stöen, Norge |
2 | Tomas Jansson | Tomas Rosén | 38.0 | 1/2140 | S | 4 | Andersson Håkan, m fl | Lindström Rosén Birgitta, Tierp |
3 | Lotta Persson | Hans Brunlöf | 38.0 | 3/2140 | S | 4 | Brunlöf Hans & Persson Lotta | Brunlöf Hans & Persson Lotta |
4 | Jan Ove Olsen | Håkan Bohjort | 37.2g | 4/2160 | S | 4 | Bohjort Håkan, Hudiksvall | Bohjort Håkan, Hudiksvall |
5 | Jan-Olov Åberg | Jan-Olov Åberg | 37.2 | 1/2160 | S | 4 | Ivarsson Anna & Siv, Larsson Roland | Larsson Kenneth&SundbergLarsson Iselin |
6 | Marcus Lilius | Jan-Olov Persson | 37.3g | 2/2160 | H | 3 | Bro Byggnads AB, Stockholm | Mitt Hjärta Hästsp.ABm fl(Persson J-O) |
7 | Peder Gustafsson | Peder Gustafsson | 36.7g | 1/2180 | V | 6 | Robigus KB, Söderhamn | Gustafsson Peder & Ekman Lena |
8 | Olle Alsén | Tiffany Wistrand | 37.8g | 3/2160 | H | 3 | Wistra AB, Hargshamn | Mellander Marina, Sollerön |
0 | Kajsa Frick | Tiffany Wistrand | 38.8 | 7/2140 | S | 3 | Wistra AB, Hargshamn | Mårtensson Greger & Wistrand Margitha |
0 | Ulf Ohlsson | Öystein Tjomsland | 39.2g | 5/2140 | S | 3 | Torkel Strand 1 AB, m fl | Böhn Reidun, Årjäng |
0 | Lars-Erik Karlsson | Lars-Erik Karlsson | 39.8 | 2/2140 | S | 3 | Karlsson Lars-Erik, Järvsö | Karlsson Lars-Erik, Järvsö |
d | Tomas Rosén | Tomas Rosén | ug | 6/2140 | S | 5 | Rosén Tomas, Tierp | Rosén Tomas, Tierp |
Stolopp
3-åriga och äldre svenska och norska kallblodiga ston 20.001 - 150.000 kr. Körsvenskrav kat. 2. Körsvenner födda 060430 eller tidigare.
1640 m. Tillägg 20 m vid vunna 80.001 kr
Pris: 25.000-12.500-8.500-6.500-5.500-4.500-3.000-3.000 kr (8 prisplacerade). Lägst 1.500 kr till alla tävlande. Prispengar max total: 79.000 kr.
# | HÄST/KUSK | TRÄNARE | FORMRAD | SPÅR/DIST | REKORD | STARTSUMMA | SKOR | VAGN | KÖN | ÅLDER | FAR | MOR | ÄGARE | UPPFÖDARE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tomas Rosén | Tomas Rosén | 4-7-4-4-8 | 1/1640 | - | 59.800 | Svensk | S | 4 | Tekno Odin | Mollyelden | Rosén Tomas, Tierp | Rosén Tomas, Tierp | |
2 | Mats E Djuse | Jan-Olov Persson | 0-k-0-5-6 | 2/1640 | *1:32.5m | 67.300 | Svensk | S | 4 | Tekno Odin | Flisan | Stall Segerhuva | Menhammar Stuteri AB, Ekerö | |
3 | Sara Jonsson | Sara Jonsson | 0-d-0-6-2 | 3/1640 | 1:32.6m | 71.000 | Svensk | S | 4 | Art Kjarvald | Frk.Juventus | Jonsson Sara & Sundqvist Jörgen | Nilsson Daniel & Krohn Carolin | |
4 | Jan Ove Olsen | Jan Ove Olsen | d-5-3-3-5 | 4/1640 | 1:31.7m | 73.900 | Svensk | S | 4 | Tekno Eld | Nordby Vår | Stall Z-A Olsims | Andersson Leif & Zetterberg Agneta | |
5 | Lucas H Vikström | Jan Söderlind | d-1-0-4-0 | 1/1660 | *1:30.8m | 122.100 | Svensk | S | 7 | Lome Elden | Tombo Mimmi | Carlsson Maria, Tierp | Carlsson Maria, Tierp | |
6 | Peter Eriksson | Carina Scherdin | 7-0-0-4-7 | 2/1660 | 1:32.1m | 113.300 | Svensk | S | 6 | Lome Kongen | Lilla Backbotösen | Scherdin Peter & Carina | Scherdin Peter & Carina | |
7 | Magnus O Jonsson | Magnus O Jonsson | 0-3-6-3-4 | 3/1660 | 1:32.7l | 104.100 | Svensk | S | 8 | Hallsta Asterix | Granrem Vinnie | Jonsson Magnus O, Indal | Jonsson Magnus O, Indal | |
8 | Oskar Kylin Blom | Joakim Reiser | -d-d-4-6 | 4/1660 | 1:34.3m | 87.800 | Svensk | S | 5 | Klack Jo | Klack Molly | Stall Klacken AB, Järvsö | Olsson Jessica & Reiser Joakim | |
9 | Bo Landgren | Bo Landgren | 6-7-7-1-7 | 5/1660 | 1:31.9l | 137.500 | Svensk | S | 5 | Järvsöviking | Moe Pärla | Landgren Bo, Alfta | Landgren Bo, Alfta | |
10 | Pernilla Vidner | Pernilla Vidner | 5-2-5-0-d | 6/1660 | 1:31.4m | 145.400 | Svensk | S | 9 | Björs Frej | Ellika | Vidner Pernilla & Berg Christian | Rosén Stefan, Tierp | |
11 | Kaj Widell | Jonny Jansson | 5-4-3-0-0 | 7/1660 | 1:32.6l | 107.800 | Svensk | S | 5 | B.W.Modde | Terneluna | Jansson Jonny, Krylbo | Dahlberg Anette, Horndal |
Stolopp
3-åriga och äldre svenska och norska kallblodiga ston 20.001 - 150.000 kr. Körsvenskrav kat. 2. Körsvenner födda 060430 eller tidigare.
1640 m. Tillägg 20 m vid vunna 80.001 kr
Pris: 25.000-12.500-8.500-6.500-5.500-4.500-3.000-3.000 kr (8 prisplacerade). Lägst 1.500 kr till alla tävlande. Prispengar max total: 79.000 kr.
PLAC. | HÄST/KUSK | TRÄNARE | TID | SPÅR/DIST | KÖN | ÅLDER | ÄGARE | UPPFÖDARE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Peter Eriksson | Carina Scherdin | 29.6 | 2/1660 | S | 6 | Scherdin Peter & Carina | Scherdin Peter & Carina |
2 | Oskar Kylin Blom | Joakim Reiser | 29.6 | 4/1660 | S | 5 | Stall Klacken AB, Järvsö | Olsson Jessica & Reiser Joakim |
3 | Pernilla Vidner | Pernilla Vidner | 29.9 | 6/1660 | S | 9 | Vidner Pernilla & Berg Christian | Rosén Stefan, Tierp |
4 | Magnus O Jonsson | Magnus O Jonsson | 31.2 | 3/1660 | S | 8 | Jonsson Magnus O, Indal | Jonsson Magnus O, Indal |
5 | Kaj Widell | Jonny Jansson | 31.2g | 7/1660 | S | 5 | Jansson Jonny, Krylbo | Dahlberg Anette, Horndal |
6 | Tomas Rosén | Tomas Rosén | 32.6g | 1/1640 | S | 4 | Rosén Tomas, Tierp | Rosén Tomas, Tierp |
7 | Lucas H Vikström | Jan Söderlind | 31.7 | 1/1660 | S | 7 | Carlsson Maria, Tierp | Carlsson Maria, Tierp |
8 | Bo Landgren | Bo Landgren | 32.0g | 5/1660 | S | 5 | Landgren Bo, Alfta | Landgren Bo, Alfta |
d | Sara Jonsson | Sara Jonsson | 9g | 3/1640 | S | 4 | Jonsson Sara & Sundqvist Jörgen | Nilsson Daniel & Krohn Carolin |
d | Jan Ove Olsen | Jan Ove Olsen | 10g | 4/1640 | S | 4 | Stall Z-A Olsims | Andersson Leif & Zetterberg Agneta |
d | Mats E Djuse | Jan-Olov Persson | vänd | 2/1640 | S | 4 | Stall Segerhuva | Menhammar Stuteri AB, Ekerö |
P21-lopp
3-åriga och äldre svenska och norska kallblodiga 50.001 - 225.000 kr. Körsvenskrav kat. 2. Körsvenner födda 060430 eller tidigare.
2140 m. Tillägg 20 m vid 501 poäng.
Pris: 15.000-7.500-5.500-4.500-3.800-3.000-3.000-3.000 kr (8 prisplacerade). Lägst 1.500 kr till alla tävlande. Prispengar max total: 55.800 kr.
# | HÄST/KUSK | TRÄNARE | FORMRAD | SPÅR/DIST | REKORD | STARTSUMMA | SKOR | VAGN | KÖN | ÅLDER | FAR | MOR | ÄGARE | UPPFÖDARE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Joakim Reiser | Joakim Reiser | 0-8-k-7-0 | 1/2140 | 1:31.0l | 192.600 | Svensk | V | 7 | Horgen Tore | Klack Stjärna | Stall Klacken AB, Järvsö | Olsson Jessica & Reiser Joakim | |
2 | Jan Ove Olsen | Jan Ove Olsen | 4-6-8-6-5 | 2/2140 | 1:30.7l | 188.000 | Svensk | S | 5 | Tekno Odin | Ängsgnista | Stall Jeda HB, Skellefteå | Nyström Jenny & Olsson Daniel | |
3 | Magnus O Jonsson | Magnus O Jonsson | 6-8-0-2-8 | 3/2140 | 1:32.8l | 150.500 | Svensk | V | 10 | Hallsta Goudrix | Granrem Vinnie | Jonsson Magnus O, Indal | Jonsson Magnus O, Indal | |
4 | Johanna Stark | Jan-Olov Åberg | 0-3-5-4-k | 4/2140 | 1:31.1l | 172.600 | Svensk | S | 6 | Järvsöviking | Lilly S.R. | Team Blåbär | Kramme Conny & Annika | |
5 | Peter Eriksson | Stefan Sjöblom | 0-d-3-6- | 5/2140 | 1:28.3m | 218.700 | Svensk | S | 11 | Lome Elden | Gottmis Olga | Sjöblom Stefan & Lillemor | Sjöblom Evelina, Ljusdal | |
6 | Marcus Lilius | Stig Jarle Röste | 4-6-0-5-0 | 6/2140 | 1:31.6l | 132.300 | Svensk | V | 9 | Klack Jo | Eltebos Cassandra | Röste Camilla A & Vikström Maria | Eriksson Emma, Hofors | |
7 | Mats E Djuse | Jan-Olov Persson | 4-8-0-0-4 | 7/2140 | 1:31.2l | 193.000 | Svensk | S | 4 | Tekno Odin | Norrlands Diamant | Ericsson Lars-Åke, Lugnvik | Ericsson Lars-Åke, Lugnvik | |
8 | Ove Berglin | Birgitta Eriksson | k-k-d-d- | 1/2160 | *1:31.2m | 97.300 | S | 6 | Flex | Höstbo Sandra | Eriksson Birgitta, Sandarne | Larsson Tommy S & Sandra | ||
9 | Linda S Hedström | Linda S Hedström | d-0-4-0-2 | 2/2160 | 1:33.5l | 163.200 | Svensk | S | 5 | Lome Brage | Fäbodjäntan | Hedström Lena & Elin | Hedström Elin, Ilsbo | |
10 | Torgny Friberg | Madelen Ess | 0-0-8-2-3 | 3/2160 | 1:32.4l | 210.000 | Svensk | S | 6 | Tekno Odin | Hulte Nova | Madess AB & Kraft Pia | Stall Hulte KB, Bergsjö |
P21-lopp
3-åriga och äldre svenska och norska kallblodiga 50.001 - 225.000 kr. Körsvenskrav kat. 2. Körsvenner födda 060430 eller tidigare.
2140 m. Tillägg 20 m vid 501 poäng.
Pris: 15.000-7.500-5.500-4.500-3.800-3.000-3.000-3.000 kr (8 prisplacerade). Lägst 1.500 kr till alla tävlande. Prispengar max total: 55.800 kr.
PLAC. | HÄST/KUSK | TRÄNARE | TID | SPÅR/DIST | KÖN | ÅLDER | ÄGARE | UPPFÖDARE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Marcus Lilius | Stig Jarle Röste | 31.1 | 6/2140 | V | 9 | Röste Camilla A & Vikström Maria | Eriksson Emma, Hofors |
2 | Joakim Reiser | Joakim Reiser | 31.4 | 1/2140 | V | 7 | Stall Klacken AB, Järvsö | Olsson Jessica & Reiser Joakim |
3 | Jan Ove Olsen | Jan Ove Olsen | 31.7g | 2/2140 | S | 5 | Stall Jeda HB, Skellefteå | Nyström Jenny & Olsson Daniel |
4 | Linda S Hedström | Linda S Hedström | 31.0 | 2/2160 | S | 5 | Hedström Lena & Elin | Hedström Elin, Ilsbo |
5 | Mats E Djuse | Jan-Olov Persson | 32.1g | 7/2140 | S | 4 | Ericsson Lars-Åke, Lugnvik | Ericsson Lars-Åke, Lugnvik |
6 | Johanna Stark | Jan-Olov Åberg | 32.1g | 4/2140 | S | 6 | Team Blåbär | Kramme Conny & Annika |
7 | Magnus O Jonsson | Magnus O Jonsson | 32.4 | 3/2140 | V | 10 | Jonsson Magnus O, Indal | Jonsson Magnus O, Indal |
8 | Peter Eriksson | Stefan Sjöblom | 33.0 | 5/2140 | S | 11 | Sjöblom Stefan & Lillemor | Sjöblom Evelina, Ljusdal |
0 | Torgny Friberg | Madelen Ess | 32.9g | 3/2160 | S | 6 | Madess AB & Kraft Pia | Stall Hulte KB, Bergsjö |
0 | Ove Berglin | Birgitta Eriksson | 34.1g | 1/2160 | S | 6 | Eriksson Birgitta, Sandarne | Larsson Tommy S & Sandra |
Missa inga travnyheter!
Prenumerera gratis på Sulkysports nyhetsbrev